Те са черно-бели. Някои от тях са нещо като хора, други приличат на птици и котки, но повечето са странни на външен вид и трудно могат да бъдат определени. Те са необикновните илюстрации от книгата "Спомените им и след това", които искат да знаят какво ще се случи с тях, когато разберат кои са.
От около седмица новият им живот започна, благодарение на художничката Александра Георгиева и режисьорът Димитрис Георгиев, които създадоха техния свят - в новоизлязлата си книга, която представлява концептуален проект.
Александра е на 20 години. Обича да рисува смешни коне и да танцува. Завършила е Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука" и в момента учи в Националната художествена академия със специалност книга и печатна графика.
Той е Димтирис Георгиев и казва за себе си, че е "просто един студент по режисура" в НАТФИЗ. Александра обаче го поправя и подчертава, че е много талантлив режисьор и страхотен приятел. Според него тя е много повече от всичко изброено.
Двамата се познават прекалено добре - от деца. Докато работят по проекта за "Спомените им след това", осъзнават, че могат да прекарват един с друг повече от 72 часа непрекъснато заедно. "Можем да си говорим, но можем и да си мълчим", казва Димитрис.
Идеята за общия им концептуален проект "Спомените им и след това" се ражда по време на първата изложба на Александра - "Плежър", която се състоя през май, миналата година.
"Видях илюстрациите на Александра и в съзнанието ми влезе идеята да ги съживя по някакъв начин. С думи. Написах им истории, които исках да им придадат биография, минало. Да отговорят на няколко въпроса и да зададат други".
Така Димитрис създава цялата първа част на книгата "Спомените им и след това".
По-късно, един по един започнаха да се появяват и гост-авторите, които също оставиха своите "спомени". Това са 14 популятни лица, някои от които ще ви изненадат с историите си.
Това са режисьорите Галин Стоев, Гергана Тодева и Марий Росен, писателите Стефан Икога, Калоян Праматаров, Илиян Любомиров, Иван Димитров, Ясен Василев, Радослав Чичев, Стефан Иванов, Мартин Колев и актьорите Димитър Николов, Мариан Бозуков, Маргита Гошева. Общото между всички тях е любовта към писането.
"Това са автори, които харесвам, автори, които познавам и автори, които бих искал да познавам. Запознах се с тях чрез въображението им, което за мен беше един от най-интересните периоди от реализацията на проекта. Рецепта нямаме. Имаме хрумвания, които някак си се материализират", казва Димитрис.
Цялата втора част на книгата е впечатляващи поради факта, че авторите са я създали, без да се познават помежду си.
"Впечатли ме атмосферата, която изградиха в различното подреждане на думите, което всеки от тях има. Впечатли ме това, че приеха да участват в този проект само от неговото описание с прости думи", споделя Димитрис.
По спомените на гостите Александра създава и техните илюстрации.
Някои от черно-белите същества дават своите отговори, други задават въпроси.
"Целта е книгата да вълнува. Да докосне възможно повече хора. Всяко нещо, което сътворявам го правя с много любов и всеотдайност и после го предавам на хората със същата енергия и се надявам и те да усетят, това което аз усещам", казва художничката. Все още е учудена от небивалия интерес, който предизвикват илюстрациите й. "Знаех, че ще е предизвикателство и за двама ни, но не предполагах, че всъщност най-трудната част ще бъде намирането на издателство. Когато попитах Димитрис какво се случва с нашият проект, поради голямото затишие от 2-3 месеца, точно на следващия ден се свързахме с издателство "Лексикон" - едно от малкото, които подкрепят и млади автори, и с което веднага подписахме договор, с подкрепата на продуцентската къща "New European Wave Entertainment", а след още месец вече държим книгата в ръцете си".
Най-често им задават въпроса какво представлява самата книга. "Определихме я като концептуален проект, поради нестандартният начин на изграждането на самите текстове, илюстрации и цялостното оформление на книгата. Илюстрациите представляват моят опит да се представя като индивидуален артист, търсейки себе си и моят стил наив-максимално доближаване до детското съзнание и светоусещане", казва Александра.
А Димитрис подчертава, че все по-често го питат: "Ти пък вече писател ли стана?".
"Всъщност ние искахме да можем най-после да докоснем тези думи, тези илюстрации, иначе те щяха да останат отново някъде в пространството. Сега сякаш им намерихме дом".
Александра и Димитрис са убедени, че книгата "Спомените им и след това" едва ли може да промени целия свят, но със сигурност може да променят света на поне един човек и да го накара да си спомни, да мечтае, да не знае, да разбира, да търси може би... И помнете - всички истории в "Спомените им и след това" са истински.