Ще учиш ли, ще бачкаш ли?

„И к'о смяташ да правиш сега, ш'е учиш ли, ш'е бачкаш ли?" Спомняте ли си култовото видео на Тутурутка, в което бащата, седнал на 90-арска софра с ракия, салатка и люти чушки, пита „сина майчин" какво мисли да прави с бъдещето си.

Това е въпросът, надвиснал над всички, на които този месец предстои да завършат средното си образование. Вариантите са два и те са ясни. Проблемът е, че след четири-пет години вариантът с ученето отпада и остава бачкането.

Колкото и хумористично да звучи скечът, отразява твърде реална обстановка. И ако погледнем статистиката на Евростат за броя на хората, които живеят при родителите си до 30-годишна възраст, картинката се изяснява.

В България около 60 хиляди младежи до 25-годишна възраст нито работят, нито учат, сочат данни на НСИ, цитирани в репортаж на Нова телевизия. И не просто това - мнозина от младите, стъпващи на интервю за първа работа, очакват стартова заплата около 1000-1200 лева.

Нереалистичните очаквания при средна за страната брутна месечна заплата от 990 лева не са изненада, особено когато родителите се стремят да осигурят висок стандарт на живот на децата си. Така се примиряват с компромиса да им готвят мусака и да им перат чаршафите 30 години, докато кътат всяка стотинка и си мечтаят да са пенсионери на Запад.

Децата впоследствие, превърнали се в млади хора, искат да продължат да поддържат осигурявания от родителите им стандарт на живот, но със собствени средства.

И тук идва голямата трудност - когато училището и университетът не са те подготвили, че парите не растат по дърветата, а родителите ти не са успели да те убедят в този факт. Излизаш на пазара на труда тотално неподготвен за онова, което се очаква от теб и онова, което ще получиш в замяна на труда си.

Няма какво да се лъжем. Българската бизнес среда е много далеч от перфектната откъм заплащане и условия на труд. Тя обаче е такава, каквато е и няма да се промени, ако бъдещите кадри изчакват в статус „безработен" мечтаното работно място да отвори обятията си за тях. А мечтаните работни места са притиснати от недостига на подготвени кадри.

Всяка работа, колкото и ниско да е платена, предлага незаменими опит и умения за справяне в реална среда, изпълняване на задачи и мобилизиране на силите в рамките на работното време. Независимо дали заплатата ще бъде 500 лева или 1500 лева, от служителя ще се изисква едно и също - да бъде на работа навреме, да се отнася отговорно към задачите си и да усвоява бързо знанията и уменията, които не му достигат. Ако не може да се справя с това, трудно ще получи каквато и да е заплата, още по-малко желаната.

Началните месеци от първата работа, независимо каква е тя, минават за сметка на работодателя, който инвестира в наетия време и усилия, за да го подготви за работния процес в реална среда. Стажовете тип „носене на кафе" отдавна са отживелица, защото бизнесът има нужда от качествени кадри и то такива, които могат бързо да влязат в ритъм. Високото заплащане идва много след това. И ако мнозина твърдят, че 1000 лева изобщо не е висока заплата, фактът, че е над средната за страната, говори друго - реалните заплати са по-ниски дори и за хора с дългогодишен опит. Тръгването с голямата кошница води до разочарование, а колкото и да обвиняваме държавата за безработицата, истината е, че справянето с проблема зависи от всеки.

Ако на 25 години не си подготвен да предлагаш качествен труд, на 30 все още може само да си мечтаеш за качествено заплащане.

#2 partci 09.05.2017 в 22:27:15

... "А мечтаните работни места са притиснати от недостига на подготвени кадри"... Статията трябваше да започва и да завършва с това изречение.

#3 Denn 09.05.2017 в 23:20:14

Изобщо не съм съгласна със статията. Какво са ви виновни младите, че не искат да живеят в мизерия. И да ви кажа, с тези заплати пак ще живеят при мама и тате.Стига вече с този ком6низъм, избийте си го от главите, че някой е длъжен да ви работи безплатно. И тук младите хора са на квартира , плащат наеми и т.н. Другата причина е, че кариерно развитие почти нямА. За сведение на любопитните, не съм представител на тази рупа хора, описани в статията

#4 Виктория Пенелопова 07 09.05.2017 в 23:30:26

Denn, на какъвто и да се правиш, си пролетарий, та дрънкаш. Знаеш ли, има си особени изрази, особени действия, да не говорим за произход....Вероятно, искаш да знаеш какво те издаде?!? "...не сме длъжни да ви работим.." НИЕ на ВАС?!?

