Новата ракета на SpaceX - Falcon Heavy - направи първото си успешно тестово изстрелване от историческата площадка 39А в Космическия център "Кенеди" на НАСА във Флорида.
Началото на процедурата започна малко след 22:30 ч. българско време, след няколко отлагания заради неподходящи атмосферни условия.
В крайна сметка, въпреки големия риск Falcon Heavy излетя без проблеми, като няколко минути по-късно две от трите първи степени се отделиха и кацнаха симултанно на предвидените за целта площадки. Резервоарите ще могат да бъдат използвани и за следващи полети на SpaceX.
Starman/Roadster/Stage 2 in low parking orbit. 13 min to Stage 2 restart pic.twitter.com/KUUJwidqyi
— Jonathan McDowell (@planet4589) February 6, 2018
Falcon Heavy е "тежкогабаритна" версия на Falcon 9, която се използва за превоз на товари до Международната космическа станция и извеждане на сателити в орбита (включително българския BulgariaSat-1).
Heavy е съставена от три първи степени на Falcon 9, които ще бъдат използвани за извеждането на ракетата в космоса. Общата височина на ракетата е 70 метра, а товароподемността й се изчислява на 57 метрични тона. Falcon Heavy е най-мощната оперативна космическа ракета досега.
За целите на тестовия полет Falcon Heavy носи на борда си само един товар: електромобилът на Илон Мъск, червена Tesla Roadster. В нея e поставена кукла, облечена в астронавтски костюм на SpaceX.
Falcon Heavy sends a car to Mars https://t.co/Y7uBtU6Mt2
— Elon Musk (@elonmusk) February 5, 2018
Автомобилът беше изведен в орбита около Слънцето, която е достатъчно отдалечена от земната повърхност, за да може да достигне до Марс. Колата е снабдена с няколко камери, които излъчват картина от открития космос.
Илон Мъск предупреждаваше, че изпитанието е много рисково, а очакванията за първия полет не бива да бъдат твърде високи. Всички 27 двигателя на първите степени на ракетата трябваше да запалят едновременно, а напрежението по време на изстрелването върху централната ракета е много тежко.
Кацането на първите две ракети-носители
The coolest part was the two rocket boosters landing at the exact same time #SpaceX pic.twitter.com/9XQutJ7YOu
— Erik (@ErikAilums) February 6, 2018
"Ще бъде много неприятно, ако се взриви. Ако нещо се обърка, дано да се обърка на много късен етап от мисията, така че да имаме възможност да научим поне нещо от опита. За мен успех ще бъде, ако ракетата напусне площадката, без да се взриви на парченца", каза Илон Мъск по време на пресконференция преди теста.
Евентуалното реконструиране на изстрелващата площадка щеше да отнеме между 8 и 12 месеца. Самото построяване на Falcon Heavy отнема на SpaceX между 3 и 4 месеца.
Площадката, която Space X използва за опита, е известна като мястото, от което са тръгнали повечето лунни мисии на НАСА "Аполо".
Успехът на теста означава, че SpaceX може да започне да разработва пълноценни технологии за транспорт на апарати, сателити или гигантски телескопи отвъд близката до Земята орбита, например до Луната или до Марс.
"Без паника" - мисията на Falcon Heavy отдава чест на Дъглас Адамс, създател на "Пътеводителя на галактическия стопаджия", на фона на Life on Mars на Дейвид Боуи
#FalconHeavy @SpaceX #DontPanic pic.twitter.com/MZ9RtKF55h
— NASA Watch (@NASAWatch) February 6, 2018