Играта с глава уврежда мозъка

Честата игра с глава може да доведе до мозъчни увреждания, съобщиха британски лекари, които изследват този феномен. Докторите са ползвали за своето изследване 32 запалени футболисти-аматьори и уврежданията при тях са били близки до тези, които се получават при пациенти със сътресение на мозъка.

Според лекарите, дори може да се изведе и граница от ударите с глава, над която те стават опасни - около 1000 отигравания на топката с глава - над този показател, рискът от контузия става много голям. По същата тема работи и екип американски изследователи, но те заявиха, че трябва още информация и опити, за да се потвърди тезата на британските им колеги.

Типичен пример за тезата на англичанието е смъртта на бившия английски футболист Джеф Ейстъл, който почина на 59 години през 2002.

Бившият футболист е ритал за Уест Бромич Албион и националния отбор на Англия и лекарите смятат, че точно ударите с глава са увредили непоправимо мозъка му.

Тази теория беше потвърдена и от съдебния лекар, направил аутопсията на Ейстъл, според когото, пораженията по мозъка са точно от постоянни удари на тежката футболна топка.

Естествено, днес футболните топки са много по-леки от тези, които са се използвали през 60-те години и с които е играел Ейстъл, те все още могат да нанесат поражения на човешкия мозък. И това се допълва от високата скорост, с която лети топката. Това е мнението на доктор Майкъл Липтън, шеф на изследователския екип, който изследва този проблем в университетската болница към медицинския колеж "Албърт Айнщайн".

В аматьорски мачове топката лети със скорост около 45 км/ч, но на професионално ниво тази скорост се удвоява. Но според доктор Липтън, най-големите поражения са следствие от повтарящите се удари с глава.

Екипът на доктор Липтън използва специфичен скенер на мозъка, благодарение на който се виждат най-добре нервните и мозъчната тъкани.

32-та доброволци, които са се подложили на такъв скенер е трябвало да кажат колко често отиграват топката с глава по време на тренировки и мачове.

Тези от тях, които са казали, че "често играят с глава", са били тези, които са имали ясно изразени признаци на средно тежки поражения на мозъчни травни.

При играта с глава поражения понасят основно пет зони, разположени в предната и задната част на черепа - точно там, където са центровете, "отговарящи" за вниманието, паметта, изпълнението на по-сложни движения и фокусирането на зрението. Според изследователите, пораженията се задълбочават с времето.

Според доктор Липтън, натрупването на поражения може да доведе до унищожаване на мозъчни клетки.

Сред доброволците, най-слабо на тестовете, свързани с вербалната им памет и времето за реакция, са се представили тези, които играят най-често с глава. Точно тези, които са направили над 1000 удара с глава на година.

На пръв поглед, това е много, но всъщност става въпрос за няколко отигравания с глава на ден, което за човек, който се занимава редовно с футбол, е ежедневие.

Все още обаче екипите изследователи не разполагат с убедителни доказателства, събирани няколко години за последствията от играта с глава и какви точно травми ще получат за този период футболистите

Според един от колегите на доктор Липтън - доктор Андрю Ръдърфорд от университета в Кийли, основната причина за тежките контузии на главата не са ударите по топката. Според него, най-опасен е ударът между двама футболисти във въздуха - те често си удрят главите, когато скачат за топката. Но и неговата теза тепърва ще се доказва.

Новините

Най-четените