Бразилия вече е №1 в Световната лига

Бразилия записа рекорден девети успех в Световната лига Снимка: fivb.org
Бразилия записа рекорден девети успех в Световната лига

Бразилия се утвърди като най-успешния отбор в световната волейболна лига. Рано тази сутрин Селесао спечели рекордната си девета титла в проведените 21 издания на комерсиалната надпревара.

До постижението на Бразилия се доближава само Италия, която има осем успеха. „Скуадра Адзура" изпусна възможността да се бори за девети трофей след като на финалите в Кордоба, Аржентина записа две поражения и не стигна до полуфинал.

В битката за деветия си успех, Бразилия се наложи с 3:1 над Русия. Така тимът защити първото си място от миналата година. Най-резултатен за успеха на новия стар шампион бе Данте Амарал с 18 точки. За Русия с 20 се отчете Максим Михайлов.

За победата бразилците получиха чек за един милион долара. За Сборная останаха 500 000 долара. Успехът продължи традицията победител в сблъсъка да бъде Бразилия.

Двата тима са се срещали на финал общо четири пъти като Русия има само една победа - през 2002 г. в Белу Оризонте.

Руснаците обаче спечелиха битката за разпределението на индивидуалните отличия.

Тимът се прибра в Москва с призовете за най-добър нападател и най-резултатен състезател на Максим Михайлов, за най-добър блокировач на Дмитрий Мусерски и за разпределител на Сергей Гранкин.

За Бразилия останаха наградите за най-полезен състезател дадена на Мурило и за либеро на Марио.

Кубинецът Йоандри Леал бе определен за най-добър изпълнител на сервис. Тимът му остана четвърти в крайното класиране след като загуби спора за бронза с 2:3 от Сърбия.

В крайното класиране обявено официално след финалния сблъсък българския тим остана на седмо място.

Според публикуваното на сайта на световната федерация подреждане страната ни се е изкачила с пет места в сравнение с миналата година, когато сме били на 12-то място.

След два месеца трябва да стане ясно и формулата, по която ще се провежда 22-то издание на надпреварата догодина. По всяка вероятност обаче България ще запази мястото си в престижната надпревара.