Небостъргачите в София ще се строят основно в покрайнините на града, строителството в зелените площи ще бъде строго забранено, а глобите за увреждане на културно-историческо наследство се вдигат до 200 хил. лв.
Това предвиждат промени в Закона за устройството и застрояването на София, които управляващите от ГЕРБ ще внесат през следващата седмица. Те бяха обявени от депутати на брифинг в парламента.
"Едната зона ще бъде около 7-ми километър на бул. "Цариградско шосе", където има сериозен инвеститорски интерес и вече има реализирани такива проекти, втората зона ще бъде в район "Люлин", където е връзката с Околовръстен път. Третата зона ще бъде в района около и зад Централна гара, където според главния архитект високите сгради няма по никакъв начин да затруднят живеещите около тях и няма да нарушат гледката", обяви депутатът Александър Ненков.
Всяка сграда висока над 75 м, която има разгъната застроена площ над 20 хил. кв. м, трябва да има т. нар. транспортна симулация, която да докаже, че няма да наруши трафика в квартала. Ще бъдат обозначени и местата в София, където могат да бъдат строени сгради между 75 и 125 м.
Със законопроекта ще се определи точно какво е "зелена система", а определението ще има по-широк обхват. Няма да може да бъде променяно предназначението за строителство на местата, където има междублокови пространства и детски площадки.
Промени в кварталите няма да могат да се извършват 5 години след като подробният устройствен план на София бъде утвърден. Зелени площи, които са частна собственост, ще бъдат отчуждавани според предвидените в закона срокове.
За да се опази културно-историческото наследство на българската столица, Столичният общински съвет трябва да приеме наредба за облика на градското пространство, сградите и архитектурните ансамбли на София максимум до 6 месеца след приемането на закона.
Глобите за физически лица, които сега са от 1000 до 10 хил. лева стават от 10 до 50 хил. лв. За юридически лица санкциите, които в момента са от 10 до 100 хил. лева, скачат от 50 до 200 хил. лева.
Промените в закона идват след сериозна вълна на гражданско недоволство, свързано със строежа на високи сгради в зелени площи и централни жилищни квартали на столицата. В средата на юли столичани излязоха на бунт срещу строежа на 4 високи сгради в различни квартали.
Заради законовите промени вероятно ще трябва да бъде създаден нов устройствен план на София. Проблемите се пораждат от несъвършенствата на настоящия. Столичната община вече е дала задание за разработване на нов градоустройствен план на столицата.