ЛСКА

„Цески, ЛеСеКА", пее нашият приятел Светльо Витков, будалкайки се с родния футбол. От вчера обаче вече можем да говорим за истински ЛСКА, ако можем така да се изразим по адрес на предстоящото сливане на два от водещите клубове у нас - ЦСКА и Литекс.

С придобиването на 40% от акциите в ЦСКА от страна на ловешкия бизнесмен Гриша Ганчев на практика се осъществява обединение на „червени" и „оранжеви" и се полагат основите на едно проектострашилище за конкуренцията.

Но нека да разгледаме новината от различни ъгли.

ЦСКА

Вестта несъмнено е добра за привържениците на „армейците", тъй като освен привличането на свежи пари в клуба, с идването на Ганчев и неговия антураж на „Българска армия" ще дойде и успешно „ноу-хау", модел на управление на футболен клуб, който се е доказал като по-ефективно функциониращ през последните 15 години.

Същевременно моделът Литекс трудно може да бъде директно пренесен в София заради националното значение на ЦСКА и огромната маса привърженици, чийто брой е несравнимо по-голям, но все пак може да се очаква, че успешните практики ще се пренесат съобразно съответните специфики.

Чисто спортно-технически отборът на „армейците" несъмнено ще бъде подсилен от присъединяването на най-класните играчи от Ловеч.

Що се отнася до личността на Христо Стоичков, символизираща обединението, доста спорно е назначението му на длъжност, различна от почетна, след като през годините се е доказал като брилянтен с топка в краката и бедствие във всяка друга роля. Според изтеклата информация той ще бъде президент, като ще изпълнява и функциите на спортно-технически директор. Не е ясно как ще се сработят двамата със старши треньора Стойчо Младенов и от това е възможно да произтекат проблеми за новия ЦСКА.

Литекс

За момента не се знае какво ще се случи с ловешкия клуб, като най-вероятно той ще се откаже от участие в „А" група и ще се състезава с юноши във „В" група, функционирайки като сателит на „червените".

От морална гледна точка едно такова решение на Ганчев е доста съмнително и типично за олигарсите в посткомунистическите страни, които според моментната си прищявка създават, купуват или захвърлят своите играчки.

С Литекс вероятно ще се случи същото, което и с кюстендилския Велбъжд, който през 2001 г. бе прехвърлен в Пловдив от господаря си Георги Илиев и се върна към нерадостното съществуване в аматьорския футбол.

Разликата, и тя е съществена в случая, че в Ловеч функционира една от двете най-добри юношески академии в страната и тя ще продължи да работи, което е предпоставка, освен за захранването на ЦСКА с таланти, и за наличието на приличен тим на Литекс, дори и без висок бюджет.

Съперниците

Обединяването на силите на двата основни конкурента през последните 15 години несъмнено трябва да подейства мобилизиращо за Левски да подредят собствената си къщичка. Задачата би трябвало да е облекчена от парите на новия спонсор ВТБ, но въпреки това „сините" си остават една от големите загадки на лятото.

От изминалия сезон се появи и нов сериозен фактор в лицето на шампиона и носител на Купата Лудогорец, който реално ще заеме мястото на Литекс като водещ отбор от провинцията, а амбициите на собственика му Кирил Домусчиев са тепърва най-доброто да предстои.

Така със сигурност ни очаква вълнуващ сезон в „А" група, в който поне в началото като фаворит ще изглежда ЦСКА, Левски ще се опита да отговори достойно на предизвикателството от вечния му враг, а Лудогорец да заздрави позициите си, вече от много по-ангажиращата роля на защитаващ позицията си лидер.

Новините

Най-четените