Повечето от нас постоянно използват Google не само на стационарните си компютри или лаптопи, но и все повече на мобилните устройства с операционна система Android, която така или иначе се предлага с множество инсталирани приложения на Google.
Затова е повече от логично да се запитаме дали Google не разполага с твърде много лична информация за нас. И съответно КАКВО точно знае?
Като компания, която претендира за лоялност и за конфиденциалност относно личните данни на потребителите, както и за интернет-лидер, който твърди, че е номер едно по отношение на сигурността, Google прилежно е описал всички инструменти за сигурност и поверителност ТУК.
Нека, за по-лесно, да разгледаме предоставената информация през 6 линка, чрез които по-бързо може да проверите колко и какви точно данни предоставяте на Google и съответно - да проверите точно колко от тях се предоставят на рекламодатели и трети лица.
1. Проверете какво Google знае за вас
За да ви предложи подходящите реклами, Google събира информация за юзърите и създава нещо като потребителски профил на база всичките данни, които те са предоставили за себе си. Вие обаче може да контролирате и преглеждате тази информация, както и да видите какво от нея Google предоставя на рекалмодатели. Страницата се нарича "Настройки за рекламите". Ето от ТУК може да настроите вашите предпочитания.
Google също така разполага с инструмент, който се нарича Google Analytics (Google анализ).
Чрез него можете да се ориентирате кой, колко дълго и откъде посещава вашата страница. Има и опция и да изключите събирането на този вид данни. Оттук:
http://tools.google.com/dlpage/gaoptout
2. Намерете какво знае Google относно вашето местоположение
Ако използвате Android, то вашето мобилно устройство телефон може би изпраща местонахождението ви на Google, особено ако GPS функцията ви е била включена продължително време. ОТТУК можете да видите "историята" на местоположението си или поне да видите колко от него Google пази.
3. Вижте всичко, което някога сте търсили чрез Google Search
Google помни всяко едно търсене, което сте правили чрез търсачката. На всичкото отгоре записва абсолютно всяка рекалма, върху която сте "кликнали", умишено или не. В контролния панел на Google history можетете да проверите какво и кога сте търсили, като е необходимо единствено да въведете паролата си и после да включите или изключите тази опция: https://www.google.com/history4.
4. Получете месечен отчет за сигурността и достъпа до личните си данни (security and privacy report)
Таблото за управление на вашия акаунт (аccount activity page) ви казва кои услуги от Google използвате. Можете да включите опцията месечния репорт да бъде изпращан на вашия мейл. Оттук: https://www.google.com/settings/dashboard
5. Намерете кои приложения имат достъп до вашите данни в Google.
В таблото за управление можете също така да проверите кои приложения и устройства какъв тип достъп до вашите данни имат. Можете да видите и точния тип разрешения за профила и да редактирате достъпа. ОТТУК.
6. Изтеглете копие на своите данни в Google
Google има опция за създаване на архив с данните ви, събирани от собствените му продукти и приложения. ОТТУК можете да прегледате кои от вашите данни да архивирате: мейли, контакти, оналйн фалове, информация за профила, снимки и т.н.
БОНУС:
А ето как можете да видите историята на всичките си търсения в YouTube. Съответно можете и да изтриете всичко, слушано от вас. ОТТУК: https://www.youtube.com/feed/history/search_history
Полезна статия, поне за мен, разбрах най-накрая откъде да спра да виждам тия проклети реклами
Оказва се, че не е толкова страшно. Виждам, че страшното е ако си създал профил в гугъл и не излизаш от него. Ако излизаш от него редовно няма за какво да се притесняваш, достъп до данните имат само ДАНС, ЦРУ, МОСАД и руснаците.
Това, което ще видите от history.google.com далеч не е всичко. Практически Google поддържа и продава далеч по- точна информация, като геолокация, която може да покаже всеки път, когато сте влизали в профила си от къде е осъществено, а ако влизането е през смартфон - да локализира и местоположението Ви . Ако пък сте пътували някъде - Гугъл има информация къде сте пътували, а ако сте ползвали картата maps.google има информация от коя точка и до коя точка сте я ползвали. Ако сте купували нещо онлайн - Гугъл знае какво и също знае номера на кредитната ви карта. Горещо препоръчвам Гугъл да не се ползва!