Заразата COVID-19 удря много сериозно световната икономика и това неизбежно засяга и страната ни.
Икономическата рецесия на световно и местно ниво изглежда неизбежна, но е трудно да се направят точни прогнози сега, защото ефектът на вируса до голяма степен зависи от броя заразени и продължителността на карантината, пише Money.bg.
И все пак данни на Световния икономически форум предвиждат спад от очакваното ниво на световния брутен вътрешен продукт (БВП) между 1 и 2 трилиона долара през 2020 г.
Негативните ефекти от новия коронавирус се усещаха от българския бизнес още преди първите регистрирани случаи у нас. А след въвеждането на извънредните мерки, негативните ефекти се засилиха многократно, като голяма част от родното производство спря, а потреблението тръгна надолу, като в останалите засегнати страни.
Рискът пред родната икономика се засилва и от факта, че в България има голям брой малки и средни предприятия, които се очаква да са най-засегнати от здравната криза - над 98% от всички такива в страната ще отчетат загуби.
Според доклад на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, изготвен с помощта на Института за пазарна икономика и др. , наречен "Оценка на ефекта от COVID-19 върху икономиката на София", силно ще усетят ефекта на пандемията работещите, чиито професии изискват пътувания и директен контакт.
Това са зъболекари, шофьори, водопроводчици, фризьори, йога инструктори и други треньори. Ефектът ще е осезаем и при работещите в туризма и ресторантьорството, в транспорта, развлекателната индустрия, при детегледачите и организаторите на масови събития и много други професии.
На макроикономическо ниво обаче България притежава известна макрофинансова стабилност и по-голямо фискално пространство за маневриране, благодарение на ниския държавен дълг и липсата на бюджетен дефицит, се посочва още в доклада.
На 13 март нидерландската банка ING намали своята прогноза за икономическия ръст на Балканите през тази година. Предишната прогноза за страната ни бе за ръст от 3,1%, докато сега банката предвижда 2,1% ръст на БВП. Прогнозата за годишната инфлация в България също беше намалена от 3,4% на 2,7%. Облекчаващ фактор според банката е това, че страната ни е много зависима от туризма - секторът има дял от 10-13% от брутния вътрешен продукт.
Виенският институт за международна икономика прогнозира няколко възможни сценария за икономиката на страната ни, като при най-лошия ръстът на БВП може да падне до 1,4%. Институтът за пазарна икономика също направи своите прогнози за БВП, като по-вероятният сценарий е критичен и предвижда спад с от 4 до 5%.
Как ще бъде засегната икономиката на София може да четете в Money.bg.