Държавна агенция "Разузнаване": Цената за ЧЕЗ е силно завишена

ЧЕЗ е имал намерения да се изтегли от българския си бизнес още през 2010 г., а с особена спешност - през 2014 г. след февруарските протести и опита за отнемане на лицензията на чешката компания в България. Това стана ясно от изслушването на председателите на Държавна агенция "Национална сигурност" Димитър Георгиев и на Държавна агенция "Разузнаване" Драгомир Димитров.

Интерес към закупуването на българските дружества на ЧЕЗ през 2010 г. са имали руски холдинг, контролиран от държавата и "Газпром, и американска компания, чиито имена не бяха обявени. В този период търсената цена на активите е била 240 милиона евро, но според оценки на специалисти чехите са имали готовност да отстъпят от цената до 200 милиона евро или да се съгласят на отсрочено плащане, каза директорът на Външното разузнаване Димитров.

Той цитира данни от проучване, поръчано нa Credit Suisse, според което активите на чешката компания в България се оценяват на 225 млн. евро, като коментира, че обявената продажна цена при настоящата сделка с "Инерком" на Гинка Върбакова е "силно завишена".

Председателят на ДАНС Димитър Георгиев, от своя страна, обяви, че от 2014 г. насам периодично е получаване информация за намеренията на ЧЕЗ да продаде бизнеса си в България. През 2014 г. ръководството на компанията е събрало група, която да направи оценка на дружеството и да се определи кои са активите, които най-бързо могат да бъдат продадени.

През октомври 2016 г. е установен интерес за покупка на дружеството от "Приста Ойл" на братя Бобокови, както и от турско дружество. От началото на 2017 г. към потенциалните купувачи се присъединяват Николай Вълканов (Минстрой), Христо Ковачки (през ТЕЦ Бобов дол), чешката Енерго Про, румънската държавна компания Електрика, турски холдинг "Ес Ти Еф", израелско дружество, регистрирано във Великобритания, и още един чешки гражданин с британско гражданство, който не е допуснат до търга.

По същото време интерес е заявен и от "Инерком".

В крайна сметка на преговорите в Прага са поканени само "Бобов дол" на Христо Ковачки и "Инерком" на Гинка Върбакова. Целевата стойност на сделката, обявена от ЧЕЗ, е била 360 млн. евро, каза председателят на ДАНС.

Първоначално "Бобов дол" е подал оферта от 302 млн. евро, впоследствие повишена на 360 млн. Първата оферта на "Инерком" е била за 290 млн. евро, впоследствие повишена до "над 300 млн. евро", по думите на Димитър Георгиев.

По данни на службата за Военна информация, най-висок интерес е бил заявен от чешката "Енерго Про", която контролира и електроснабдяването в Североизточна България.

Директорът на ДАР Драгомир Димитров обяви, че до изборите в Чехия се е очаквало активите на ЧЕЗ България да бъдат придобити именно от Енерго Про.

Той не уточни как смяната на властта в Чехия е довела до промяната на намеренията на ЧЕЗ.

Гинка Върбакова атакува челно Корнелия Нинова

В началото на изслушването директорът на "Инерком" Гинка Върбакова изчете пространно изказване, в което предупреди, че компанията готви да съди всеки, който накърнява името на кандидат-купувача на ЧЕЗ България.

"През последните дни сме били свидетели на безпрецедентна кампания срещу коректната компания "Инерком". Свидетели сме на политически и икономически шантаж, който цели да осуети сделката. Атаките срещу нас са и заради икономически интереси на вече отпаднали от преговорите кандидати, които не искат честно състезание, конкурентни предложения и законосъобразни действия, за да получат и сключат тази сделка. Те искат да спечелят по служебен ред, задкулисно, чрез оказване на политически натиск", каза Върбакова.

Тя атакува директно лидера на лявата опозиция Корнелия Нинова, която по-рано днес заплаши да блокира сделката пред съда с подписка на клиентите на ЧЕЗ.

"Политици от една партия попитаха как може Гинка от Пазарджик да си купи ЧЕЗ. Бих върнала въпроса- как може млада дама на 28 години от село Крушовица да си купи „Техноимпекс", каза Върбакова по време на изказването си в Народното събрание.

Тя потвърди, че е готова да започне разговори с продавачите в Чехия, за да се включи и държавата в сделката.

Още новини от изслушването по казуса "ЧЕЗ" в Народното събрание:

Защо директорът на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев обвини ЧЕЗ в манипулация и непрофесионализъм - прочете тук.

Защо Цветан Цветанов провокира депутатите от БСП да напуснат залата в знак на протест - прочетете тук.

Новините

Най-четените