Тръгнала една плесничка...

- Тръгнала една плесничка...
- Татко, мили, откъде?
И дали е с ръкавичка
таз плесничка или - не?

Страницата на учебника по литература за пети клас на „Булвест 2000", на която е публикуваната песента за плесницата („Приспивна песничка" на Янаки Петров), обиколи интернет за часове. Не е ясно от коя година е учебникът, но нито страницата му е нова, нито стихотворението - най-малкото, защото авторът му - Чичо Чичопей не е сред живите от 1999 година и не може да защити нито текста си, нито името.

Янаки Петров е обичан през соца детски автор, роден през 1947 година. Детските му стихчета са обиколили и книжки и учебници по времето, по което майките ни са възпитавани да не ни гушкат, когато плачем, че да не се разглезим. По това време, в което да спреш на улицата, за да шамаросаш детето си да не реве, се възприемаше като нещо съвсем нормално.

„Плесничката", за съжаление, все още е възпитателна форма в България, въпреки всички кампании срещу насилието и опита на широк кръг от специалисти да обяснят, че това не води до по-добро възпитание.

Точно обратното - като в третия закон на Нютон, и в живота всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие.

Именно метода на „плесничката" се опитвали да приложат и 18-годишните младежи над 3-годишното дете, което престоя в кома в Пирогов след зверски побой.

С тази форма на възпитание дядовци пребиват децата, посмели да „откраднат" плод от тяхно дърво. Този възпитателен метод не веднъж използват и някои мъже, за да превъзпитат жените си.

Вследствие на това „възпитаване" изглежда нормално всяка улична свада да носи потенциала на кървав побой, защото това е възпитанието, според което насилието е норма.

Не е виновен Янаки Петров. Тогава държавната политика е променяла имена и изселвала хора, за една песен за плесницата ли да се хванем?

А за самата „Приспивна песничка" - реакцията на възмущение е достатъчен знак, че има промяна в мисленето на обществото. Откриването на текста в страницата на учебник за петокласници е просто поредното напомняне за острата нужда да се преразгледа съдържанието на учебниците.

Из учебник по литература за 5-ти клас, издателство Булвест 2000. Оставям коментарите на вас... Редактирам малко поста си...

Posted by Yana Kirova on Monday, 17 August 2015


П.П. След публикуването на снимката във Facebook, страницата на издателството беше засипана с въпроси за това дали наистина стихотворението е част от учебника и по какви критерии е избрано. До публикуването на този текст нямаше реакция.

#1 gothic 18.08.2015 в 11:47:43

Госпожо /госпожице/ Димитрова, имам едно леко питане. Така примерно, ако разберете че 12-14 годишната Ви дъщеря пие, друса, предлага се в Интернет и вече е навъртяла /навсякъде и по всички възможни начини/ 20-30 бройки от мъжки пол, до един по-възрастни от нея поне с 10-12 години, как бихте реагирали?

#2 Харифчето 18.08.2015 в 12:41:37

Веднага ви отговарям: редица изследвания доказват, че обикновено пристрастяването към наркотици или пък промискуитета при юношите са израз на базисна вътрешна несигурност, опит да се компенсира тя чрез подобно свръх-стимулиране (високите скорости, агресията и екстремните преживявания също подадат в този категория). Други пък изследвания доказват, че вътрешната сигурност и емоционален баланс, чувството, че си в хармония и мир със себе си се изграждат в контекста на взаимоотношението родител-дете. Изводите от всичко това оставям на вас...

#4 Харифчето 18.08.2015 в 12:51:06

Обикновено, строгото възпитание с бой най-често води до два възможни резултата: 1.Тотален срив в самооценката, в чувството за собствена стойност, който води до изграждането на манталитет на жертва, с всички житейски последствия от това; 2. Компенсаторна идентификация с агресора-насилник. Като опит да преодолееш някогашното преживяване за загубен контрол, започваш да насилваш други хора. Така че, скъпи родители - шамарете на воля,той боят изгражда, не е като да разгражда!

