За да не вадим топовете за Ердоган

По едно и също време България посрещна двама президенти - контрастът между двете церемонии обаче бе толкова ярък, че заслужава да му се обърне внимание.

Словенският държавен глава Борут Пахор бе приет на червен килим, с военни почести пред "Александър Невски" и получи лична среща с Румен Радев на "Дондуков" 2.

През това време Реджеп Тайип Ердоган кацна във Варна при невиждано строги мерки за сигурност. Турската делегация доста бързо подмина церемониала и се изтегли с кордон от бронирани джипове и бусове.

Българските журналисти успяха да видят само опашката на турския президентски Airbus.

Визитата на Борут Пахор нямаше за цел да произведе по-съдбоносна новина от тази, че тръгват първите директни полети София-Любляна. Посещението му мина толкова кротко и любезно, че май никой не разбра в чия чест гърмяха церемониалните 21 салюта в центъра на столицата.

Виж, тътенът около гостуването на Реджеп Тайип Ердоган във Варна не е спирал от няколко месеца.

Само че на предварителната покана от страна на турския президент за среща "на четири очи" с Румен Радев, българският държавен глава отговори почти в последния момент и то - с отложена заявка.

За да не вадим топовете за Ердоган в София - нека срещата не бъде на български терен, а на неутрален. В централата на НАТО.

И то, не сега, а след три месеца. Хайде, нека да не е навръх 105-та годишнина от превземането на Одрин от Втора българска армия на 26 март 1913. Неудобно ще се получи.

Толкова много сигнали за напрежение по повод едно дипломатическо посещение отдавна не се бяха натрупвали.

България сякаш не може да реши какво посрещане заслужава турският президент - като съсед и пазач на границата или като враг и непредсказуем играч? Като партньор в общия военноотбранителен съюз или като провокатор с недопустими претенции?

Ясно е, че за Бойко Борисов моментът е от критично значение: това може да се окаже едно от най-паметните събития по време на Председателството, а и не се знае дали някога ще му се отдаде втора възможност за лично посредничество на високо международно ниво.

Дори Валери Симеонов и Красимир Каракачанов не смеят да дадат признаци на съпротива срещу приема в "Евксиноград" - сякаш и двамата забравиха миналогодишните гранични барикади на ГКПП "Капитан Андреево" срещу "нашествието" от турски пенсионерки, дошли да гласуват на парламентарните избори.

Вярно, преди година Ахмед Доган също наричаше Турция "Султанат" и се възмущаваше от неоосманисткото "допомпване на архетипна памет" на Ердоган, но вече избягва да го прави.

Президентството обаче показва последователно неудобство от прекия диалог с Анкара, дори прати Борисов да търси обезщетенията за тракийските изселници от Балканските войни пред Туск и Юнкер...

В този момент всеки, който се опитва да разбере каква изобщо е официалната позиция на българската външна политика по линията "Турция", е обречен.

Когато двата й стълба, президент и кабинет, са в асинхрон, каква полза се очаква от надстройката им?

Игра на "добро" и "лошо" ченге ли се демонстрира пред турския президент? Точно пред него ли - пред човека, който уволни без почести премиера си Ахмед Давутоглу точно когато той постигна ключовата сделка за финансовата помощ от ЕС за бежанците?

Естествено, срещата във Варна ще е атестат за третия мандат на Борисов, но ако тя се разглежда само във вътрешен план, това би била удивителна проява на късогледство.

Да видим дали голямата геополитика е лъжица за нашата уста. Рядко се отдава добра възможност за сравнително значима стъпка във външната политика. Но ако и тя се обезцени до нивото на конфликт от домашен тип - жалко за опита.

#1 Виктория Пенелопова 07 26.03.2018 в 21:41:23

"...да видим дали голямата геополитика е лъжица за нашата уста.." Какво има да гледаме? Срещата е факт. Ту я имаше, ту я нямаше, като втората възможност възрадва напразно кУрнелия. Срещата е факт и това е голяма заслуга на България и Борисов. Резултатите от тази среща - гледам ги на живо по бнт.

