Скафандрите на бъдещето - какво ще носим, когато стигнем до Марс

Пътешествията отвъд пределите на Земята се превръщат в хит, а SpaceX на Илон Мъск се зарече да отведе първите хора на Марс. Шефът на Amazon - Джеф Безос - има планове за Луната.

А НАСА иска да ускори проекта си да изпрати отново астронавти в дълбокия Космос.

Но ако смелите планове се реализират, какво ще носят всички тези хора?

Това не е незначителна подробност. Без подходящи космически костюми кръвта би могла да се превърне в газ в човешкото тяло, преди кракът ви да докосне пясъчната повърхност на Червената планета.

Ейми Рос, ръководител на Лабораторията за усъвършенствани скафандри и технологии в космическия център "Джонсън" на НАСА, е начело на екипа, който разработва следващото поколение скафандри на космическата агенция.

Новите прототипи целят да улеснят движението на носещите ги като сериозно подобрение спрямо дебелите бели скафандри, които астронавтите носят в продължение на десетилетия при разходки в Космоса.

Според Рос една от големите разлики в новите разработки ще е мобилността на цялото тяло. Основните цели, които звучат като извадени от "Стар Трек", са да се гарантира, че НАСА са готови с подходящите инструменти и дизайн на скафандри, за да отидат космонавтите там, където се налага - независимо дали това означава Луната, Марс или някъде другаде.

Прототипите са наречени "Серия Z" и са все още в ранни етапи на изпитания. Но крайният продукт може и да не изглежда много по-различно от своя предшественик. Вероятно скафандрите ще са все така плътни и бели, уточнява Рос. Реално НАСА не експериментира чак толкова с начина, по който изглеждат костюмите.

Ще заприличат ли скафандрите на костюмите в научните фантастики?

За атрактивните комерсиални компании за космически пътешествия естетиката е малко по-напред в приоритетите. Компании като Virgin Galactic на Ричард Брансън искат да изпратят на кратки живописни пътешествия в Космоса туристи, които плащат прескъпо за това удоволствие.

Тези мисии ще бъдат суборбитални и пътниците ще останат в безопасност в херметически затворен космически кораб, така че нямат нужда от херметически скафандри с животоподдържащи системи.

Компанията на Брансън си партнира с Under Armour, които трябва да създадат атрактивни костюми за полетите, осигуряващи комфорт на пътниците, докато те летят към небето с почти три пъти по-висока скорост от тази на звука. Дизайнът им се очаква да бъде официално представен по-късно тази година.

Междувременно Boeing и SpaceX имат договори с НАСА да започнат полети с астронавти до Международната космическа станция. И двете компании разработват собствени скафандри за астронавтите, които те ще носят, докато удържат на скорост над 10 000 метра в секунда по пътя към околоземната орбит.а

Тези скафандри трябва да са херметични и да включват много повече функции за безопасност.

SpaceX обаче искат техните скафандри все пак да изглеждат като извадени от научнофантастичен филм.

Бъдещите пътници на компанията на Илон Мъск вероятно ще могат да ползват скафандрите при междупланетни пътувания, но костюмите няма да могат да поддържат живота на хората извън космическия кораб, особено в екстремните температури и токсичната атмосфера на Марс.

Дава Нюман, професор по астронавтика в Масачузетския технологичен институт и бивш зам.-администратор в НАСА, иска да разработи скафандри, които съдържат всичко необходимо. Тя от години работи върху BioSuit, елегантен скафандър, който може да предпазва астронавти и в суровите условия извън Земята.

Вместо да въвежда налягане в наподобяващ балон комбинезон, BioSuit прилага налягането директно върху кожата, разказва Нюман.

Това налягане ще удържа телесните течности да не предизвикат нежелани реакции в разредената марсианска атмосфера. Портативната животоподдържаща система на BioSuit също е вместена в преносима обвивка, а обхващащият формите на тялото дизайн би могъл да осигури повече подвижност и комфорт.

Нюман нарича тези скафандри "най-малкия космически кораб в света", защото трябва да се проектират всички системи, необходими за целия кораб, и да бъдат намалени по размери, така че да могат да бъдат поставени около човешкото тяло.

Дизайнът все още е на фаза прототипи и няма гаранция, че ще стигне до пазара.

За Нюман космическите полети са свързани основно с подобряване на потенциала ни и това означава да решаваме най-трудните проблеми, за които можем да се сетим.

Затова проектирането на скафандър за астронавтите, отиващи на Марс, е сред най-големите предизвикателства, които ми идват наум.

Новините

Най-четените