#5 pixie 18.08.2015 в 13:39:30

Пак изместихте фокуса. Идеята на статията беше, че стихотворение за плесница е пльоснато в учебник за пети клас. И че имало вълна от възмущение в мрежата. Е, и какво от това? Ще забранят учебника и той веднага ще изчезне от книжарниците ли? Или пък госпожата ще пропусне стихотворението? Всъщност, може. Но пък от тази ситуация може да се извлече и полза. В случай, че решим, че нещо все пак трябва да се направи по въпроса. Като алтернативен вариант на пропускане на стихотворението (което децата и самостоятелно биха могли да намерят в учебника и прочетат), учителят би могъл да го използва за някаква дискусия, от която може да разбере какво мислят и знаят децата по въпроса за шамарите. Да, темата може да се окаже и болезнена за някои деца, но за проблемите трябва да се говори, а не да се замитат под килима и да стават причина и повод за още и по-сериозни проблеми. Само че ми се струва, че процентът учители, които ще предпочетат да пропуснат стихотворението ще бъде много по-голям, отколкото тези, които биха дръзнали да го обсъждат с децата. И то си е страшно, не се знае какво ще излезе. А вие, като родители, какво бихте направили? Щото да се възмущаваме по форумите е мега лесно.

#6 Харифчето 18.08.2015 в 14:58:32

@pixie Това за дискусията с децата по принцип звучи чудесно. Само че нещо се съмнявам, че включването на въпросното стихотворенийце в учебника е направено именно с цел критичен анализ и провокиране на различни мнения. Това никога не е било фокус и цел на родното образование - да стимулира децата да мислят критично със собствените си глави, да могат да поставят под съмнение определени "традиционни" възгледи и ценности. Уви, няма как да стане, защото "традиционните", "консервативни" общества като нашето не стимулират различието, а тъкмо напротив. В тази връзка си мисля, че и малцина учители биха проявили креативност и подложили съдържанието на критичен анализ.

#7 dedo adji 18.08.2015 в 15:02:56

Пикси е точна, ясна и прекрасна. Но сама признава, че госпожите, които ще се опитат да извлекат полза от това ще са малко. Аз бих допълнил, че половината от тях няма да извлекат. А стихотворенийцето безспорно е бездарно и няма място в читанката. Сега за шамарите. Едва ли има някой в тоя форум, който не е шамарен и не е шамарил децата си. Не го бъркайте с домашното насилие. Никой не пледира детето да се превърне в боксова торба. Чел съм в една статия, че детето добре съзнава кога е виновно. И ако няма реакция това го хвърля в стрес. Ако това зачести става безотговорно. Точно навременният шамар за точно определено провинение може да помогне, може и да не. Ще ви разкажа за един от много малкото случаи, когато съм шлепнал дъщеря си. Когато беше на 3 год. живеехме на 4-я етаж и тя, като всички деца се катереше по балкона, още неостъклен. На всички ни излезе мазол на езика да викаме "не се катери, не се надвесвай" Един ден, без предупреждение я плеснах, така че ми се отпечатаха пръстите на дупето й. След 15 мин. рев дойде и каза: "Тате, да не те беше страх да не падна?" Да, точно от това ме беше страх." Значи ме плесна, защото ме обичаш."

#8 Харифчето 18.08.2015 в 15:21:47

@ dedo adji Вероятно рядко си прибягвал до такива мерки, каквито описваш. Защото в противен случай, ако шамареше дъщеря си редовно, тя трудно щеше да направи подобна причинно-следствена връзка. Демек - извън този случай вероятно си я гледал добре. Но това е една друга тема - как насилието над децата влияе негативно върху способността им да си обясняват поведението на другите като резултат от психични състояния. По въпроса за боя - ясно е, че без строгост и наказания не може да се възпитават деца. Обаче е доказано, че физическото наказание, особено системното, не води до никакъв позитивен резултат, тъкмо напротив. По принцип, негативното обуславяне (т.е., затвърждаването или изкореняването на определени поведения чрез използване на негативни стимули) има много по-слаб ефект от позитивното.

#9 boris 18.08.2015 в 15:26:36

Лабута ще спаси света!

#10 pixie 18.08.2015 в 15:31:48

dedo, прав си за шамарите. Въпреки че по принцип съм против всякакви форми на насилие. И за стихотворението си прав, наистина е много тъпо.

#11 Дракон с кисело зеле 18.08.2015 в 16:13:15

Стихотворението е малоумно, да не говорим, че петокласниците отдавна са минали възрастта за детски песнички от този тип. А някои от детските произведения от Соца могат има смисъл да бъдат изучавани единствено с цел да бъдат разбрани ония времена по-добре. Това стихотворение е добър пример. В днешно време родител, който системно заплашва децата си с бой, за да заспят, ще си има проблеми. (Или поне би трябвало.) В миналото не е било така. В миналото обаче, освен другото, детските списания са били изпълнени с открита политическа пропаганда. По едно време ми бяха попаднали доста броеве на "Дружинка" - списание, ориентирано към хлапета в началото на тийнейджърската възраст - и във всеки брой имаше поне една статия, озаглавена "Бъди готов за утрото на комунизма" или нещо подобно. Щом слагаме тъпи соц-стихотворения в учебниците, хайде да сложим и това...

