В началото на 2000-те от Рамон Калисте се очакват големи неща.
Юношата на Манчестър Юнайтед е сравняван със сънародника си Райън Гигс и тренира заедно със звезди като Уейн Рууни и Кристиано Роналдо.
Когато е освободен от отбора, централният нападател не се поколебава да отиде в големия враг Ливърпул и става голмайстор на резервния тим. Той обаче не получава никакъв шанс в първия отбор и следвайки съвета на тогавашния селекционер на Уелс Джон Тошак, преминава в Скънторп.
Там съдбата напълно му обръща гръб, той претърпява жестока контузия и дълго време остава извън терените. Опитите му да се завърне в игра го отвеждат и до България, но в един момент Калисте осъзнава, че никога няма да може да възстанови предишното си ниво.
Затова започва да планира бъдещето си извън футбола и през 2013 г., още преди да е навършил 30, вече е оставил спорта зад гърба си и основава Global Watches - компания, предлагаща луксозни часовници на марки като Rolex, Audemars Piguet и Hublot.
Днес бизнесът на Рамон може да се похвали с приходи от 5 млн. паунда годишно благодарение на отбраните си клиенти, сред които има доста футболисти, знаменитости и хора от висшето общество.
"Разбрах, че футболът няма да ми даде живота, който искам, и тогава важното беше да се насоча към нещо друго и да се развия бързо", разказва Калисте.
"Навлязох в бизнеса с часовници чрез свои контакти от футболния свят. Когато видях, че може да се превърне в жизнеспособен бизнес, създадох Global Watches и тя стана силна компания, която изкарва милиони. Идеята е да продължи да се разраства и до 5-10 години да я продам", продължава той.
"Имах късмет, че от самото начало се оказа доходоносно. Някои от часовниците, които продаваме, достигат 250 хил. паунда. Футболното ми минало също помогна, правех сделки с футболисти и когато им предлагах часовници, те ми имаха доверие отпреди".
"Дори днес клиенти влизат онлайн и когато видят, че съм аз, се чувстват по-комфортно да си купят от мен".
Връщайки се към началото на футболната си кариера, Рамон се отдава на спомени без да изпитва съжаление.
Една среща с митичния сър Алекс Фъргюсън бързо го убеждава да премине в Манчестър Юнайтед.
Тя се случва през 2000 г. и от нея остава паметна снимка, на която 15-годишният Рамон е при сър Алекс заедно с майка си, сестра си и брат си.
"Изключително много го уважавах. Той все пак е малко плашещ, но толкова мъдър човек като него притежава специална аура", отчита Рамон.
Момчето от Кардиф бързо прави впечатление и става най-младият играч в историята на академията, който отбелязва хеттрик за състава до 17 г. По-късно печели и младежката Купа на Англия.
Талантът така и не дебютира за първия отбор, но има шанса в тренировките да се учи от нападатели като Роналдо, Рууни и Рууд ван Нистелрой.
Футболната асоциация на Англия обаче взима решение да обедини съставите на клубовете до 17 и до 19 г. в един общ тим на 18-годишните. Затова пред 2005 г. Фъргюсън освобождава цяла група юноши, а Калисте се оказва сред тях и научава вестта навръх 1 април.
Уелсецът не успява да договори условията си с Колчестър, но тогава се появява опцията за Ливърпул и Калисте подписва за един сезон, като даже се разписва във вратата на Юнайтед в дербито между двата състава в неговата възрастова група.
Скоро обаче младокът разбира, че няма шанс да пробие в първия състав на "мърсисайдци".
Пред него в приоритетите са даже имена като Нийл Мелър и Флоран Синама Понгол.
Рамон Калисте отново се оказва без клуб и когато Скънторп му дава шанс да докаже, че неслучайно е хванал окото на грандовете, идва контузията.
Нападателят размества глезен, пуква кост и сериозно уврежда сухожилието си в предсезонна контрола.
По думите му, травмата го превръща в "половин играч" и го тормози и до днес, когато той вече е на 35 години и отдавна е приключил със спорта.
"Да, все още имам проблеми с глезена. Редовно посещавам специалист и е възможно да се наложи нова операция. Ако бях получил контузията в Ман Юнайтед или Ливърпул, можеше и да се оправя. Но защото ме лекуваха в Скънторп, не мисля, че получих нужното лекарско внимание".
След травмата и дългото първоначално възстановяване, продължило над половин година, започват мъките на Рамон Калисте по намиране на нов отбор.
В кратки периоди преминава през Фарнбъро и Кеймбридж Сити, а после обикаля редица клубове на проби, включително българските ЦСКА и Левски.
"Червените" го отхвърлят през лятото на 2009 г., макар че футболистът твърди, че тогавашният треньор Любослав Пенев е останал доволен от него.
Същата есен той все още е без отбор и се пробва и в Левски, който тогава е действащ шампион на България. След една изиграна контрола, в която с гола си носи победата с 1:0 над Цървена звезда, уелсецът е отпратен и от "сините".
Някъде тогава, когато все още е в средата на 20-те, нападателят осъзнава, че няма бъдеще във футбола.
"За да се завърна, щеше да се наложи да заиграя на полупрофесионално ниво. Това просто не беше за мен. От това да съм на топ ниво до това да съм на дъното - просто не е в гените ми".
"Когато съм замесен в нещо, искам то да е най-доброто. В онзи етап вече футболът просто ми отвличаше вниманието, исках да си изградя истински живот", обяснява Калисте.
"В крайна сметка футболът просто не беше за мен. При всички заложби, които имах, това не беше съдбата ми. Ако бях продължил с футбола, нямаше да срещна жена си и да имам децата си, защото нямаше да се преместя в Лондон по същото време".
Но бившият нападател настоява и че не съжалява за нищо, което му се е случило в дните му на футболист, защото е научил много благодарение на премеждията си.
"Гледам назад и си мисля, че преживяното ми е дало много. Усърдната работа се отплаща, това съм знаел винаги и това съм се опитвал да правя. Загубих всичко. Изградих бизнеса си от нищото", подчертава той.
"Сега не съм мултимилионер - но се справям".