Герои на социалистическия спорт

Най-ярката тенденция в настоящия сезон от Лига Европа засега е могъщото представяне на клубовете от бившия Съветски съюз.

ЦСКА (Москва) и Зенит вече осигуриха класирането си в елиминационната фаза и са два от трите отбора в турнира, които имат пълен актив от четири победи в групата си (третият е немският Щутгарт). Това постижение всъщност не би трябвало да буди някаква изненада, все пак и двата отбора са сред петте последни носители на трофея, когато още се наричаше Купа на УЕФА - съответно през 2005 и 2008 г.

Украйна също е традиционна сила в турнира - Шахтьор (Донецк), който в момента се състезава в Шампионската лига, взе купата през 2009 г., а сега в Лига Европа се подвизава Динамо (Киев), който отдавна си е извоювал статут, с който всички на континента се съобразяват.

Двама по-необичайни украински участници също се подвизават във втория по сила европейски турнир тази година. Карпати (Лвов) за пръв път в историята си достигна такова ниво, и то отстранявайки на последния етап преди груповата фаза много скъпия и силен турски Галатасарай. До момента украинците имат нула точки от четири мача срещу Севиля, Пари Сен Жермен и Борусия (Дортмунд) и нулев шанс за продължаване, но самото им присъствие там говори достатъчно.

Участието на един от отборите с най-забавно име в света Металист пък всъщност вече не е толкова необичайно явление, след като клубът от Харков за втори път влиза в групите, а през сезон 2008/09 направи истински фурор, отстранявайки Бешикташ на плейофа. Подвигът на украинския клуб обаче не свърши там, където всички очакваха, ами той се класира на първо място пред отборите на Галатасарай, Олимпиакос, Херта и Бенфика, а в елиминационната фаза отстрани не кого да е, а италианския Сампдория! Пътят на Металист приключи в осминафинален сблъсък със сънародниците от Динамо (Киев). Сега харковци отново са в група със Сампдория и, след като ги победиха у дома преди две седмици с 2:1, вчера направиха престижен хикс в Генуа. За момента украинците са на втора позиция в групата след лидера ПСВ и ще водят борба именно със Самп за класиране в следващата фаза. Аутсайдер е добре познатият в България унгарски Дебрецен, който през септември бе размазан с 0:5 у дома от безстрашните „метъли".

Случайно или не, Лвов и Харков са двата града, които заедно с Киев и Донецк ще приемат мачове от Евро 2012. Явно инвестицията в модерна инфраструктура и стадиони дава и допълнително самочувствие на футболистите в клубовете, които стопанисват съоръженията...

И ако бумът на украинския футбол, изразяващ се в пробиви не само на Динамо и Шахтьор, а вече и на други, по-малки отбори, може донякъде да бъде обяснен с модернизацията на страната, то липсва разумен отговор за чудото БАТЕ (Борисов) от последния резерват на комунизма в Европа Беларус. Логично или не, кошмарът на Левски и Литекс, също обезпечи преминаването си във фазата на преките елиминации, което е нов исторически успех за отбора на завода за трактори. Освен че напълно доминират в местното първенство и засенчиха традиционния гранд Динамо (Минск), те вече натрупаха опит в групите на Шампионската лига (през 2008/09, отстранявайки преди това Левски), където постигнаха две равенства с Реал (Мадрид), и на Лига Европа (2009/10, за сметка на Литекс), където взеха победи над Евертън и АЕК. Сега конкуренцията в група „Е" в лицето на холандския Алкмаар и молдовския Шериф се оказа недостатъчно силна и единствено Динамо (Киев) спори с БАТЕ за първото място.

Симпатичният Шериф от размирната автономна Приднестровска република в Молдова, където играе националният вратар Владислав Стоянов, също задължително трябва да бъде причислен към постсоциалистическите чудеса тази година, но в компанията на Динамо и БАТЕ той няма шанс за прогрес.

Причините за възхода на клубовете от бившите съветски републики могат да бъдат търсени главно в неограничените средства на руските и украинските олигарси, един от които дори си купи Челси и го направи един от най-силните клубове на планетата.

В момента отбори като ЦСКА (Москва), Спартак (Москва) и Шахтьор (Донецк) си позволяват да купуват най-талантливите млади играчи от бразилското първенство и това вече не е изненада за никого. Също така и много национали на петкратния световен шампион играят именно в тези първенства.

Зенит постави трансферния рекорд на това лято, плащайки 22 млн. евро на Порто за португалския национален защитник Порто Бруно Алвеш, който се присъедини към сънародниците си Фернандо Мейра и Дани! Шампионът Рубин пък закупи бразилеца Карлуш Едуардо от Хофенхайм за 20 млн. евро, италианския национал Салваторе Бокети от Дженоа за 15 и нигериеца Обафеми Мартинс от Волфсбург за 8...

На практика вторият по сила евротурнир в последните години се превърна в доминиран именно от такива клубове и той изглежда сякаш е направен от УЕФА, за да задоволи тяхната жажда за успехи, тъй като все още новобогаташите не могат да се мерят с най-големите италиански, испански и английски грандове, за което свидетелства и колебливият ход на Рубин в Шампионската лига например.

Както е тръгнало обаче, за добро или зло, вероятно и този момент ще дойде и ще бъде истинска историческа загадка дали това ще е реванш за загубилия Студената война комунистически Изток или поредното потвърждение за превъзходството на Западния капиталистически модел...

Новините

Най-четените