Президентът Георги Първанов изненадващо освободи ръководителя на правния си съвет Сашо Пенов, съобщи "Труд" в днешния си брой. Пенов е бил адвокатът на пивоварната на "Леденика" - "Булбрю БГ" ЕООД по делото в Софийския административен съд за отнемане на лиценза й.
Именно около "Леденика" и нейния шеф - Михаил Михов, известен като Мишо Бирата в онези записи, избухна поредният скандал.
На 23 февруари 2010 г. там е оспорено отнемането на лиценза, на 7 юни 2010 г. съдът постановява решение в полза на пивоварната. А митниците така и не го обжалват по-нагоре - пред Върховния административен съд (ВАС).
Лицензът е отнет след като през ноември 2009-а на граничен пункт са задържани камиони с 122 000 литра бира на "Леденика" с неплатен акциз. Пивоварната е затворена, линиите - запечатани, но се оказва, че продължава да работи нощно време. След анонимен сигнал в митниците, последва акцията през февруари, след която вече е отнет лицензът на пивоварната от агенция "Митници".
От прессекретариата на държавния глава потвърдиха, като уточниха, че формално няма конфликт на интереси при Сашо Пенов.
Поради изострената обществена чувствителност обаче, президентът смята за необходимо Пенов да бъде освободен като председател на правния съвет, става ясно от изявлението на "Дондуков"2. Предстои да бъде подписан указ за освобождаването му.
Сашо Пенов е университетски преподавател - доцент по финансово право в СУ "Св. Климент Охридски" и във Великотърновския университет. Адвокат от Софийската адвокатска колегия.
"Проблемът е в какви правоотношения е с президента?", пита авторът на публикацията Елена Енчева. "Тук ударихме на камък. Ако е в трудови или служебни правоотношения (като държавен служител), няма право да се явява като защитник по дела, това е тежко дисциплинарно нарушение, категорични бяха отговорни столични адвокати. Но не пожелаха да бъдат цитирани. Уточниха обаче - правилото важи и при няколко налични трудови договора", се казва в статията.
"Като университетски преподавател г-н Пенов има право да е адвокат", са заявили от президентството . За работата му на "Дондуков" 2 оттам казали: назначен е с два указа на президента - за председател на правния съвет и на комисията за несъбирамите държавни вземания.
"В какви правоотношения е с институцията - трудови, служебни, граждански? Отговорът (тогава) бе дотук", се казва в материала.
"Указът на президента може да поражда и трудово, и служебно правоотношение", заяви изпълнителният секретар на КНС Чавдар Христов, спец по трудовото право.
Чавдар Христов каза още: "В конституцията е казано за какво президентът издава укази. Това е особен вид акт, от който може да възникне както служебно, така и трудово правоотношение". Главният секретар на Висшия адвокатски съвет Валентин Бенатов е обещал отговор на "Труд".