Пет навика, които да зарежете през 2012

Ако списъкът ви със задачи за новата година все още е налице - поздравления.  Вече сте извървели 5/366-ти от пътя към постигането на новите цели.

И все пак не е твърде късно да прибавите още няколко към вече съществуващите задачи. Тъй като повече от половината потребители прекарват най-малко час в Интернет всеки ден (поне така твърди ново проучване на изследователския център Pew в САЩ), не е зле да помислим и за някои промени, свързани с поведението ни в мрежата, с които да направим присъствието си там по-приятно и търсено.

Следват няколко лоши навици в Интернет, от които бихме могли да се отървем през новата 2012 г. Ако се опитаме да направим мрежата едно по-добро място, може би самите ние ще се почустваме доволни и щастливи.

Копипейстнатите статуси във Facebook 

Знаете ли какво? Можем да ви уверим със сигурност, че дори повече от 97% няма да копират и поставят на стената си Facebook статуса, който вие сте копирали и пейстнали от някой друг (който от своя страна правилно е предрекъл, че повечето хора не биха направили това).

Първо, нека направим малко сметки. Ако 97% от 800-те милиона потребители не копипейстнат вашия статус, това означава, че 24 милиона ще го направят. Поздравления - вие сте създали едно от най-популярните неща във Facebook.

А сега сериозно. Ако сте поддържник на някаква кауза, напишете собствените си мисли и чувства за нея. Щом видим едно и също нещо 10 пъти, спираме да му симпатизираме, дори и то да е свързано със защита на малките бебета тюлени.

А тези, които твърдят, че споделят шокираща информация? По-голямата част от нея са врели-некипели. Да речем около 97%.

Езиковите извращения в Twitter 

Знаем, че в Twitter всичко се случва бързо. И че понякога се налага да съкратим някои думи, за да ограничим знаците до 140 или по-малко.

Но в името на Бийбър (който има 16 милиона последователи), отделете 5 секунди от времето си, за да поправите най-очевадните правописни грешки.

Вероятно ще спечелите повече последователи през тази година, ако туитовете ви не забиват нож в очите и мозъците им. А ако сте знаменитост, избягвайте да ни напомняте, че умният цитат идва от някой сценарист, или пък искреният текст на песен е творение на текстописец.

Глупавите онлайн коментари

Схващаме. Ако комбинирате "гей" и "радар" се получава "гейдар". Вероятно в някакъв момент някой се е възгордял от новата комбинирана дума, която е измислил, за да даде определение на някой феномен...

Вижте сега... Интернет ни дава възможността да комуникираме в реално време с хора, които никога не сме срещали по целия свят.  Дали "Бойко е виновен!" под новина за изчезнало коте е най-доброто, което бихме могли да изкоментираме?
Да не започваме с "ПЪРВИ!"

Надяваме се, че онлайн коментарите ще претърпят метаморфоза през 2012 и ще се превърнат в любезни разговори, които обичаме да водим, докато седим на по чашка кафе или студена бира.

Но засега и избягването на думи като "рофл" би било голям напредък.

(Бележка: Напълно наясно сме, че последните няколко абзаца ще предизвикат точно този тип поведение, който ни се ще хората да избягват. Ако на читателите им се иска нещата да бъдат така - ок, просто не си мислете, че не сме го предвидили). 

Кармата в Интернет също е кучка 

Имате ли онлайн бизнес? Надявате ли се да бъдете избран за кмет или президент? Работите ли каквото и да е било, свързано с контакт с други човешки същества?

Тогава не бъдете гадняри. Това само ще накара интернет-палачите да ви закарат на цифровата клада.
Спомняте ли си историята за онзи консултант от центъра за работа с клиенти, който казал на един клиент, чиято поръчка за нов джойстик за видеоигри постоянно се забавяла, да "порасне?" (Освен това, служителят "любезно" го нарекъл и "пълен идиот".)

Същият този консултант в крайна сметка бе уволнен, след като сайтове като Penny Arcade се сдобили с имейл-кореспонденцията между него и злочестия му клиент.

Да не би китарата на някой музикант да се е счупила в някой от самолетите на вашата авиокомпания? Платете му я, или той ще напише вървежна кънтри песен, ще я качи в YouTube - и 11 милиона души ще могат да я видят.

Искате да таксувате потребителите допълнително, само за да правят разплащанията си онлайн (най-бързият, лесен и екологичен начин за това)? Ще ви разпънат толкова безмилостно онлайн, че ще трябва да промените решението си още на следващия ден, Да, имаме предвид някои определени мобилни оператори.

Същото важи и за операторите, бавещи с месеци сметките, и накрая изпращащи ги накуп. 
Разполагаме с този голям и велик инструмент, чрез който споделяме на много хора вашите грешки - и то изключително бързо. Така че бъдете добри с нас, или ще си платите скъпо. 

Смартфонни гафове 

Само защото телефонът ви дава възможност да се свързвате с Интернет, това не значи, че трябва да туитвате, или опази боже, да правите телефонни обаждания от тоалетната. Освен това, не е нужно и да забивате поглед в дисплея, докато вървите по коридора, излагайки себе си и хората около вас на риск от сблъсък и мозъчно сътресение.

Схващаме - и то много добре. Тези суперкомпютри в джобовете ни са примамливи по начин, по който никоя друга технология не е била. Понякога дори се пристрастяваме към нея.

Но в някои ситуации е по-добре да оставяме телефона си настрани. Ако се постараете наистина много, можете да успеете да оцелеете през новата година, без да пишете SMS-и в киносалона, или докато шофирате по натоварените улици.

И като сме си дошли на въпроса, малък съвет към служителите на Apple: постарайте се ПОНЕ тази година да не забравяте прототипи на следващия iPhone по баровете. Наистина, поне опитайте.

#2 Bay Ivan 05.01.2012 в 13:49:32

По-скучна и безсмислена статия от тази не бях чел за 31 г. Добре почвам 2012 г.

Новините

Най-четените