#5 KingoftheROAD 10.05.2017 в 09:50:33

Педехлопова а кога нашите бизнесьмьйени и "капиталисти" ще се научат на цивилизация? Говорят си двама фирмаджии/производители. Единият пита другия: - Ти плащаш ли им заплатите на твоите работници? - Не, не им плащатм, ама те въпреки това пак и дват и пак работят. Тогава защо да им плащам!?!?! А ти плащаш ли им на твоите? - Аз им въведох вход 5лв. И сега ми се изтарикатяват - идват в понеделник и си отиват в петък.

#6 KingoftheROAD 10.05.2017 в 10:08:17

http://www.blitz.bg/obshtestvo/dokde-se-dokarakha-biznesmeni-kray-moreto-molyat-romi-da-im-rabotyat-za-700-chisti-leva-plyus-bakshish-bezplatna-noshchuvka-i-khrana_news511405.html

#7 ММ 10.05.2017 в 11:26:44

Ей как бачка пропагандната машина на кърлежите.. Тъй кат гледам авторката Златка не мяза на крупен бизнесмен -работодател, тъй, че чудно ми е- получила ли е някой лев за призива си към целокупния български народ да бачка за без пари на тоя или оня десарски бей или ей тъй- от овча мисъл е родила туй писанийце? Няма бе душички! Осъзнайте се! С трици маймунки не се ловят. Почти всичко дето има някакви знания и умения вече се е изнесло или е в процес на изнасяне. За туй го мразите толкова тзи ЕС и роните сълзи за СССРските времена. Щот ЕС даде на хората право на свободно придвижване и никой не е улав да бачка от тъмно до тъмно на бейлербей Гоце, Моце и Боце за 600 лева бруто, кат по Европата се почва от 1000 еврака. При това- работния ти ден се спазва, оставането след уговорените часове се плаща. А не кат тук, знам едни пичаги в провинцията, бизнесмени, кръстоска между Боко Тиквата и Митьо Пищова- работниците им бачкат от понеделник до събота по 10 часа, месечна заплата 450 кинта а в неделя, в неделя , ей тъй , за собствен кеф- бачкат на нивите и строежа на шефовете си за без пари. От приятелство!!! ( Щот ако откажат и са аут, пък точно в оня район безработицата е мамата си трака). Ама осъзнават се хората. Вече дори и кьоравото и кьопавото ще хукне накъдето му видят очите да бяга от туй чорбаджийство. Пък ти Златке работи. За без пари работи. Вземи пример от народа на Ким Чен Ун-там само за идеята работят. И за трупане на опит.

#8 Дракон с кисело зеле 10.05.2017 в 12:16:18

Всяка работа, колкото и ниско да е платена, предлага незаменими опит и умения за справяне в реална среда, изпълняване на задачи и мобилизиране на силите в рамките на работното време. --- Глупости.

#10 Persefona 10.05.2017 в 15:49:47

Бизнесът в България да вземе да отделя по-малко печалба за себе си, а повече за работниците си, които му изкарват печалбата. Колкото и да философствате няма как младите да ходят на работа, а след плащането на сметките си да не им останат два лева за кафе. Никоя философска теория за смисъла от безвъзмездното бачкане не може да надвие унизителния живот, на който са подложени работещите бедни.

#11 partci 10.05.2017 в 16:27:09

@Белка§Стрелка, ама и годината вече не е 2004-а. ;)

#12 Denn 10.05.2017 в 16:43:07

Мила моя, Пенелопо. Аз съм пролетарий да, това лошо ли е? Ти може би си друга класа и работиш за без пари, чудесно. Аз не смятам, че младия човек трябва да работи за 500 лв и да се радва, ти като смяташ така, ок. Един ден като имаш деца им развивай тези теории, сигурна съм, че ще те оценят по достойнство

#13 Denn 10.05.2017 в 16:49:01

А, конкретно към моята любима, Пенелопа, нямам финансов проблем, защото съм лекар в ЕU, но не смятам, че трябва да се работи без пари. Виж, в кои държави работят на този принцип и сама се замисли (ако можеш), дали би живяла там

