Смартфонът ни е в ръцете ни през целия ден и въпреки това, що се отнася до батерията, ден с ден не си приличат.
Понякога устройството издържа до вечерта, без процентите на батерията да паднат драстично, а друг път се чудим какво толкова сме използвали, че сме без батерия. Причината за второто явление обикновено е някое приложение, което дори не подозираме, че смуче енергия като за световно.
Някои апове изискват повече енергия, за да работят гладко, други работят във фонов режим, без да се усетим.
Резултатът е един и същ - батерия, която има нужда от спешно зареждане. А ето и няколко от приложенията, които най-много я източват:
Приложения за времето
И Android, и iOS идват със собствени приложения, които показват прогноза за времето и подробности около него.
Те са максимално оптимизирани към конкретния софтуер и затова не изискват прекомерно много енергия, макар че винаги работят и във фонов режим. Всяко друго приложение, което сваляме, за да следим времето, обаче не може да се похвали със същото.
Обикновено го правим, защото апове на трети страни често са по-прецизни, по-точни и с повече показатели като посока на вятъра, наличие на полени във въздуха и други.
След това обаче не бива да сме много изненадани, ако в статистиките видим, че именно новото ни метеорологично приложение е изтощило батерията.
Затова ако искаме през деня да запазим максимално висок заряд, най-добре е да ползваме подобни апове за кратко, колкото да проверим това, което ни трябва, след което да ги затворим и да се уверим, че не работят във фонов режим.
Tinder
Tinder е сред шампионите по изтощаване на батерията на смартфона.
Първо, приложението изисква постоянно следене и ъпдейтване на локацията, което изисква доста енергия. Често дори смяната на квартала кара Tinder да обнови "съвпаденията", които се намират около нас, и така процент по процент батерията пада скорострелно.
Второ, аповете за срещи са с "тежък" интерфейс - те са цветни, с много снимки и информация и разцъкването им допълнително товари телефона.
По-слабите смартфони дори започват да прегряват при по-дълготрайно използване на Tinder и сходните му и това се усеща с дланта, в която е устройството.
Лоша новина за онези, които все още не са намерили любовта и я търсят точно там...
Един бивш служител на Facebook дори заяви, че приложението съвсем умишлено точи батерията на смартфоните ни.
Целта на разработчиците е докато апът работи във фонов режим, да тестват неговите функции и да ги оптимизират, ако е необходимо. От Meta отрекоха, но това не променя факта, че според всички статистики и на Android, и на iOS Facebook харчи батерията сериозно.
И тук една от причините е локацията, която приложението следи непрекъснато.
Друга причина са рекламите и таргетирането им, което Meta използват във всяка една секунда, в която използваме както Facebook, така и Instagram.
Затова специалистите съветват да използваме тези апове от телефона си, само когато сме в движение, а през останалото време да скролваме из тях от компютър.
YouTube
Всеки, който е гледал клип след клип в YouTube от телефона си, се е убедил колко бързо пада батерията и даже понякога гърбът на смартфона започва да прегрява.
И въпреки че апът е собственост на Google, потребителите на Android също изпитват този проблем. Ясно е - за да консумираме видео съдържание, се изисква дисплеят да е непрестанно включен и да се опреснява непрекъснато.
Това хаби много батерия, особено ако държим да гледаме клиповете в най-високо качество и с усилена яркост на екрана.
Прибавяме и факта, че YouTube изисква постоянна свързаност с интернет, както и вече споменатото таргетиране, което платформата използва подобно на Facebook.
Казаното по-горе се отнася и за TikTok, макар и в по-малка степен, защото TikTok компресира качеството на видеата си.