Години наред Бойко Борисов се опитва да си гради имидж на десен политик, лидер на християндемократическа партия, която се бори срещу левите и комунизма.
Сега обаче лидерът на ГЕРБ индиректно призовава на балотажа в София, където неговият кандидат Антон Хекимян остана трети, да се гласува за лява кандидатка, която смята, че по време на комунизма не е имало корупция, и проповядва национализация и ударни леви политики.
Голяма част от това негово изказване беше посветена на критики към НЕкоалиционните му партньори от ПП-ДБ и сравнения на резултата на неговата партия с техния.
Коментарът "по-добре държавна собственост, отколкото държавна сигурност" доведе до множество реакции и тълкувания, а за да налее допълнително масло в огъня, Борисов даже коментира, че лично вижда Ваня Григорова като по-добрия кандидат от Васил Терзиев, но не искал да налага своето мнение на избирателите на ГЕРБ.
Къде е логиката в този ход на Борисов да показва близост с лявата Ваня Григорова?
Отговорът на този въпрос е комплексен, но тук ще се опитаме да дадем 5 причини защо ГЕРБ флиртува с подкрепата за лява кандидатка като Григорова:
"Хаосът е стълба"
"Най-добрият начин да си върнем София е като я загубим. Сега ние ще я спасим от спасителите." Този коментар на лидера на ГЕРБ беше даден като част от обяснението му за загубата на партията в столицата и това как тя ще си върне позициите.
И докато Борисов говореше предимно за ПП-ДБ и "Спаси София" и техните атаки срещу управлението на Фандъкова, този коментар дава една част от обяснението за неофициалната му подкрепа за Ваня Григорова - той просто очаква тя да е лош кмет, за да може на следващите избори ГЕРБ да се върнат на бял кон.
Истината е, че кампанията на Григорова е по-скоро принципна отколкото конкретна. Тя говори за не толкова споменавани проблеми като този с липсата на достатъчно тоалетни, но цялостната ѝ визия за бъдещето на София изглежда малко мъглява и неясна.
Интервюто ѝ пред Цветанка Ризова за изравняване на условията във всички училища в столицата, коментарите за бутане на блокове с цел освобождаване на въздушните течения и прочистване на въздуха, както и цялостната ѝ позиция за национализация създават усещането, че Ваня Григорова има решения, но те или биха били изключително трудни за изпълнение, или биха създали огромен хаос.
Ако тя бъде избрана, няма да може да разчита на подкрепа от Столичния общински съвет, нито на районни кметове от нейната формация.
Или казано с други думи, победа на Григорова може да я постави в един капан от неблагоприятни за нея обстоятелства. Оттам нататък нещата могат само да се объркат още повече.
Като добавим и всички малки капани, които сегашното управление на София неминуемо е оставило скрити за наследниците, шансовете са само след половин година ГЕРБ да говорят за това колко по-добре е било всичко по Фандъково време.
Послание към "Продължаваме промяната-Демократична България"
Голяма част от коментара на лидера на ГЕРБ беше посветен на ПП-ДБ и това може да се приеме като ясно послание от един крепител на мнозинството на правителството към друг.
Борисов явно е раздразнен от липсата на комуникация между неговата партия и градските демократи за балотажите, а коментарите му за София са форма на напомняне, че тежестта, която ГЕРБ има, може да обърне плановете на ПП-ДБ и Васил Терзиев.
Драмата между двете формации, която беше възобновена покрай скандала с премахването на машинното гласуване за първия тур на изборите, създаде известна заплаха за продължаване на работата на кабинета "Денков-Габриел", на който тепърва предстои първа ротация на премиера.
След изборите обаче това правителство трябва да продължи да управлява и думите на Борисов може да се приемат за един вид напомняне - ПП-ДБ "ритат по кокалчетата" ГЕРБ, вместо да са добри партньори, и ГЕРБ са готови да отвърнат със същото.
