След почти 2-годишно отлагане, Народното събрание възроди процедурата по избор на главен съдебен инспектор към ВСС - едно от основните настоявания на Европейската комисия към българското правосъдие.
Следващият доклад от Брюксел по механизма за наблюдение се очаква през януари, като вероятно развоят на събитията с главния инспектор ще бъде отразен там, както и текущите скандали в система.
Мандатът на Анна Караиванова изтече в началото на 2013 година, а десет месеца по-късно тя подаде оставка пред Народното събрание. За да бъде избран неин наследник, е нужно квалифицирано мнозинство с 2/3, като в предишния парламент нямаше съгласие и се стигна до скандал.
Между Коледа и Нова година м.г. депутатите Мая Манолова и Четин Казак предложиха за поста съдия Веселина Тенева, известна с оправдателната присъда на Ахмед Доган по делото „Цанков камък" и замесена в имотен скандал. Тогава депутатите бяха дали прекалено кратък срок за номинации, които се внасят чрез тях - и то в момент, когато Народното събрание бе във ваканция.
По-късно тя се отказа и процедурата бе коригирана с възможността неправителствени организации и висши училища да излъчат кандидат и да има публични изслушвания. Към предложенията трябва да се приложат писмено съгласие на кандидата, подробна автобиография, диплома за завършено висше юридическо образование, декларация за имотно състояние, както и концепция за работата.
Съюзът на съдиите предложи Вера Чочкова и Теодора Точкова. До края на януари Комисията по правни въпроси ще приема предложенията за кандидати, а самото гласуване вероятно ще е през март догодина.
„Кандидатите се страхуват, че, участвайки, ще бъдат дискредитирани, ще загубят доброто си име, ще бъдат поставени не само под похлупака на наблюдението, но и на оплюването. Сложна ще бъде тази процедура", коментира депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов.