Иранският интернет с първи сайтове

Решено да ограничи западното влияние и хакерските атаки, иранското правителство вече напредва с идеята да създаде собствена версия на интернет. Изглежда вече са положени технологичните основи на национална онлайн мрежа, която ще затегне контрола над преноса на информация.

Стремежът на Техеран към собствена версия на интернет е на десетина година, като често е обект на критики и скептицизъм. Иран се описва като „пионер" в тази област, смятайки че дава заразителен пример на други държави по света.

Ирански правителствени източници и външни експерти твърдят, че Техеран е ускорил изграждането на държавната си мрежа покрай последните скандали със социалните мрежи и спорната си ядрена програма. YouTube, Facebook, Hotmail и други „западни" сайтове не се достъпни в ислямската страна.

Наскоро Министерството на комуникацията и информационните технологиите обяви план, според който ведомствата и агенциите по сигурността ще бъдат изключени от глобалната мрежа и „вкарани" държавна такава до края на септември.

Това е първото доказателство за твърдостта на Техеран, твърдят американски експерти.

Иранският интернет се оказва китайска разработка от последно поколение, позволящата стриктно наблюдение на циркулацията на информация.

Учени от Пенсилвания твърдят, че разполагат с функционални версии на ирански правителствени и бизнес сайтове, които са пригодени към новата мрежа. Докладът им ще бъде публикуван следващата седмица.

Има сведения, че иранският интернет вече работи с първите си сайтове - основно на министерства и образователни институции. Над 10 000 устройства са свързани в мрежата.

Иран разработва също собствена електронна поща и търсачка, която ще се нарича Ya Haq.

Вашингтон харчи милиони долари, за да облекчи достъпа до виртуалното пространство от страни като Иран. САЩ използва световната мрежа и за да се промотира като защитник на демократични ценности и човешките права.

„Притеснени сме не само заради човешките права, но и заради цялостта на интернет", твърди Дейвид Байер от Бюрото по демокрацията, човешките права и труда на Държавния департамент.

За обикновените иранци „държавният интернет" може да се окаже много по-достъпен, тъй като в момента скоростта му е бавна или умишлено забавяна. Но много вероятно би предотвратил събития, подобни на Арабската пролет, където организацията на протестите вървеше в социалните медии.

„Основната цел на този проект е сигурността. Те ще твърдят, че го правят, за да увеличат скоростта на интернет или да спрат злонамереното съдържание",твърди Мусави Хоейни, бивш реформатор и депутат, който сега живее в изгнание.

Бившият американски разузнавач Чердик Лейтън твърди, че Иран разполага с „армия от хакери", които атакуват „цели на Запада".

 

#1 buba-2 20.09.2012 в 23:45:10

"YouTube, Facebook, Hotmail и други „западни" сайтове не се достъпни в ислямската страна" изобщо, много забавна статия

Новините

Най-четените