Америка е виновна за всичко

Турските власти обвиниха САЩ, че са съучастници в провалилия се опит за преврат през лятото на 2016-а. Когато руският посланик в Турция беше убит миналия месец, турската преса заяви, че САЩ стоят зад атентата.

И отново, след като въоръжен мъж влезе в истанбулски нощен клуб в ранните часове на 1 януари и уби десетки хора, проправителствените новинарски медии насочиха обвинително пръст към САЩ.

"Америка е основен заподозрян," гласеше едното от заглавията след терористичната атака. В Twitter турски депутат написа: "Който и да е натиснал спусъка, антентатът в "Реина" е дело на ЦРУ. Точка по въпроса."

Турция е изправена пред поредица от кризи, които изглежда само се засилват, след като сирийската гражданска война премина през границата. Събитията обаче не сбилжиха Турция със съюзниците й от НАТО. Обратно, те се отдръпнаха, когато страната започна да обвинява Вашингтон и да се сближава с Москва, като си сътрудничи с руския президент Владимир Путин, за да постигне прекратяване на огъня в Сирия.

Една от тезите в турската преса, основана на рутинни предупреждения да не се пътува в страната, разпространени от американското посолство в Турция, е, че САЩ са знаели предварително за атаката срещу нощния клуб, за която впоследствие пое отговорност "Ислямска държава". Друга теза гласи, че шоковите гранати, използвани от въоръжения нападател, са били от оръжейни складове на американските военни. Трета твърди, че нападението е заговор на САЩ, който цели да провокира разделение в Турция между светските и религиозните общности.

Вместо да обедини САЩ и Турция в общата борба срещу тероризма, атаката в нощния клуб, въпреки че нападателят все още не е заловен, изглежда само ускорява отдръпването на Турция от Запада, по време, когато демокрацията в страната ерозира насред нарастващи сурови мерки срещу гражданското общество.

Всичко това според критици се дължи на параноята и авторитарността на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, чието лидерство до такава степен е предизвикало разделение в страната, че вместо да се обедини в противопоставянето на тероризма, турското общество се разпокъсва все повече с всяка следваща терористична атака.

Западът, символизиран от САЩ, е постоянното плашило.

Докато видимо обвиняват администрацията на Обама в последните й дни - като твърдят, че тя подкрепя враговете на Турция, включително "Ислямска държава", кюрдските бунтовници и поддръжниците на живеещия в изгнание мюсюлмански проповедник Фетхулах Гюлен, когото Ердоган обвинява в организирането на преврата - турските власти предават и друго послание: че са склонни да отворят вратата и да подобрят отношенията със САЩ след като избраният за президент Доналд Тръмп заеме поста си.

"Очакванията ни към новата администрация са тя да прекрати този позор", заяви турският премиер Бинали Йълдъръм тази седмица, докато обвиняваше САЩ, че осигуряват оръжие за кюрдските бунтовници в Сирия, които се бият срещу "Ислямска държава", но са и враг на Турция. "Няма да държим новата администрация отговорна за това", каза Йълдъръм. "Защото това е дело на администрацията на Обама."

Междувременно нападателят от нощния клуб все още не е заловен.

Турските власти обявиха в сряда, че са идентифицирали убиеца, но отказаха да разкрият каквито и да е други подробности, въпреки че негови снимки от камери за наблюдение са публично достъпни. Също така се появи видео, което изглежда показва как атентаторът се снима на истанбулския площад "Таксим".

Висш представител на американската администрация, запознат с разследването, но пожелал анонимност, казва, че турците са се добрали до видеото след щурмуването на къща в Истанбул. По думите му сега турците вярват, че нападателят е от Узбекистан, не Киргизстан, както първо съобщиха много медии тази седмица. Той също така коментира, че го притеснява нарастващият антиамериканизъм в Турция, който изглежда се засилва с всяка следваща криза в страната, и че тези обществени нагласи излагат на риск живота на американците в Турция.

Хаотичното разследване засили тревогите на улиците на Истанбул, като вече има контролни пунктове за проверка на автомобили, нощни щурмове в домове на заподозрени и ниско летящи хеликоптери.

"Сред обикновените хора цари сериозен страх," казва Айдън Енгин, колумнист във вестник Cumhuriyet, задържан миналата година като част от кампанията на властите да контролират новинарските медии. "Страхът е масово разпространен, когато става дума за посещаване на места за развлечения, пребиваване сред тълпа, отиване в мол или качване на метрото."

С всеки изминал ден общественият живот затъва все по-дълбоко в това, което много турци определят като смесица от мрак и видим абсурд, с нарастващи опасения от насилие и демонстрации на ксенофобия наравно с отражение върху живота на гражданите.

В дните преди и след кръвопролитието в нощния клуб на бреговете на Босфора, националистите извършиха псевдоекзекуция на Дядо Коледа в името на защитата на исляма; репортер от Wall Street Journal беше задържан, претърсен и затворен в килия за един човек, като причината според вестника е било "нарушение на правителствената забрана за публикуване на кадри от видео на "Ислямска държава"; известен моден дизайнер беше пребит на истанбулското летище и арестуван заради публикациите му в социалните медии.

"В някакъв смисъл това е разпад на обществения ред," коментира Соли Йозел, турски колумнист и учен, който се опитва да обясни трусовете в обществото. "Всички се чувстват в правото си да правят каквото пожелаят, по начина, по който пожелаят."

Тугрюл Ериълмаз, друг дългогодишен турски журналист, си спомня военния преврат в страната през 1980 г. и случилото се след него преследване на проявите на гражаданско общество и коментира: "Никога не съм попадал в ситуация като тази сега."