#2 dedo adji 27.03.2018 в 01:44:37

.... България сякаш не може да реши какво посрещане заслужава турският президент - като съсед и пазач на границата или като враг и непредсказуем играч? Като партньор в общия военноотбранителен съюз или като провокатор с недопустими претенции? .... _ _ _ _ За Диянка Турция е съсед, пазач на границата и партньор във военно отбранителен съюз. Остава да сложи фереджето и да отиде да посреща турските бабички, идващи да гласуват за турската пета колона. За ЕС и НАТО Турция е непредсказуем провокатор с недопустими претенции. Всички са съгласни с това, някои издават звуци в тоя дух, но никой не си мърда пръста да сложи бариера на недопустимите претенции и да вкара непредсказуемия играч в релси. За България Турция е ВРАГ. Който не се е отказал от мераците за въстановяване на османската империя, не чак до Виена и Арабистан, но до Дунава, Босна и Сирия. Нито едно турски правителство, нито един турски държавник не е заявил и запетайка на отказ. Турция е пазач на СВОИТЕ граници и безцеремонно ги прекрачва, засега в югоизточно направление. Засега. Но в сърцето си държи Кърджали и Сараево. Турция е съсед, подобен на цигански катун зад оградата. А оградата е рехава. Европа даде няколко милиона евра и толкоз. И никой не се сеща, че никаква ограда не помага, ако не се защитава. Диянка вижда разнобой в действията на президента и премиера. Да се надяваме той да е маска на обща игра. Бойко все пак повдигна въпроса за обезщетението на тракийците. Още не знаем точно как и доколко сериозно, но все е нещо и то пред европейските тартори. Които естествено ще го оставят без последствие. Толкова е грижата им за съюзника. Много й е мъчно на Диянка, че ердоган не е посрещнат с топове. Варненци го посрещнаха с ЕРДОГАН, НЕ СИ ЖЕЛАН. Анадънмъ

#3 deaf 27.03.2018 в 09:01:43

Авторката не видяла досега значима стъпка в българската външна политика?! Кьорава ли сте?! Българската държава отдавна е направила тази значима стъпка - стана подлога и троянски кон на Русия в Европейският съюз. От това по-значимо има ли?! И още нещо,което все не се разбира - всички държави по света имат само външна политика. Така наречената "вътрешна" политика е просто слуга на външната.

#4 rare case 27.03.2018 в 09:31:23

Да обсъждаш Ердоган е лесно - диктатор и сатрап. Да кажеш добра дума за хората, които правят и невъзможното да държат сатрапа в приемлива кондиция - това е трудно. Още повече, ако тези хора са българи. Всякакви русофили, Курнелофили, пък и измислени десни, ще квичат на умряло, защого лелеяната им мечта беше провала на България във Варна. Е, не се състоя този провал. Трудно се преживява!!

#5 TheRock 27.03.2018 в 09:44:14

dedo adji | 27.03.201801:44 Много добре - ВРАГ. Така! Какво обаче правим ние за да не ни е ВРАГ? Въоръжаваме ли се с ново оръжие - НЕ! Правим ли така че да сме предвидим и лоялен съюзник на НАТО - НЕ! Защо го правим! Е как защо? За да провокираме Турция и тя да си покаже рогата. Кого обслужва това? Как кой!? Русия разбира се! Русия иска слаба България в ЕС и НАТО, за да е примамлива жертва за Турция! Ама иначе сте патриоти и русофили! Ваща мама проста , бих казал аз!!!!!

#6 dedo adji 27.03.2018 в 11:17:40

.... не се състоя провал .... А какво се състоя? Лаф моабет, на който не се взеха никакви решения. Браво на бате Бойко, че е поставил въпроса за тракийците. Още няма разпечатка на разговорите, може и да не видим такава. Но няма сведения някой друг, освен Борисов да е казал дума по въпроса. Тракийските, и не само, българи са последната грижа на ЕС. Както и сърдечните мераци на Ердоган и всички турци за Кърджали и Сараево. А тъпото паве чака някой да направи така, че Турция да не е враг. Тъпо паве, ВЪЛЦИТЕ НЕ ПАСАТ ТРЕВА. А ЕС се е заел да умилостивява турския вълк, както на времето англичани и французи са умилостивявали Хитлер, да ползвам и аз любимото плашило на евро толерастите. За руската мечка организираха хайка с квоти за куршумите. (дипломатите) За нас изглежда квота няма, иначе досега да сме гръмнали и ние. А Ердоган анексира Сирийска територия не с референдум а с танкове и реакцията е като реакцията за Судетската област. Русия искала слаба България. Вярно и резонно. А КОЙ иска силна България? НАТО ли? Защо, тогава, като условие за прием сведе българската армия до окупационен жандармерийски корпус и доставчик на пушечно месо? Да ми прости Господ добрата дума за СССР, но той поддържаше армия, която, ако не можеше да победи турската, можеше да й причини неприемливи загуби. Сега няма нищо, което да спре турския аскер. А Диянка и павето се умилкват на вълка. Соросоидна паплач.

