Първоначално не обръщах внимание на проблема - няколко косъма повече върху четката или гребена, някой и друг косъм по яката на якето ми, още някой и друг - когато неволно прокарам ръка през косата си...
С течение на времето обаче ми ставаше все по-трудно да пренебрегна косопада, най-малкото защото моята коса е и моят най-силен коз за разкрасяване, а бързо търсене в интернет ми подсказа и точния термин за проблема ми - реактивен косопад.
Не ми беше и трудно да идентифицирам причините за реактивния косопад, с който се сблъсквах.
Да, с падането на пожълтелите листа бях приела за нормално да паднат и повече косми, но към това тихо, но уверено се прибавяха още редица фактори, които допринасяха за по-явно задълбочаване на проблема.
С връщането към работния ритъм след морските фиести и лежерните отпускарски дни започнах да се чувствам като жонгльор, на когото му се налага умело да жонглира с множество задачи, крайни срокове и изисквания.
Към постоянната умора и напрежение постепенно се присъедини и традиционната за сезона липса на достатъчно витамини и микроелементи и тялото реши да ми докаже, че няма да ми прости за стреса, на който го подлагах, къде неволно, къде - не чак толкова.
Косата ми загуби своя примамлив обем, косъмът осезаемо изтъня и всичко ми подсказваше, че ако не взема мерки, състоянието може да се превърне в хронично и пружиниращите къдрици и палави чупливи кичури да останат в миналото.
С това дойде и моята решителност да взема спешни спасяващи мерки, а насреща се оказа и правилната грижа - тази на серията Phytocyane.
Моето истинско Аз не може без своята буйна коса, затова пристъпих към първата стъпка - шампоана Phytocyane.
Той е с лека текстура и невероятен свеж аромат и съдържа гинкобилоба и витамин B6, към които са прибавени екстракт от хининово дърво и процианиди от грозде. Още след първото измиване животът в дългата ми коса започна да се възвръща, а с него и блясъка, силата и здравината на косъма.
След това тази грижа беше затвърдена от серума в ампули Phytocyane, който укрепва косъма и стимулира растежа му напук на стреса, на който бях подложила косата си.
Улисана в желанието си да спася косата си обаче за малко да пропусна факта, че моят партньор също се сблъсква с косопад, но като всеки смел джентълмен е решил да не говори открито за проблема си и да ми спести оплаквания.
Андрогенна алопеция - друг термин, който веднага ми подсказа с какво се сблъсква мъжът до мен, макар и в начална форма, която се изразява с изтъняване на бакенбардите и косата на темето.
И понеже един мъж никога няма доброволно да се насочи към специализирана грижа за косата си, беше отново мой ред да действам решително.
Така на рафта под душа бързо се появи и шампоанът Phytolium+ заедно с учтива подсказка към партньора ми да не се бави повече и да го използва. Е, не ми отне много време да го убедя, ако трябва да съм честна - опаковката на шампоана е в любимото му тъмносиньо, а самият шампоан е свеж, лек и ефирен, въпреки че действа без компромиси от първото си нанасяне.
И с чисто женска деликатност в стил "желязна ръка в кадифена ръкавица" му предоставих и серума Phytolium+ за възвръщане на блясъка и плътността. Сигурна съм, че ще ми бъде благодарен по-късно, когато забележи огромната разлика в косата си.
В крайна сметка от андрогенна алопеция са засегнати 30 процента от мъжете в най-активната им възраст - 30-те години. Надявам се все повече от господата да осъзнаят, че имат насреща си помощ в лицето на Phytolium+ или поне дамите до тях да им подшушнат решението.
А за да не се връщаме никога повече към притесненията около по-интензивния косопад, с мъжа до мен уверено се насочихме към серията Phytonovatrix за ежедневна грижа.
Защото нашето ежедневие скоро няма да стане по-спокойно и щадящо, но за сметка на това косата ни заслужава пълноценна грижа, с която не само да си остане там, където ѝ е мястото, но и да изглежда по-добре от всякога.