Волейболът спечели битката с футбола

Волейболните национали получиха приоритет пред световното по футбол Снимка: fivb.org
Волейболните национали получиха приоритет пред световното по футбол

Българската национална телевизия отдаде приоритет на волейболните мачове за предстоящия уикенд въпреки вървящото по същото време световно първенство по футбол. В събота и неделя волейболните национали гостуват на Холандия в срещите от третия кръг на група А на Световната лига.

Двубоите са изключително важни за състава на Силвано Пранди. При две победи с по 3:1 или 3:0 тимът ни остава в битката за класиране във финалната фаза на турнира в Кордоба, Аржентина през юли. Дори едно поражение прави задачата доста сложна. В момента Холандия е лидер в група А с три победи и една загуба. Същият актив има и Бразилия. Селесао обаче загуби точки срещу България и остана втора. Нашите пък са трети.

Волейболните срещи между България и Холандия са в събота от 18,00 ч. и в неделя от 16,00 ч. По същото време в първия ден ще започва второто полувреме на мача Гана - Австралия, а във втория - ще текат последните минути на Словакия - Парагвай и първите на Италия - Нова Зеландия от световното първенство по футбол.

Първите две срещи ще могат да бъдат догледани от феновете в сайта на БНТ посветен на Мондиала - svetovno.bnt.bg. От мача Италия - Нова Зеландия ще бъдат показани директно последните минути, ако двете събития се разминат във времето. Пълен запис на срещата пък ще бъде излъчен в неделя от 00,10 ч.

„БНТ отново ще докаже, че може да отговори на изискванията на цялата си спортната аудитория, като поставя акцент на представянето на българския национален отбор - в случая по волейбол. В тази ситуация можем само да съжаляваме, че не разполагаме с втори канал и че това трябва да е приоритет за развитието на медията", коментира главният редактор на спортна редакция в БНТ Методи Манченко.

По предварителните планове на националната телевизия от всички 64 двубоя на Мондиала на запис трябваше да бъдат пуснати само осем и то вк края на двубоите от груповата фаза.
По договора си с Международната федерация по волейбол (ФИВБ) пък държавната телевизия е задължена да излъчи на живо и само на територията на България мачовете от Световната лига.

Телевизионното покритие и присъствието на публика в залите, в които се играят домакинските срещи са сред най-важните изисквания за участие на всеки тим в Световната лига. В последните години ФИВБ няма колебание в изваждането от турнира на отбори, не успели да осигурят контракт за телевизионно покритие на мачовете.