Сделката между ГЕРБ и БСП за отмяна на вота на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски не сработи. Преди ден от опозицията поискаха изборът на членове на Сметната палата да бъде отменен. Той беше първа точка в дневния ред на днешното заседание на Народното събрание.
Депутатите избраха за членове на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева, Дилета Касабова-Токатлиян, Евгения Пенкова-Панталеева, Ширин Исмаил, Златина Русева, Мустафа Занков, Стефка Михайлова, Тома Дончев.
„За" гласуваха 111 народни представители, „против" - 80, един се въздържа. След като бяха избрани, членовете положиха клетва. Членовете на Сметната палата са с мандат от 7 години. Беше отхвърлено предложението всеки един от кандидатите за членове да бъде гласуван поотделно.
Депутатите от ГЕРБ възразиха срещу избора на членове на Сметната палата с аргумента, че не е редно Народно събрание пред разпускане да определя орган, който ще има 7-годишен мандат и ще работи с поне две правителства.
"Не поемайте тази отговорност, не приемайте тези непрозрачни предложения. Не изправяйте следващото управление пред необходимостта отново да променя Закона за Сметната палата. Не ги дамгосвайте с клеймото на партийните назначения. Там има свестни хора", каза депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова.
„Кое дава гаранция, че следващото Народно събрание, което е на прага, ще бъде по-легитимно?", попита от парламентарната трибуна председателят на Народното събрание Михаил Миков по време на обсъжданията на първата точка от дневния ред - членовете на новата Сметна палата.
Според него Сметната палата е много важен орган за следващите избори, тъй като там се отчитат похарчените за кампании средства и там се вижда дали някой не нарушава изборния закон, уточни председателят на Народното събрание.
Изслушвания на петък 13-ти
В петък (13 юни) депутатите трябва да гласуват внесения от ГЕРБ вот. За тогава е насрочено и изслушване на премиера Пламен Орешарски за проекта „Южен поток".
Министърът на енергетиката Драгомир Стойнев също ще бъде изслушан тогава, за да обясни твърдението си за необратимостта на проекта.
"Това правителство няма да падне с вот на недоверие", заяви лидерът на ДПС Лютви Местан. По думите му ситуацията е драматична, но не трябва излишно да се драматизира и да се нагнетява с тежки думи.
Според Местан най-добре е да "седнат" при държавния глава, който бил естественият медиатор в тази ситуация, да се обсъди дата за предсрочни избори, както и да се разберат за няколко приоритета, които да се поставят над партийния егоизъм.
Вчера заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че с действията си по "Южен поток" правителството застрашава националната сигурност и от партията ще искат изслушване на премиера и енергийния министър.
След като премиерът обяви, че е разпоредил спиране на процедурите по "Южен поток", докато не се синхронизира с Брюксел, министърът каза, че "Южен поток" е необратим европейски проекти и че въпросът при него е не дали ще се строи, а как".