Стягане на редиците в партията
Ясно е, че БСП и левите формации отдавна не са големият противник на ГЕРБ. Това в момента са ПП-ДБ, които покрай скандала с машинното гласуване минаха в пълна бойна готовност и отново говорят за мафия, модела "Борисов" и т.н.
Лошите чувства между двете формации в никакъв случай не са угаснали. И както последователи на градските демократи приеха общото управление с Бойко за предателство, така и много от избирателите на ГЕРБ се почувстваха по същия начин.
Загубата в София може да е накарала голяма част от електората на най-голямата партия отново да почувства горчивия вкус на предателството - едва ли не, че ГЕРБ с подкрепата си за кабинета "Денков" работи за собственото си падение.
Затова и едни по-остри коментари от страна на партийния лидер, едно напомняне "кой командва" и насъскване срещу големия противник сега може да е един от целените ефекти на думите на Борисов в Пловдив.
Все пак нека не забравяме, че в много общини ГЕРБ се борят с ПП-ДБ, включително във втория и третия по големина градове в България - Пловдив и Варна. Подобно показване на зъби срещу градските демократи е базов трик да се стегнат редиците и да се мотивира партийният актив.
Мечешка прегръдка за Ваня Григорова и БСП
За опитен и хитър политик като Борисов не е проблем с един ход да постига множество резултати. Както да разрита демократичния кошер на ПП-ДБ обявявайки се за опонентката им за София, така и да вкара самата нея и подкрепящите я партии в обяснителен режим.
Веднага след коментара на лидера на ГЕРБ от Пловдив председателката на БСП Корнелия Нинова излезе с позиция, в която призовава Ваня Григорова категорично да се разграничи и да отхвърли подкрепата на Борисов.
Да, ама за Ваня Григорова, която изостава с над 38 хил. гласа от Васил Терзиев на първи тур, гласовете на ГЕРБ са повече от добре дошли. Проблемът е, че нейният най-силен коз в кампанията досега не бяха левите ѝ идеи, а ясното противопоставяне срещу "сглобката" - това, което БСП и компания определят като възраждането на "модела Борисов".
Така че коментарът на лидера на ГЕРБ може да се окаже нож с две остриета за кампанията на червената кандидатка, която оттук до балотажа ще трябва да обяснява, че няма нищо общо с Борисов и неговото влияние.
Ако пък тя случайно спечели, бившият премиер вероятно с радост ще си присвои част от заслугите за тази победа (и до една голяма степен би бил прав).
Понякога кошерът просто трябва да бъде разритан
Победата на първи тур на Васил Терзиев беше повече от убедителна, което доведе до усещането за почти протоколен балотаж в София. Да, Григорова би могла да вземе подкрепа от "Има такъв народ" и да мотивира част от електората на "Възраждане", както и други настроени опозиционно спрямо националната власт електорати, но това са 38 хил. гласа и отгоре.
Съответно, за да победи, тя трябва да привлече почти всички гласували за ИТН, "Възраждане", Радостин Василев и още някои други по-малки играчи, а подкрепата за Терзиев да падне и той да не вземе никакви други гласове.
За Бойко Борисов и ГЕРБ безпроблемната победа на ПП-ДБ не е най-добрият възможен сценарий. Това би дало самочувствие на партиите вътре и би ги направило по-трудни за работа в правителството, където поне към момента Борисов и Делян Пеевски успяват да прокарват своя наратив, че те дърпат конците.
Затова едно "разтърсване" за балотажа със силно представяне на Ваня Григорова ще вкара усещане за несигурност дали градските демократи ще се справят. Това може да е достатъчно да предотврати прекаленото им "еманципиране" в национален план.
Плюс още едно обяснение - може би лидерът на ГЕРБ действително харесва повече Ваня Григорова.
Това все пак е Бойко Борисов, при него такива неща, включително да намира министри "на разклона преди Търново", съвсем не са изключени.