Какво ще стане с Джеръми Кларксън?

Уволнението на Джеръми Кларксън от Top Gear беше лесната задача, сега предстои по-трудната - ВВС трябва да намери начин да запази шоуто и марката живи и да продължи да печели. Все пак Top Gear печели около 150 милиона лири годишно в световен мащаб, а никой не иска да убие този бизнес.

Бъдещето на шоуто е под въпрос, тъй като другите двама водещи Ричард Хамънд и Джеймс Мей намекнаха, че може да последват Кларксън, когато изтекат договорите, т.е другата седмица.

Генералният директор на ВВС лорд Тони Хол заяви, че рестартирането на Top Gear с нов екип ще е „голямо предизвикателство и няма смисъл да се преструваме, че не е така".

След изясняване на позицията на ВВС сега на ход е Кларксън, който вече активира адвокатите си. Дори и да не заведе дело заради това, че беше сравнен с педофила Джими Савил, Джеръми едва ли ще иска да си тръгне без да вземе част от парите които е заработил за Top Gear.

Договорът на Кларксън с ВВС2 е за 1 милион лири на година, но всъщност той печели много повече от BBC Worldwide, като от компанията потвърдиха, че става въпрос за „седемцифрена сума". TG се разпространява в 214 държави и е една от най-печелившите програми на ВВС.

Кларксън сключи тази сделка с BBC Worldwide, след като се съгласи да продаде на корпорацията своя дел във фирмата, която държи търговските права на шоуто, а срещу това получи 8,4 милиона лири.

„Юридическият екип на Кларксън ще бъде ангажиран в близките дни в преговори с ВВС, за да стане ясно какво ще се случи с огромното количество пари, спечелени от Top Gear в резултат на участието на Кларксън в развитието на марката", заяви Уил Бъроус от юридическата компания LHS.

Едва когато утихнат споровете за пари и публиката се наслади на последните размени на удари и остри реплики, защото след лорд Хол на практика не е говорил никой, ще разберем какво следва. Все още не сме чули реакцията на Кларксън, както и не знаем какво ще решат Хамънд и Мей, колкото и да намекват, че може да си тръгнат с него.

В британските медии се тиражират две възможности за Кларксън да продължи - едната е да замине за Щатите и да стартира свое предаване, финансирано от Netflix и естествено, излъчвано от компанията. След успеха на House of Cards компанията набра скорост и смелост и за по-различни тв проекти. Ако обаче в разследването на инцидента с Ойсин Таймън се намеси и полицията, заради физическото насилие, упражнено от Кларксън, но най-вероятно сделката с американците ще се провали.

Другият вариант ще остави Джеръми в Англия - естествено, става въпрос за тв проект, но в частния канал ITV. Дали обаче отново отправната точка ще е предаване за автомобили, още никой не може да каже.

Мей и Хамънд има по няколко странични проекта - най-различни предавания, излъчвани основно по научнопопулярни канали, отделно от това всички имат и свои колонки в британските ежедневници. Но, както стана ясно от доходите на Кларксън само от ВВС, това, че ще останат известно време без работа не би трябвало да ги притеснява. Въпросът е с какво ще изненадат публиката след това.

А в ВВС вече търсят наследник на Кларксън, който трябва да умее да забавлява публиката като него, но без да създава расистки или други скандали.

Новините

Най-четените