#7 TheRock 27.03.2018 в 11:43:39

dedo adji | 27.03.201811:17 Виж за какво са изгонени трима руски разузнавача през 2000 година. Единият е действал в тракийските дружества, другият сред циганите, третият е създавал партия прототип на АТАКА. Линиите на конфликта са три: 1 Турция - България - проблема с тракийските бежанци. Шеф на тракийските дружества е Красимир Премянов, като го видиш и въпроси няма, той е руска кукла на 100%. 2 Конфликт българи - цигани, умело раздухван от хора и от двете страни. 3 Партия, която да "канализира" тези ефекти. Като видях че Борисов повдига въпроса за тракийските бежанци ми стана ясно защо няма да гони руски дипломати. Болисов и неговото правителство са опасни вече не само за България но и за ЕС и НАТО!

#8 TheRock 27.03.2018 в 11:45:16

dedo adji | 27.03.201811:17 Ти наистина си изключително глупав човек!

#9 TheRock 27.03.2018 в 11:51:20

dedo adji | 27.03.201811:17 Армията ни беше намалена, за да се спази ДОВСЕ. И то искано от страна на Русия. Всяка нова държава-член на НАТО трябваше да намали армията и въоръженията си така, че да има паритет между Русия и НАТО. Това е по клаузите на ДОВСЕ, когато след разпадането на Варшавския договор, държавите съюзници от ВСВ приеха, че Русия е правоприемник на Варшавския договор и паритета ще се спазва между Русия и НАТО. В България беше приет т.нар. "План 2004" съгласно който при приемането си в НАТО нашата армия като си присъедини към НАТО няма да наруши паритета НАТО- Русия, по причините посочени по-горе. Ти си поредната жертва на българските комунистически медии, които под руска диктовка ви промиха мозъците, че НАТО иска намаляване на нашата армия. За сегашната армия можеш пак да благодариш на Русия.

#10 niemen 27.03.2018 в 12:52:54

Дедо, гледах пресконференцията на великите лидери. Забелязах, как Борисов смотолеви за тракийските българи, че е повдигнал въпроса пред падишаха, защото опозицията искала това. Гледаше виновно и изплашено, след което изреди десетина претенции, които турската страна имала към България. Все едно не слушах български премиер, а турски велик везир. Срам и позор. Управляват ни слаби, безгръбначни примитиви, който гледат единствено собствения си интерес.

#11 TheRock 27.03.2018 в 13:43:00

26.03 е денят на Тракия. 26.03 за почит на жертвите на турския геноцид спрямо тракийските българи. И Точно на този ден се кани турския владетел! Тоя път Борисов не само настъпи мотиката!

#12 dedo adji 27.03.2018 в 16:58:49

Пане ниемен, през студентските ми години беше практика някой със самостоятелна квартира да я отстъпи за няколко часа на някой без такава, за да изчука някоя мацка. Бойко в случая изпълнява същата роля - осигурява терена и ешмедемето, а решенията се вземат на друго място от други. Същото е и с прословутото ни председателство. А ебаните сме ние. На тая среща не са взети никакви решения и не са постигнати никакви договорености. Лаф да става. Пак файда, че изобщо е поставил въпроса. Доколкото си спомням, досега го е правил само гошо първанката, също плахо и с половин уста. И от Европа пълен пас. За Гърция и Кипър парират султана, за сърдечните му пориви към Кърджали ни дума, ни вопъл, ни стон. От такива господари (пардон, съюзници) толкоз. Кяри само султанът, и то само вътрешно политически. Кярът на Европа е, че задържа за още малко новото турско нашествие. На което ние пак сме нарочени за първа жертва.

#13 TheRock 27.03.2018 в 18:45:12

dedo adji | 27.03.201816:58 Е*ания си ти! Аман от педераси! Ами и другите вкарват в тяхната содомитска сган!

#14 Dox 27.03.2018 в 22:53:08

Баластра, Дисаги-магаре-Истанбул. Айде. Да те нема. Оди си в Турция /все пак не е Русия, нали/, заедно с цялата пасмина тук от пишман-демократи, пишман-патриоти, пишман-антикомунисти и пишман-западняци - като Виктория Сергеевна, Редкото Щастие, жалките списвачи от Кафето, Отходния канал, Трамвайчето Ваймс и още и още гнусна соросоидна паплач. Моментът на откъсване на територия от България е съвсем близо и ще ви видя тогава какви "храбри юнаци" сте. Но, разбира се, пак Русия ще ви е виновна. Този път пък сигурно защото не се е намесила. Този път няма да се намеси и знаеш ли защо - ами за да не ни окупира бе, тикво проста. Нали това ви беше големия зор - Русия да стои далеч, щото била окупатор. Е, тя се уплаши и сега няма да посмее. Сбъдна се мечтата на наследниците на едновремешните чорбаджии през турско - да си останем турски вилает. Що ви требат възстания, борби и патаклами.

#15 TheRock 28.03.2018 в 00:28:37

Dox | 27.03.201822:53 Не важиш! Лигльо!

Новините

Най-четените