Леденият болид на Ямайка забуксува преди началото на Олимпиадата, а почитателите на карибските симпатяги Уотс и Диксън съпреживяха с тях "драмата" по изгубения им багаж и нарушената им подготовка.
"По-бързо, по-високо, по-силно" на Пиер дьо Кубертен наистина мотивира до краен предел спортистите. Но за повечето хора по-важно е участието.
Това е и причината да се говори със симпатия и интерес за ямайския бобслей, за австро-мексиканеца Хубертус фон Хьоенлох, който ще участва в гигантския слалом с мариачи костюм или пък за екстравагантния Еди Орела, който заряза спускането и застана на шанцата за ски скокове, само и само да се класира за Игрите в Калгари преди повече от четвърт век.
Споменатите герои не са новост на фона на екзотиката, която е предлагала зимната Олимпиада в предишните си издания.
Филипинци, сенегалци и мадагаскарци в алпийските ски, биатлонист от остров Гуам, шейни от Пуерто Рико, Венецуела, Вирджински острови и Бразилия - всички те топлеха мразовития олимпийски въздух и оставиха трайна следа по снега и леда.
Разбира се, не със спортни постижения, колкото с куража и вдъхновението да направят нещо, което за останалите изглежда невъзможно. Всеки един от тях е по-добър в ежедневната си работа, но духът излиза от бутилката и процесът вече е необратим. Те изпълняват мечтата на обикновения човек да е олимпийски герой.
А виртуозната Ванеса Мей? От цигулката и се лее звук, който надскача естествените човешки възприятия. Ванеса обожава да свири, а светът обожава да я слуша. Но това не е е достатъчно. "Мечтая да участвам на Олимпиада и хората да знаят, че искам да дам най-доброто от себе си", заяви Ванеса преди 4 години.
Шок! Ванеса Мей на Олимпиада! Глупости! Поредната звездна приумица. Ще и мине...
Да, но след няколко дни 35-годишната цигуларка се пуска в гигантския слалом в Сочи с фамилното име на баща си – Ванкорн.
"Гмуркам се в дълбоките води. Аз съм британка, но е ясно, че няма начин да защитавам знамето на родината. Баща ми е тайландец и ме приеха в техния отбор за Олимпиадата", обяснява Мей.
По настоящите олимпийски правила, всяка страна, която няма скиори в световния топ 500, има право да изпрати по един мъж и една жена, ако съберат съответен брой точки в няколко състезания. Мей замина за Словения, където участва в 4 надпревари и успя да покрие критериите. Ванеса ловко улови птичето на рамото си, а Тайланд с радост прегърна новата си дъщеря.
Поредно актуално потвърждение на прастарата максима, че с желание всичко се постига. Ясно е, че Ванеса Ванкорн няма да спечели олимпийско злато, но вече завоюва една от най-големите си победи - сбъдна съкровена детска мечта...
А това е смисълът на Олимпиадата, и на спорта. Да сбъдват мечти.