Пандемията вече бушуваше неконтролируемо, но нищо не бе в състояние да помрачи радостта на Ливърпул и феновете му през лятото на 2020-а. "Червените" станаха шампиони на Висшата лига по толкова категоричен начин, че беше трудно да се повярва, че няма да защитят титлата си през следващата кампания.
Но в един момент нещата тръгнаха толкова на зле, че мърсисайдци не се виждаше как ще влязат в топ 4, а камо ли да триумфират с втора поредна титла. След силна серия в края на сезона обаче отборът на Клоп се добра до третото място и това се прие като голям успех от германеца. Естествено, конкурентите на "червените" се усмихваха ехидно, когато слушаха коментарите му за изминалия сезон, но постижението наистина си струваше на фона на тежката вълна от контузии, която помете "Анфийлд". Помислете само за тримата в защита - Върджил ван Дайк, Джо Гомес и Жоел Матип.
"От нищото до Шампионската лига за пет седмици - това е огромно постижение според мен и мисля, че е точно така - заяви Клоп. - Това е страхотно, абсолютно страхотно, изключително. Това беше абсолютно невероятно и беше толкова приятно да го изживеем отново заедно. Контузиите бяха кошмар, който ни преследваше през цялата година и ни беше наистина трудно. Но ние го направихме. И това прави постижението още по-голямо."
Неволите с контузията наистина бяха водещата тема на "Анфийлд" през миналия шампионат.
Заради пълния лазарет Клоп трябваше да разчита на футболисти като Натаниел Филипс, Рис Уилямс, Нико Уилямс и др. А ключови играчи в средата на терена като Фабиньо и Джордан Хендерсън се наложи на моменти да бъдат преквалифицирани като централни защитници.
С толкова много утвърдени играчи извън строя, включително и продължителното отсъствие на привлечения през лятото на 2020-а Тиаго Алкантара, това означаваше, че клубът похарчи много пари за футболисти, които нямаше как да помогнат на терена.
Разбира се, това е риск, който винаги съществува и никога не могат да се дадат гаранции, че играчът X няма да бъде сполетян от бедата Y, която да го извади за Z време.
Но все пак трудностите на Ливърпул от сезон 2020/21, свързани с травмираните, излязоха солено на клуба не само в спортно-технически, но и във финансов план.
Според статистиката отборите от Премиършип са платили солидните 117 млн. паунда под формата на заплати на контузени играчи през миналия шампионат, като Ливърпул убедително е на първо място в тази незавидна класация с 22 млн. лири разходи за състезатели, които са аут от терените. Само вижте къде е вторият, градският съперник Евертън, - 9,5 млн. паунда за възнаграждения на контузени.
Общо играчите на Ливърпул, които лекуваха травми, пропуснаха 1477 дни, което е еквивалент на повече от четири години, разпределени измежду 17 членове на тима.
Нидерландецът Ван Дайк пропусна 261 дни заради контузията на коляното. За този период, докато гледаше съотборниците си от трибуните, заплатата му бе над 6,7 млн. паунда. Колегите му в защита Матип и Гомес пък пропуснаха по над 200 дни всеки, което в пари струваше на Ливърпул 6,3 милиона лири.
Централният защитник на Шефилд Юнайтед Джак О'Конъл пропусна най-много време заради контузия. Той не беше на разположение на треньора си в продължение на 287 дни заради проблем с коляното, който предизвика операция. А "остриетата" му платиха над 1 млн. под формата на заплати.
По отношение на новите попълнения отново Ливърпул плати най -много - Тиаго липсваше в продължение на два месеца и половани (74 дни) и струваше на клуба над 2,1 млн. паунда.
Бен Данери, анализатор на контузиите във Висшата лига, споделя: "Може би не е изненадващо, че видяхме рязко увеличаване на броя на контузиите, особено в началото на сезона. Кривата обаче се изглади с напредването на времето и очакваното изобилие от травми около натоварената коледно-новогодишва програма не настъпи. Това вероятно се дължеше и на няколкото отложени мачове заради Covid-19."
Матип, Ван Дайк и Гомес се завърнаха за предсезонната подготовка на Ливърпул, докато Тиаго успя да влиза редовно в игра през последните месеци на кампанията 2020/21.
Забележка: Проучването използва данни от "Premier Injuries" и обявените от клубовете заплати, без да отчита специални клаузи, свързани с контузиите, които някои играчи може и да имат записани в контрактите си.