Задача за калкулатор

В предстоящите днес и утре срещи с Бразилия, националите ни трябва да забравят сметките и просто да играят така, както могат Снимка: fivb.com

Днес и утре българските волейболисти ще изиграят последните си два мача от групите на световната лига. След десет срещи родните национали са на второ място с осем победи и две поражения и 25 спечелени точки. Пред тях със същия актив, но с девет победи и една загуба е Бразилия. Именно "селесао" е последният съперник на тима ни във Варна, а двубоите ще определят участника във финалната фаза на турнира. Тя ще се състои от 21 до 25 юли в Кордоба, Аржентина.

За състоянието на двата състава, които се срещат днес, говорят индивидуалните класации. При нападателите България има двама в топ 10 - Матей Казийски (3) и Тодор Алексиев (6). Бразилецът с най-предно класиране е Леандро Висото, който обаче е единайсети. Същата е ситуацията при блокировачите - лидер е Виктор Йосифов, под №5 е Николай Николов. Първият бразилец в това подреждане е Родригао  - 16-ти. Леко предимство за Бразилия при изпълнителите на сервис - Лукас Сааткамп е 9-ти, Мурило Ендрес - 14-ти, докато Андрей Жеков е 15-и. При защитниците Теди Салпаров е 5-ти, докато колегата му от Бразилия Марио да Силва е седми. България печели битката и при разпределителите - Андрей Жеков е под №4, Бруно Резенде - под №7. Либерото на Бразилия Мауро да Силва е четвърти при посрещачите, докато на този елемент българите са извън топ 10. Матей Казийски е единайсети, Тодор Алексиев е дванайсети. Бразилия обаче изпреварва при играчите на поста либеро - Да Силва е втори,  Салпаров едва осми. Мурило Ендрес и Леандро Висото пък изпреварват Матей Казийски и Тодор Алексиев при реализаторите. Така равносметката между двата тима в осемте показателя е 4:4.

На терена обаче равенство е невъзможно. И двата състава се нуждаят от три точки, за да гарнират участието си във финалите.

„Не правим сметки, искаме две победи", коментира в началото на седмицата капитанът Владимир Николов.

Спечелването на два поредни, „чисти" успеха естествено е идеалният вариант за България. И е доста реалистичен, ако се съди по последните изяви на нашите срещу Холандия. Любопитно е, че и в четирите си мача срещу „лалетата" България спечели четири победи и не загуби гейм. Бразилия пък би само в три от срещите и не успя да спечели нито един двубой без загубен гейм.

Разбира се, удачен вариант е българите да спечелят първия двубой с резултат 3:0 или 3:1, а във втория ако не успят да бъдат отново победители, поне да се опитат да измъкнат два гейма, което ще доведе до подялба на точките. Така нашите ще имат 29 точки при успех и загуба с 2:3 или 30 при „чиста" победа днес и успех в пет гейма в петък.

Българите ще постигнат целта си и при две победи в пет гейма. Тогава точковият актив отново ще бъде 29 точки.

Лошите варианти настъпват, ако все пак Селесао успее да спечели и двата мача. Тогава  българите стават пряко зависими от битката в група „В". Там Италия вече има 27 точки, след като снощи се наложи с 3:1 над Сърбия. При ново такова поражение днес „плавите" остават извън сметките с 24 точки и България ще участва в Кордоба дори и при най-лошия развой на събитията във Варна - две поражения с по 1:3 или 0:3.

Ако обаче сърбите измъкнат точка, а българите загубят чисто, именно родните национали може да останат извън сметките за финалите. Тогава съдбата на последната квота за финалите ще се решава от точковото съотношение. А то поне за момента не е в полза на родните национали. Ако „плавите" бият в пет гейма, а родните национали не успят да спечелят и точка срещу Бразилия, тимът ни отново е извън сметките. Същото важи и при „чиста" победа за Сърбия и нулеви като точки загуби на България

Съотноошението спечелени-загубени точки отново ще има рещаваща дума, ако българите загубят на два пъти с по 2:3, а сърбите бият с 3:1 или 3:0. Тогава Италия, България и Сърбия ще имат по 27 точки.

Поне 5000 дущи днес в залата и стотици пред телевизионния екран обаче ще се надяват калкулаторът да не влиза в употреба. Защото с изявите си досега родните национали доказаха, че имат място сред най-добрите.