Може ли едно деветгодишно дете да изправи на нокти цяло училище? Да, може, в 19-то СУ "Елин Пелин" в София. Третокласникът Влади* редовно проявява агресия спрямо съучениците си, опитва се да удуши едно дете, а друго напада с пергел.
Вероятно детето има проблем. Но родителите му категорично отказват да се съгласят с това.
Останалите родители отказват да пуснат децата си в класната стая и настояват да учат в заседателна зала наблизо. На отчаяните сигнали и молби за съдействие от страна на училището, подадени още през октомври, от Министерство на образованието отговарят, че проблемът трябва да се реши в рамките на училището.
На 26 януари, след като bTV увековечи темата, произвеждайки през последните пет дни, с преки включвания от двора на училището, мини сериал, от образователното министерство решиха Влади да бъде преместен в друго училище.
Къде е истината?
Дали детето наистина е толкова опасно и агресивно?
Всеки е имал буйни съученици. Спомням си един съсед, наистина хиперактивен, към когото беше зачислена специална учителка, която да следи в междучасието момчето да не разруши училището. Но тогава публичната собственост беше на особена почит.
В днешно време училищата не разполагат с този ресурс, нито имат желание да го правят. Към това добавяме и проблема с липсата на млади хора, които да работят като учители поради хиляди причини.
Какво по-напред да прави учителят: да се опитва да преподава и да привлича вниманието на отегчените ученици или да внимава децата да останат живи и здрави поне до края на учебния час?
Цялата ситуация допълнително се усложнява от новия закон за училищно образование, който забранява преместването и изключването на деца до четвърти клас.
Може ли да има закон, който да поставя в цайт нот цяло едно училище, дотам че директорката да подаде оставка, а учителите да обявят стачна готовност?
В момента, в който родителите на Влади отказват всякакво сътрудничество на училището, трябва да се намесят Агенцията за закрила на детето и компетентните социални органи. Тяхна задача е да проверят къде се корени проблемът и да намерят най-доброто решение за родителите и детето.
Те обаче не го правят. Може би гледат новия клип на Гери Никол? Родители и учители са оставени да се оправят, както намерят за добре. И те решават, след като никой не ги чува, да викнат телевизията. Защото така се случват нещата в България.
Истината е, че държавата е абдикирала от училището. Увеличават се случаите на агресия - за миналата година те са над 2 хиляди.
Затова са виновни и родителите, оставили възпитанието на децата си на компютри и таблети. Но и обществото, в което агресията нараства все повече.
В понеделник учениците от 3В спокойно ще влязат в клас. А въпросният Влади, който ще се окаже най-потърпевшият от всички, ще тръгне към поредното ново училище. Дано този път някой да успее да му помогне.
*Името е измислено.
Всички институции, които по закон са призвани да работят за защита на децата, са овладяни от закоравели чиновници /чиновнички по-точно/, за които да си преместят дебелия задник от т.А до т.Б е проблем. Хората, които работят с деца са оставени абсолютно беззащитни, без ресурс и в пряка битка с родители от всякакъв калибър, вкл. и такива, които посмъртно няма да признаят, че детето им има проблем. Струва ми се, че вече има дискриминация на обикновените деца за сметка на "особените".