Че астрономите се опитват да обследват Космоса чрез радиовълни не е някаква новост.
Интересното е обаче, че в края на този януари се потвърждава фактът, че към Земята на всеки 18 минути се получава мистериозен радиосигнал, за който никой няма точна идея откъде произлиза.
За първи път обектът, от който идва сигналът, е идентифициран през март 2018 г.
Оттогава насам е установено само, че той най-вероятно е със сферична форма и се върти около оста си. Средно по около три пъти на час излъчва сигнал, придружен с известно количество радиация, и така се превръща в може би най-яркия източник на радиосигнали, а специалистите го определят като "космически фар".
Астрономите предполагат, че това може да е остатък от изгасваща звезда, бяло джудже или плътна неутронна звезда. Но не отричат, че обектът би могъл да бъде и нещо съвсем друго, защо не и напълно непознато за човечеството до момента.
Using the @mwatelescope, we've detected a surprising radio transient that repeats every 18 minutes! Read about it in @Nature: https://t.co/lkG7DVHj89@ICRAR @CurtinUni pic.twitter.com/YcLSno3760
— Dr Natasha Hurley-Walker (@ColourfulCosmos) January 27, 2022
"Обектът се намира на 4000 светлинни години от Земята и яркостта му е наистина, наистина впечатляваща", споделя пред New Science Наташа Хърли-Уолкър от Университета в Пърт, Австралия. Тя подчертава, че с колегите си никога не са се надявали да идентифицират толкова ярко космическо тяло.
Ритъмът на пулсирането му е смайващо редовен - с излъчване от 30 до 60 секунди на всеки 18,18 минути.
"Не сме виждали нищо подобно в нашата кариера", категорична е Хърли-Уолкър. Тя уточнява, че повечето космически обекти имат далеч по-голяма честота на излъчване, като в същото време не го правят на такъв точен интервал от време. Именно пулсирането кара учените да вярват, че обектът се върти около оста си.
Това ги навежда на мисълта, че източникът може да е магнетар - вид неутронна звезда с изключително силно магнитно поле, но от друга страна магнетарите не се въртят толкова бавно и не излъчват такава светлина.
Хърли-Уолкър обяснява още, че на теория би трябвало да съществуват подобни неутронни звезди, каквито тя описва, но до момента специалистите не са вярвали, че ще се натъкнат на такава, докато са живи. "Не очаквахме да са чак толкова ярки", посочва тя.
Разбира се, мнозина вече се чудят дали не преминаваме през първия контакт с извънземен разум, но Хърли-Уокър бърза да успокои този ентусиазъм. Самата тя също се е зачудила дали това не са извънземни, но е проумяла, че възможността за подобно нещо е нищожна.
"Този диапазон от честоти доказва, че сме свидетели на един напълно естествен за вселената процес", подчертава експертът.
В момента основната задача на екипа на Хърли-Уокър е все пак да открият още подобни обекти, за да ги проучат по-подробно и да установят какво точно представляват.
Повече находки в тази насока ще подскажат на астрономите дали се срещат с уникално събитие, или всъщност такива източници на радиовълни са често срещани из Космоса, но ние не сме особено запознати с тях.