#12 dedo adji 18.08.2015 в 18:45:41

Драконе, такава тъпотия не съм срещал и във вестник "Септемврийче", за който бяхме задължително абонирани. Няма смисъл да ги представяме на децата, то и тогава почти никой не ги четеше. А Златина Димитрова в благородното си възмущение би могла да издири и публикува имената и длъжностите на авторите и редакторите на въпросния учебник. Защото те сигурно са си на същите бюра и ще ни зарадват с нови тъпотии. Само всенародно оплюване и осмиване може да стресне някои от тях.

#13 dedo adji 18.08.2015 в 18:58:28

Харифче, никой нормален човек не си пердаши детето всеки ден, не и всяка седмица. Аз също помня два или три случая, когато баща ми ме е бил, и ги помня и след 50 години. Два-три шамара на година, но точно навреме могат да свършат работа. Така детето запомня и шамара и защо е ударен. Един от авторитетите, ако не се лъжа д-р Спок, също така съветва да изчакаш да се успокоиш и тогава да наказваш, за да не прехвърлиш мярката в пристъп на гняв.

#14 dedo adji 18.08.2015 в 19:01:03

Борисе, ти явно си последовател на премъдрия цар Соломон, в чиито притчи пише "Който си жали тоягата не си жали детето."

#15 deowin 18.08.2015 в 20:51:44

dedo adji, точно хора като теб легитимират физическото насилие над децата като валиден и полезен педагогически инструмент. Ама то било рядко, ама то детето разбирало - виж, даже само си е казало, че разбира, че го биеш, щото го обичаш.. Айде стига, моля те. Когато искаш да рационализираш това, че си упражнил физическо насилие над децата си, за да не се чувстваш кофти, винаги ще намериш как. Което не променя по никакъв начин факта, че физическото насилие, независимо колко рядко и с колко "любов" е приложено, е не само ненужно, а е вредно за децата. Да, децата имат нужда от строгост и наказания, но хора като теб бъркат авторитетно възпитание с авторитарно възпитание и си правят грешния извод, че физическото насилие е валидно наказание в някакви произволно избрани от тях случаи. Физическото насилие над децата е точно като алкохола - научни изследвания, които напълно отделят ефекта им, са трудни за провеждане, но резултатите им са еднозначни - че няма полезно количество алкохол; от друга страна хора като теб продължават мита за "общоизвестния факт", че боят изграждал, просто защото им е по вкуса, точно както никое изследване не би променило отношението им към ракийката. И така стигаме до "тате пиеше и ме ступваше, значи алкохолът и боят са ок", породено основно от нуждата да се чувстваш добре за това, което е излязло от теб, и да не ти се налага да мислиш над възможността собствените ти родители да са те увредили психически, защото тази мисъл не би била никак приятна. А от друга страна родителите са хора като всички останали, и, статистически погледнато, абсолютно няма как да са били идеални. Тоест, статистически сигурно е, че са те увредили по един или друг начин. Друг е въпросът дали имаш силата да го видиш, осмислиш, приемеш, единствено в който случай има какъвто и да било шанс да не допуснеш техните грешки.

#17 deowin 18.08.2015 в 22:44:16

>стихотворението му "Приспивна песничка" не ми е образувало страхова невроза или други психични отклонения Ако считаш това за използваем аргумент в случая, то несъмнено доказва, че баща ти не е успял и да те научи да разсъждаваш поне що-годе рационално. И докато корелацията, която се наблюдава между твоето израстване като дете на автора на стихотворението, и острия ти недостъг на осъзнаване, че единичният пример, който даваш, не доказва и не може да докаже каквото и да било, както и глуповато тривиалният начин, по който обръщаш импликацията, отричайки антедецента, не означават непременно причинно-следствена връзка, то и не подкрепя хипотезата, че стихотворението е имало положителни последствия върху теб. А това с братя Грим и прочие други автори, в чиито творения има дори повече насилие, е просто гвоздеят в ковчега на каквато и да било способност за рационално разсъждение, която някога може изобщо да си притежавал. Единственото, което ти остава, е да ми обясниш как не разбираш за какво говоря, следователно говоря глупости.

Новините

Най-четените