Сред купищата документи, написани на финансов и правен жаргон, от които се състои договорът за учредяване на Суперлигата, прави впечатление едно изискване - изискване, определено като "есенциално".
Условието е счетено за толкова съществено, че организаторите на опита за преврат в европейския футбол се съгласяват, че без него проектът им е невъзможен. И въпреки това не го назовават с истинското му име дори в договорите между учредителите, а използват само кодово название.
Тези документи, чиито копия са разгледани и анализирани от американското издание The New York Times, подчертават нуждата Суперлигата да се споразумее с организация, назована като W01.
Но не е трудно да се идентифицира кой стои зад кодовото име - става въпрос за световната футболна централа ФИФА.
Публично ФИФА и нейният президент Джани Инфантино се присъединиха към останалите футболни управленци, фенове и политици, които надигнаха мощни гласове против идеята за европейска Суперлига.
Проектът, подхванат от малък брой елитни клубове, помислили се за богоизбрани, имаше за цел да ги отдели от всички останали, за да им позволи да прибират още по-голям дял от парите, които футболът генерира.
Зле организираното начинание обаче се сгромоляса само за 48 часа миналия месец и се превърна в най-гръмкия провал в модерната история на играта. Повечето от клубовете учредители се извиниха и се оттеглиха от проекта, докато Реал Мадрид, Барселона и Ювентус все още са застрашени от жестоки санкции за придържането си към каузата.
Очевидно разкритията и скандалите около проекта няма да спрат скоро и разговори на The New York Times с футболни босове, включително с един собственик на клуб от Суперлигата, разкриват, че задкулисно Джани Инфантино е бил наясно с готвения план.
Едни от най-приближените хора на Инфантино са били в преговори с учредителите на Суперлигата от месеци, като целта е била да се постигне споразумение ФИФА да подкрепи преврата на елитните клубове.
Покрай задкулисните преговори отново лъсва напрежението между ФИФА и европейската централа УЕФА, спорещи за контрола върху милиарди долари годишен приход.
Всъщност ФИФА участва в разговори относно Суперлигата още от 2019 г.
Тогава те са провеждани от група с названието А22 - консорциум от съветници, оглавяван от финансистите Анас Лаграри и Джон Хан, базирани в Испания. Те са натоварени със задачата да изработят проекта за Суперлига и се срещат с някои от най-близките до Инфантино шефове в организацията, включително със заместник-генералния секретар Матиас Графстрьом.
В поне една от тези срещи е обсъждана сделка, при която ФИФА дава одобрението си за Суперлигата, а сериозен брой от участниците в нея се съгласяват да играят в годишното Световно клубно първенство, организирано от централата.
Нещо повече - тези участници се съгласяват и да се откажат от приходите, които биха взели при участие на Световното клубно първенство, а това би увеличило печалбите на ФИФА с около 1 млрд. долара годишно. След първите разговори съветниците докладват, че се радват на разбиране от отсрещната страна.
Подкрепата на ФИФА е много важна защото би означавала, че на Суперлигата няма да ѝ се налага да мине през дълги и тежки съдебни битки и футболистите, взимащи участие в нея, ще се разминат с наказания от световната централа.
В предишните обсъждания на проекта от 2018-а, ФИФА заплашва, че на играчите от непризнатата лига ще им бъде забранено да играят в националните си отбори и съответно трябва да забравят за участие на световни първенства.
В средата на миналата година обаче, от A22 информират клубовете, че "ФИФА е на линия". Така твърди собственик на клуб от Суперлигата.
Други футболни босове, пожелали анонимност, защото са застрашени от съдебни последици за разкриване на вътрешна информация, казват, че ФИФА най-малкото е отворена към идеята за нова лига. Но според тях организацията и нейните лидери остават уклончиви, докато не научат повече детайли за проекта.
Уверени, че имат необходимата им подкрепа, съветниците обсъждат различни концепции и стигат до тази, която беше представена на света на 18 април - 15 отбора с постоянно място в Суперлигата и 5 допълнителни, преборили се за участие всеки сезон.
Един от съветниците Анас Лаграри от малък се познава с президента на Реал Мадрид и идеолог на суперлигата Флорентино Перес.
