Висшият съдебен съвет се събира днес на заседание за избор на нов главен прокурор. От 10:00 часа в сградата на ВСС ще се състои изслушването на единствения кандидат за поста - зам.-главния прокурор Иван Гешев.
За да бъде избран, Иван Гешев трябва да получи най-малко 17 от общо 25-те гласа на членовете на ВСС. Процедурата ще се излъчва пряко по БНТ 1, БНТ 2 и онлайн чрез страницата на ВСС.
Кандидатура на Гешев беше предложена от членовете на Прокурорската колегия на ВСС, които в мотивите си сочат, че "професионалните и нравствени качества на прокурор Гешев съответстват на конституционните и законови изисквания за заемане на длъжността главен прокурор на Република България".
Отчетени са постигнатите резултати в работата на Специализираната прокуратура под ръководството на Иван Гешев.
Във ВСС има подадени писмени въпроси към кандидата от Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите в България, Сдружение "Обществен съвет за правосъдие", ГД "БОЕЦ - БЪЛГАРИЯ ОБЕДИНЕНА С ЕДНА ЦЕЛ", Български институт за правни инициативи, адв. Адела Качаунова - директор на Правната програма на Български хелзинкски комитет, Управителен съвет на Камарата на следователите в България, Гражданско сдружение Инициатива "Правосъдие за всеки", Въпроси от Фондация "Антикорупционен фонд" и Фондация "Институт за пазарна икономика", Софийски адвокатски съвет и Фондация "Български адвокати за правата на човека".
На сайта на ВСС в раздел "Процедура за избор на главен прокурор" са публикувани всички относими към процедурата документи, съгласно изискванията на ЗСВ и Правилата за избор на председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор.
Срещу номинацията му в София вече имаше и няколко поредни протеста в столицата, включително в сряда вечерта. Очаква се днес също да се съберат протестиращи както срещу избора му, така и в подкрепа.
Ако номинацията на Гешев получи необходимия брой гласове във ВСС, следващата стъпка по Конституция е тя да бъде одобрена и от държавния глава Румен Радев. Президентът вече показа, че иска активно да участва в процеса, като в началото на процедурата дори свика политически консултации по темата.
Той има право да отхвърли посочената кандидатура с мотивирано становище и процедурата да се върне обратно във ВСС. Подобен сценарий вече сме виждали през 1999 г., когато тогавашният действащ държавен глава Петър Стоянов отказа да издаде указ за назначаването на избрания за главен прокурор Бойко Рашков, по това време шеф на следствието. Така се стигна до нова процедура, в края на която бе одобрена кандидатурата на Никола Филчев.
Ако обаче ВСС избере повторно същия кандидат, както и първия път, президентът вече няма избор и трябва да издаде указ за назначването му.
Действащият главен прокурор Сотир Цацаров беше избран на 20 декември 2012 г. и положи клетва на 10 януари следващата година. Съответно и неговият мандат продължава до 10 януари 2020 година. Ако дотогава, по една или друга причина, няма избран главен прокурор, функциите му по закон трябва да изпълнява някой от неговите заместници до избора на нов главен прокурор.