Той споменава испанския кинорежисьор Луис Бунюел, който е известен със сюрреалистичните си и абсурдни теми. "Имам чувството, че живея в някой от неговите филми", заявява той.

Докато Турция е изправена пред нарастваща заплаха от тероризъм, страната същевременно е и във война със самата себе си, с дълбоко разделение в много насоки - религия, класи, етноси - които правят единството трудно дори и в моменти на криза. Вероятно най-голямото разделение е между поддръжниците на Ердоган, които са около половината от гражданите на страната и опонентите му, които твърдят, че той е придобил прекалено много власт.

"Турция е толкова дълбоко поляризирана около силната фигура на Ердоган, че вместо да се запитат защо се случват терористични атентати и как те могат да бъдат спрени, про-Ердоган и анти-Ердоган групите в страната се обвиняват взаимно", коментира Сьонер Кагаптай, специалист по Турция във Вашинтонския институт по близкоизточна политика. "Ето защо дълбоко се притеснявам за Турция и за способността на страната да спре нови терористични атентати."

Парламентът гласува ударно удължаване на трите месеца извънредно положение, което беше въведено миналото лято след провалилия се преврат. Извънредното положение дава на правителството на Ердоган специални правомощия да задържа опоненти и да ги хвърля в затвора до провеждането на процес. Десетки хиляди хора са арестувани или уволнени, по подозрение във връзки с Гюлен, който в момента живее в Пенсилвания.

В сряда Ердоган направи първите си публични коментари след атентата в неделя сутринта, поразително дълго мълчание от човек, който обичайно е вездесъщ в публичната сфера и често изнася речи.

Ердоган отхвърля критиките, че правителството му с налагането на ислямистки политики задълбочава разделението между светските и религиозните общности в Турция. Мнозина отбелязаха в социалните медии след атентата в нощния клуб, че религиозните власти на турското правителство отхвърлят празнуването на Нова година като не-ислямски празник.

"Като президент на 79 милиона граждани, мой дълг е да защитавам правата на всички, както и закона и свободата им.", каза Ердоган.

В изявлението си той посочи и че Турция, изправена пред толкова много терористични атентати, всъщност си има работа със заговор от Запада.

Като направи аналогии с разпадането на Османската империя след Първата световна война и последвалата турска война срещу западните армии и техните съюзници, той каза: "Сега Турция води нова борба за независимост."

#1 Шебек Хасан 06.01.2017 в 08:53:25

По принцип Ердоган няма право да реве от тероризма и да плюе другите, защото той самия, до съвсем скоро, спонсорираше, подкрепяше и търгуваше с ИДИЛ и други подобни терористични групировки. Но за това, че Ислямска Държава е прокси на Америка е прав. Лошото е, че покрай него и ние ще берем горчивите плодове на американската война с "чужди ръце".

#3 boris 06.01.2017 в 14:13:34

Турците до сега бяха все най-вярното куче на САЩ, но американците си оправиха каквато им беше работата в Ирак и си биха камшика, като оставиха разнебитената държава да се разпадне. Това отвори вратата за Сунитистан, Шиитистан и Кюрдистан. Нищо лично, просто сиренето е винаги с пари, а на чичо Сам не му се даваха за някакво ново подобие на Ирак.

#4 GETI 06.01.2017 в 15:49:11

ми да, Америка не е виновна за всичко - само за хаоса който създаде с арабската пролет, в Либия, Ирак, Афганистан, Сирия,даже Египет. с това, че поддържа иначе ония главорези в Централна Африка.. Украйна,а Косово пак става едно голямо буре с барут. кой създаде Ислямска държава? кой въоръжаваше "умерената" сирийска опозиция.. и продължава да въоръжава?това че,Турция се усети и не иска да играе по американската свирка- да воюва с руснаци в Сирия,си го плаща с кръв. САЩ коварно извиват ръце и заливат с пропаганда.. а Европа гледа като препикано мушкато. и всички се чудят как да обвинят Русия. балъците пък си ручат жабетата и величаят Америка!

#6 deowin 06.01.2017 в 22:39:34

>Американците трудно ще преживеят загубата на Турция. Опитват се да запалят , даже може да се каже че са запалили гражданска война в Турция Винаги ме е впечатлявала способността на хора като теб да вместяват в главите си взаимно противоположни и очевидно противоречащи си идеи - САЩ хем трудно ще преживеят загубата на Турция, хем нарочно им палят гражданска война и правят всичко възможно да ги отдалечат от запада и НАТО. Такова ниво doublethink е наистина неочаквано за човек, който живее в свободно общество, каквото е българското, което не му налага със сила такъв стил на мислене. Тоест, индокринацията изглежда е самоволна и доброволна.

#7 deowin 06.01.2017 в 22:50:38

>всичко може да бъде синтезирано в : ердоган иска да стане султан ... Америка обаче не ще Ето едно доволно просто и, според мен вярно, наблюдение. Ердоган иска да е султан. Нормално е да се ориентира към Русия, защото там вече имат действащ султан вече 17 години, който явно е доволно наясно как стават тия неща. Методите на западните държави като САЩ за контролиране на населението са неприложими в Турция - ценностните системи са коренно различни. Очевидно ще потърси ноу-хау от държава със сходни характеристики като неговата. Само ще трябва и да палне една клечка на наследството на Ататюрк - вярно турците имат негови портрети навсякъде, но пък нямат хал хабер за какво всъщност се е борил. Ердоган може буквално да стане султан и да върне Турция в 19-ти век, и същевременно успешно да излъже турците, че изпълнява волята на Ататюрк. Историческите факти нямат никакво значение за хора, които не ги познават.

Новините

Най-четените