Президентът Румен Радев заяви, че като държавен глава и върховен главнокомандващ на армията е против България да изпраща български войски в Украйна.
Коментарът му идва по повод запитването на Съединените щати до всички европейски държави дали биха изпратили мироопазващ контингент в Украйна, ако се постигне съгласие за мир.
"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален", заяви Радев.
"Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", каза още той.
Допълни, че очаква правителството и Народното събрание да заявяват ясна и еднозначна позиция, че България няма да изпраща войски.
Вицепремиерът Атанас Зафиров също коментира ситуацията. "Нямам представа какво е провокирало тези думи на президента. Няма такава хипотеза, нито подобно обсъждане в Министерски съвет", обясни той.
По-рано стана ясно, че в постоянната българска делегация в НАТО и Външно министерство са изпратени 6 въпроса от САЩ към България. Според Reuters те са получени във всяка една европейска столица.
Ето кои са те:
- Очертайте как виждате трайните гаранции от Европа, които биха послужили като достатъчно възпиращо средство срещу Русия, като същевременно се гарантира, че този конфликт ще приключи с трайно мирно споразумение?
- Кои европейски и/или трети страни смятате, че биха могли или биха участвали в такова споразумение? Има ли държави, които смятате, че са незаменими? Вашата страна желае ли да разположи свои войски в Украйна като част от мирно споразумение?
- Ако военни сили на трети държави бъдат разположени в Украйна като част от мирно споразумение, какъв според вас е необходимият размер на такава ръководена от Европа сила? Как и къде трябва да бъдат разположени тези части и за колко време?
- Какви действия трябва да бъдат готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите, ако Русия атакува тези сили?
- Какви, ако има такива, изисквания за подкрепа на САЩ вашето правителство би счело за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност? По-конкретно, какви краткосрочни и дългосрочни ресурси смятате, че ще са необходими от САЩ?
- Какви допълнителни способности, оборудване и опции за подкрепа е готово да предостави вашето правителство на Украйна, за да подобри позицията си в преговорите и да увеличи натиска върху Русия? Какво още е готово да направи вашето правителство, за да увеличи санкциите си срещу Русия, включително по-стриктно прилагане на санкции?
В своя официална позиция МВнР заяви, че решението за изпращане на български войски в Украйна е изключителен прерогатив на парламента.
"Позицията на България е категорична, че Украйна трябва да получи ясни и надеждни гаранции за своята сигурност. Следва, разбира се, да се отчитат както правото на Украйна на суверенен избор на договорености в сферата на сигурността, така и необходимостта от постигане на консенсус между съюзниците", се казва в позицията.
От Външно министерство подчертават, че мирният преговорен процес трябва да се решава с участието на Украйна и Европейския съюз.
Киев трябва да вземе решение за условията за мир, като се има предвид, че справедливият и траен мир е възможен само при зачитане на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната, посочват още от Министерството.
Допълват, че Европейският съюз от своя страна трябва да присъства на масата на преговорите, тъй като сигурността на Украйна директно се отразява върху сигурността и стабилността на самата Европа.
"България, като съюзник от Източния фланг на НАТО и черноморска държава, ще бъде пряко засегната от постигнатите договорености", се казва още и се допълва, че Европа трябва да бъде равностоен участник в преговорите, а ангажиментът на САЩ за прилагането на бъдещите мирни договорености е наложителен и ключов фактор за устойчивостта на процеса и за сигурността както на европейския континент, така и в глобален мащаб.