Войната между мъже и жени - служители на Google

Поне осем служители на Google съобщиха в Twitter за документ, който е бил разпространен в компанията, призоваващ за замяна на инициативите за многообразие на Google с политики, които насърчават вместо това "идеологическото многообразие".

Документът е лично мнение на един старши софтуерен инженер и е бил споделен във фирмен мейлинг лист. След това обаче той стана вайръл и... доведе до уволнението на автора си.

10-страничният документ е озаглавен "Идеологическата ехо-камера на Google." Описания на съдържанието му са туитвани публично от служители на Google. Хора, които работят в компанията, разказват какво пише вътре пред медиите, но държат да останат анонимни заради прочутото строго споразумение за конфиденциалност на компанията. Миналата година срещу компанията беше подаден иск в съд в Сан Франциско заради "шпионската програма" за предотвратяване на изтичания на информация.)

Заради биологични различия жените не са достатъчно добри софтуерни инженери

Човекът, написал документа, твърди, че разминаването в броя назначени мъже и жени на постове, свързани със софтуерното инженерство, се запазва заради биологични различия между двата пола. Според него Google не би трябвало да назначава хора, защото са представители на расови малцинства или просто жени. Въпросният инженер счита, че жените предпочитат да се изявяват в социалните или артистичните среди докато мъжете са по-добри в дейности, свързани с кодове.

10-страничното мнение, публикувано в Google Docs, беше посрещнато с присмех от огромното мнозинство от служителите на компанията, които са отхвърлили категорично неговото съдържание. И все пак Яна Доган, софтуерен инженер в Google, писа в Twitter, че някои от хората в компанията поне донякъде се съгласяват с автора; като и друг вътрешен източник потвърждава това.

Наистина документът съдържа мнението и размислите само на един служител на Google, точно сега интернет гигантът е обект на разследване от американското трудово министерство заради различното заплащане на мъжете и жените в компанията. Много често Силициевата долина се споменава като място, където жените цветнокожите са дискриминирани. В този контекст личните и публични реакции на служителите са особено важни.

"По-широкият контекст на това е, че въпросният човек вероятно просто е по-смел от повечето хора в Google, които споделят неговото мнение и считат, че жените не са толкова квалифицирани, колкото мъжете - до степен да е склонен публично да отстоява тезата си. За съжаление обаче има още доста хора като него," коментира служител, описал съдържанието на документа преди публикуването му от Gizmodo в събота.

В Google "чувствам, че има много силен отпор от белите мъже, които искрено смятат, че многообразието сваля летвата," коментира бивш служител-софтуерен инженер, пожелал да остане анонимен заради подписано споразумение за неоповестяване на фирмена информация.

Медиите са получили многобройни потвърждения от служители на Google, че документът масово се споделя сред много от екипите софтуерни инженери на компанията: "Ако трябваше да дам предположение, почти всяка жена в инженерните екипи със сигурност го е виждала," коментира настоящ служител. Друг все още работещ в Google софтуерен инженер заявява, че документът активно се чете от много служители.

В определени моменти в петък вечерта документът е бил недостъпен, защото твърде много хора са се опитвали да го отворят едновременно. Google не пожелаха да направят коментар пред медиите по случая.

Официалният отговор на Google

Малко след разпространяването на документа директорът на Google Сундар Пичай обяви в писмо до служителите си, че е възмутен от съдържанието на скандалния документ. Той посочва, че служителят, написал бележката, е нарушил Кодекса за етично поведение на компанията и че "прекрачва границата, като налага вредни полови стереотипи на работното си място".

"Да намекваш, че група от колегите ти имат слабости, които ги правят биологично по-неподходящи за тази работа, е обидно и не е ОК", написа той. По информация на Recode - авторът на документа вече е уволнен от Google, макар че от технологичната компания отказват да коментират индивидуални трудови договори.

Новият вицепрезидент на Google по въпросите на многообразието, честността и управлението Даниел Браун реагира на документа в изявление, изпратено до служителите на Google. Тя уточнява, че "разгорелият се дебат за документа не е на базата на ценности и виждания, които тя или компанията споделят, окуражават или насърчават".

"Различията и социалното включване са основна част от нашите ценности и от културата, която продължаваме да изграждаме" - добавя тя, потвърждавайки ангажимента на Google да се бори за различието и включването на различни социални групи.

Авторът на документа пише още, че служителите с консервативни политически убеждения са дискриминирани в Google и се оплаква как "лявата" идеология е вредна за компанията. Тезата му е, че компанията трябва да има по-"отворена" култура, където гледните точки на консерваторите да са по-желани. Документът твърди, че подобряването на расовото и половото многообразие не е така важно, както гарантирането, че консерваторите се чувстват комфортно да се себеизразяват на работното си място.

Въпреки че огромното мнозинство от служители на Google не са подкрепили аргументите, изложени в документа, все пак има и такива, които са го сторили. Според Доган, която работи върху фирмения програмен език Go, авторът на документа е набрал смелост заради някои позитивни реакции, които е получил. "Авторът в момента е в контакт с мен и ми обяснява защо е получил реакция на *подкрепа*," писа тя в Twitter. "Ако отдел "Човешки ресурси" не направи нищо по този въпрос, обмислям сериозно да напусна компанията - за първи път в петте години, в които работя тук," пише тя.

"Това не бива да се приема за изолиран инцидент, а като проява на цялостен проблем, съществуващ в цялата Силициева долина," коментира служител на компанията.

Google в момента са в конфликт с американското трудово министерство заради "системно неравенство в заплащането на жените почти на всички нива в компанията." Друг представител на министерството коментира пред Guardian през април, че е открил "необорими доказателства за много сериозна дискриминация срещу жените на най-разпространената длъжност в Google."

69% от работещите в компанията са мъже, а белите са 56%. Жените на лидерски позиции са само 25%, а от техническия екип дамите компютърни инженери са 20%.

Новините

Най-четените