#14 Гризли 10.05.2017 в 17:36:53

Работодателите все се оплакват, че в България нямало добри кадри... Ами при тези заплати няма и да има! Когато започнете да давате 3000 лева за специализиран инженерен труд (например) хората ще започнат да се връщат от чужбина! Работя за български клон на френска компания, представител на световно известни фирми. Инсталирам и поддържам машини, обучавам хора. Ходил съм на обучения във Франция, обучавали са ме и в България. След като върша същата работа, която върши и френският техник, защо аз не получавам 3000-4000 евро като него? Ами защото е България, средната заплата била дадена сума, а моята заплата била над средната... Т.е. трябва да ми е достатъчно... Само че аз нямам фиксирана обедна почивка от 1,5 часа (като спешната линия във Франция), работното ми време не свършва в 5 следобед, не мога да си изключа телефона след това... Ако се наложи работя в събота и неделя, защото било спешно, без допълнително заплащане... И после българите сме били мързеливи, затова сме били бедни! Пълни глупости, просто работодателите държат повечето работници в шах, защото така или иначе на много места хората по една или друга причина нямат избор. И започват работа за колкото пари им предложат... И винаги има кой да започне, без значение за колко време ще е... Така че младите, без опит, трябва да искат по-висока начална заплата. Заплатата трябва да е такава, че да не те кара постоянно да мислиш откъде да си докараш допълнителни пари. И когато началната заплата е висока, средната също ще е висока и ще е добре за всички... А пък дали след първоначалната заплата ще има увеличение, корекция надолу заради несправяне с работата или неспазване на условията - това е нещо съвсем отделно и нормално...

#17 Denn 10.05.2017 в 19:24:31

Аз пък си мечтая моето дете като порастне да не се налага да я издържам до 50 - годишната и възраст. Придобива стаж и умения като за доцент и да получава заплата, като на мияч на чинии в Германия

#18 straight 10.05.2017 в 22:05:09

В БГ е масово явление човек да работи и пак едвам да свързва двата края, т.нар. "работещи бедни". На работодателите най-често изобщо не им пука и редовно казват - "Като не ти изнася, напускай!". От друга страна, повечето хора просто търпят - отчасти от страх да не загубят и малкото, което имат, отчасти поради пасивност, както и нежелание да се сблъскат с неизвестността ако напуснат. А истинското решение е просто да им теглиш една майна и да заминеш натам, където е по-добре за тебе. В началото е трудно, но скоро инвестицията се отплаща. На когото не му стиска, да продължава да слугува на балканските сатрапи.

#19 AlahAkbar 10.05.2017 в 22:37:07

Да видим, кои реват най-много. Естествено тези, които най-малко плащат и които предлагат най-скапани работни условия. Голяма част от този бизнес е източване на държавата, по ДС и линия на червените куфарчета, в области в които няма поминък освен работа при тях. Абсолютно затворен кръг. Дерибействат на воля. Имат пари за джипове, екскурзии, показен начин на живот и любовници. Но нямат за заплати. Има работещи бедни - съвременни крепостни. За това всички можещи и знаещи почти без изключения са навън. Останалите потвърждават правилото и са в БГ основно поради независещи от тях причини. Че даже и не само те, но и всички малко по-разтропани и нежелаещи да робуват за без пари. Верно е, робуват в Италия, Испания и Гърци и пращат пари на кукувичетата си. Които от своя страна, най-често за нищо не стават. И за това вина носи основно соца и настъпилия постсоц. А в статията Какво ни даде Европа, един калмук даже има наглоста да каже, че преди сме имали свобода на придвижване и работа. В страна където имаше жителство и трябваха изходни визи за Румъния... Работодателите/мутри/ДС/комсомолци и семката им гнусна, трябва да фалират и тогава ще потръгнат нещата. Въпреки, че и чуждите работодатели за 3 месеца научават, че у нас цари пълнои беззаконие и също се включват в дрането. И естествено, за всичко са виновни Сорос и ЕС, както блее до безоткат мурзилажа. Няма как да е виновна източващата ни безмилостно от над 70 години русия... И съм съгласен с младите, че не искат без пари да работят. Навремето почнах в Министерство на икономиката и туризма със 180 лв заплата. Два чужди езика и компютърно грамотен - за 99 г. нещо почти невиждано в бюрокрацията. Две години без да отлепя даже и йота. Теглих им една къдрава и тръгнах по света. И не съжалявам. Който има избор, трябва да го направи.

Новините

Най-четените