Около половин век след надпреварата към Луната между САЩ и Русия като че ли всичко започва отново.
САЩ правят по-малки и неуверени крачки, защото искат следващата им мащабна мисия отново да включва хора, които ще стъпят на Луната. Русия от своя страна действа по апарата си "Луна-25", която трябва да изпрати и да приземи успешно луноход на южния полярен кръг на спътника.
Там луноходът ще вземе проби и ще проучва лунния реголит и неговия състав.
Изстрелването е насрочено за петък, 19:00 часа местно време, от космодрума Восточний в Амурска област.
Восточний, както говори и името му, е обособен в далечния източен край на Русия и постепенно трябва да поеме част от излитанията, които в момента са в Байконур. Космодрумът функционира активно от 2016 г. и има 10 успешни излитания от общо 11 полета с ракета "Союз 2.1b", каквато ще бъде използвана и в този случай.
"Луна-25" трябваше да бъде изстреляна още през 2021 г. и то в сътрудничество с Европейската космическа агенция, но външната политика на Москва и последвалата война в Украйна спънаха проекта.
российские ракеты, настолько советские, что подсознательно ждёшь появления в кадре Юрия Алексеевича, например)
— palychъ (@newselfdestruct) August 8, 2023
/"Союз-2.1б" с АМС "Луна-25" едет к стартовой площадке/ pic.twitter.com/R2xEq02VeW
Без европейско финансиране за Русия се оказа трудно и скъпо да плаща едновременно за военни действия, и за лунна програма.
Заедно с това се наложи някои части и детайли в софтуера, изработени с европейска помощ, да бъдат подменени с руски. Мисията претърпя и други промени от първоначалния си замисъл.
Отначало идеята е луноходът първо да направи известен брой обиколки в лунната орбита, но поради липсата на достатъчно технологии за целта, космическият апарат директно ще кацне.
Сега е планирано луноходът да излети от Восточний с 30 килограма товар, в който се побират 9 научноизследователски прибора.
Первая русская. 🤦♂️🤦♂️
— Игорь Александров ☭ (@alexaigor) August 8, 2023
Вывоз ракеты "Союз-2.1б" с аппаратом "Луна-25" на старт космодрома Восточный
"Луна-25" — первая русская лунная станция за почти 50 лет. Также она является первым аппаратом, который должен приземлиться на южном полюсе нашего спутника, где будет искать воду. pic.twitter.com/z0kSj9SZr4
На борда има уред за измерване на гама лъчението в реголита, лазерен спектрометър, камера за панорамно заснемане и други.
Една от основните амбиции на мисията "Луна-25" ще е да събере проби от леда на Луната и, ако успее, да изпревари в тази област Индия и Китай. Ако мисията успее, ще бъде последвана от две други, които обаче отново ще са без екипаж.
Все пак първо трябва руският луноход да кацне на Луната, което никак не е лесна задача.
Пътуването от космодрума до орбитата на спътника ще отнеме около 5 дена, след което, чрез дистанционен контрол, апаратът ще бъде навигиран, за да кацне меко на повърхността. В тази задача са се провалили редица луноходи, които се разбиват при опита за приземяване и стават напълно безполезни.
"Луна-25" има четири здрави "крака", които би трябвало да подсигурят кацането, само че това никак не е сигурно. Още повече, че предните лунни мисии са кацали близо до екватора, а сега целта е южния полярен кръг, където теренът е далеч по-мъчен.
Изстрелването на лунохода не минава напълно гладко дори и на Земята, защото заради мисията ще бъде евакуирано цяло село близо до Восточний.
Жителите на Шахтински ще бъдат принудени да напуснат домовете си рано сутринта на 11 август, защото точно там е изчислено да паднат ракетните ускорители и друг отпадък от излитането. "Роскосмос" не съобщава на евакуираните кога ще им бъде позволено да се върнат обратно в селото.
Така или иначе амбициите на руската космическа агенция надскачат временните забавяния и неудобства.
Въпреки че в извличането на проби от Луната Русия ще се конкурира с Индия и Китай, в дългосрочен план Москва има надежда трите държави да си сътрудничат в мисии до спътника, при това с екипаж на борда. И ако може - преди Запада.
През това време САЩ работи усилено по програмата си "Артемис", която обаче отначало е замислена и като мисия, която пак ще отведе астронавти до Луната, и ще събира научни проби от повърхността ѝ.