Мюсюлманите празнуват един от основните си празници - Рамазан Байрам. Във вторник сутрин празникът започна с молитви в джамиите.
Празникът чества края на 30-дневния пост от изгрев до залез слънце по време на целия месец рамазан. На самия празник не се пости. Денят е повод за мюсюлманите да покажат благодарността си към Бога, което става с раздаване на храна на близки и съседи.
В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (милостиня, чийто размер се определя от Главното мюфтийство) и се коли агне или коза. Децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.
Следващите три дни са повод за празник и семейни събирания, на които роднините си опрощават греховете и обидите, натрупани през годината.
С този празник завършва месец Рамазан (Рамадан), през който мюсюлманите стават преди изгрев слънце, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода, пази се “оруч”. Въздържанието се налага от религията, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора.
Премиерът Бойко Борисов поздрави мюсюлманите за празника в социалната мрежа Facebook. Той написа: "Честит Рамазан байрам на всички мои приятели мюсюлмани! Бъдете живи и здрави!"
Президентът Румен Радев също изпрати поздравителен адрес.
Мъдростта на празника учи на искрено милосърдие, осъзнато покаяние, споделяне на изпитанията и разкрива способността за съпричастност и единство в дните на радост, когато вярващите почитат дълговечни, съкровени за тях традиции, казва се в поздравлението на държавния глава.
Радев посочва, че съхранението на разбирателството и взаимното уважение между изповядващите различни религии са в основата на българската култура на толерантност.
Според него отбелязването на Рамазан Байрам ще разкрие обединяващата духовна сила на цялото българско общество.