В лицето на Джани Инфантино, Лаграри и Перес вярват, че са намерили енергичен президент, готов да реформира света на футбола. Инфантино често е признавал, че е отворен към нови предложения и сред водещите му идеи дотук бяха разширяване на Световното първенство и на Световното клубно първенство.
Някои от босовете на елитните клубове реагират по-скептично на уверенията от А22, че подкрепата на ФИФА е осигурена и правят собствена проверка. Получената информация е сходна: ако планът бъде осъществен по определен начин, ФИФА няма да му се противопостави.
Тези разговори дават увереност не само на клубовете, но и на американската банка JPMorgan, която е привлечена да финансира Суперлигата.
През януари обаче разкрития за готвената организация изтекоха по медиите, заедно с шушукания, че ФИФА участва в преговорите.
Притеснен, президентът на УЕФА Александър Чеферин свиква спешна среща с Инфантино в Нион и директно го пита забъркан ли е в плана. Инфантино отрича, но в началото се въздържа, когато е помолен да се присъедини към официално изявление против Суперлигата. Под увеличаващия се натиск да коментира слуховете, швейцарецът все пак кляка.
На 21 януари се появи съобщение от ФИФА и нейните 6 регионални конфедерации, което увери, че затворена европейска лига няма да бъде припозната от централата и също така възобнови заплахата за забрана за участие на Световно първенство за всеки участник.
Изявлението шокира организаторите на Суперлигата, чийто диалог с ФИФА допреди това е позитивен. Но според хора, замесени в плана, подбраните в изявлението думи са изпратили ясен сигнал. ФИФА написа, че няма да подкрепи затворена лига, а в онзи момент Суперлигата вече е планирала формат с 15 постоянни и 5 променящи се отбора.
От А22 уверяват: "Това означава, че ФИФА все още е отворена за нещо такова".
Не е ясно дали са проведени допълнителни разговори в седмиците преди Суперлигата да бъде обявена официално. Но ФИФА се обяви против проекта чак след като това вече бяха направили УЕФА, футболните лиги и водещи политици.
Александър Чеферин не се поколеба да нарече лидерите на преврата "змии" и "лъжци", докато реакцията на ФИФА беше далеч по-умерена.
Заплахите за изключване на футболисти от Световното първенство тихомълком беше забравена и беше заменена от далеч по-нюансирана и отстъпчива позиция.
ФИФА каза, че е твърдо зад "солидарността във футбола" и че може само да изрази "неодобрение към отцепническа европейска лига".
Превратаджиите разчитат тези думи като достатъчно двусмислени, за да запазят надежда, че ФИФА може да подкрепи проекта под някаква форма.
След 48 часа, преминали в засилени улични протести на английски фенове и заплахи от политици, надеждата беше скършена.
Точно както и през януари, Инфантино се оказа под натиск да се дистанцира от проекта и го направи в реч пред конгреса на УЕФА на 20 април.
"Можем да изразим единствено силно неодобрение към Суперлига, която представлява откъсване от настоящите институции, от лигите, от асоциациите, от УЕФА и ФИФА. Твърде много неща се захвърлят заради финансовите интереси на малцина. Те трябва да се замислят и да поемат отговорност", заяви Инфантино.
Осъзнали, че задължителното условие за подкрепа на т.нар. W01 не е изпълнено, часове по-късно първите клубове започнаха да се оттеглят от Суперлигата.
До вечерта всички от топ 6 на Висшата лига бяха аут. До полунощ още три клуба учредители се отказаха.
Днес само Реал, Барселона и Ювентус не са се поддали и отказват да подпишат извинителното писмо, изискано от УЕФА, за да бъдат интегрирани отново в европейския футбол.
Ако не подпишат са заплашени от много сериозни наказания, дори изключване от Шампионската лига.
Джани Инфантино пък остава под сериозен натиск и към него вече се хвърлят обвинения в предателство. Шефът на испанската лига Хавиер Тебас открито го определи като един от идеолозите на Суперлигата и заяви, че му го е казал в очите, когато го е срещнал на конгреса на УЕФА.
"Той е човекът зад Суперлигата, казах му го и на живо", отсече Тебас. "Казвал съм го и преди, ще го кажа пак: зад всичко това стои президентът на ФИФА Джани Инфантино".
Изглежда неизбежно Суперлигата на богатите в един момент да изплува отново под някаква форма. И може би следващия път вече всички маски ще паднат.