Хиляди хора се редят на опашка за лифта от Паничище към Рилските езера, а всички паркинги и подстъпи към лифта са напълно блокирани от автомобили, съобщава БГНЕС.
Самият капацитет на лифта е до 700 души на час, а двупосочният билет струва 18 лева, като за инвалиди цената е 12 лева.
Това претоварване на лифтовете до голяма степен се дължи заради забраната за джипове да се качват до езерата. Това води до огромно натоварване за самите лифтове, особено в почивните дни.
Междувременно се вижда, че въпреки забраната джиповече продължават да предлагат курсове до хижа "Рилските езера".
При качването на лифта Пионерска - Рилски езера туристите дори са спирани от хора, които им предлагат превоз с джип до езерата срещу 15 лв, съобщава БНТ.
Всичко това повдига отново темата за необходимостта от Оценка на въздействието върху околната среда в Рила. От БГНЕС отбелязват, че някои еколози са на мнение, че дори пашата на коне в планината трябва да бъде забранена, защото влияе на екосистемата там.
Вече с години се обсъждат различни начини за това да се ограничи потокът от туристи към Рилските езера, за да се запази природата там.
Едно от предложенията до момента е да се въведе такса за посещение на Националния парк "Рила". Тя обаче би ограничила само част от хората, които не биха искали да дадат пари за разходка в планината, но това не би намалило като цяло посещенията в природния парк.
Обсъждаше се и въвеждане на дневни лимити на посетителите в парка, за да бъде дадена възможност на природата поетапно да се възстанови.