Животът на Марс е по-близо до нас, отколкото сме предполагали. Група от четирима души живяха "там" в продължение на една година, за да изследват условията и начина на живот при евентуално бъдещо заселване на Червената планета.
Става въпрос за 3D симулационен комплекс в Космическия център "Джонсън" на NASA, който се намира в Хюстън, Тексас.
Кели Хейстън, Анка Селариу, Рос Брокуел и Нейтън Джоунс влязоха в симулационния хабитат на 25 юни 2023 г. и прекараха там точно 378 денонощия, като през цялото време учените са отглеждали зеленчуци, симулирали са движение по марсианска повърхност и са наблюдавали как реагира човешкото тяло при извършването на рутинни дейности.
Също така комуникацията с Космическия център и близките е забавяна умишлено, за да се наподобяват реални условия.
Мисията бе първа от общо три планирани в рамките на проекта Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA).
CHAPEA's 4-person crew just exited their home after 378 days. ✅
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) July 6, 2024
They simulated a Mars mission to help assess health and performance in relation to Mars-realistic resource limitations in isolation and confinement. The door is officially open and the mission is complete. Congrats… pic.twitter.com/AbfaMrzw2n
Основата на всичко е 3D-принтираният хабитат Mars Dune Alpha.
Неговата площ е 157 квадрати метра и включва спални за всеки член от екипа, две бани, кухня и специални зони за медицинска дейност, развлечения, фитнес и отглеждане на земеделски култури за изхранване.
Идеята на съоръжението е да наподобява максимално много хабитат, в какъвто биха живели бъдещите изследователи на Марс. Затова се симулират всякакви сценарии - работа под стрес, изолация, ограничени ресурси и технически повреди.
Непрекъснато се оценява физическото и психическото състояние на учените.
Резултатите от CHAPEA и знанията, получени от аналоговите мисии, ще позволят на NASA да оцени всички рискове и съответно да създаде необходимите стандарти, които да бъдат въведени в реална практическа обстановка.
"Много пъти са ме питали: защо е тази обсесия по Марс? Защо ни е да ходим на Марс?", споделя Анка Селариу. "Защото е възможно. Защото космосът може да обединява и да вади най-доброто от нас. Защото това е една определяща стъпка, която човечеството ще предприеме, за да освети пътя към следващите векове."
[ 🪐 ESPACE ]
— (Little) Think Tank (@L_ThinkTank) April 13, 2023
🔸 La NASA a présenté une maison nommée « Mars Dune Alpha » de 160m². À partir de juin, 4 personnes s'y confineront pour simuler la vie sur Mars. Elle comporte une ferme verticale, plusieurs chambres, une pièce pour les procédures médicales et une salle de sport. pic.twitter.com/BeoILABolq
Към момента плановете на НАСА предвиждат първата човешка мисия до Марс да бъде изпратена в края на следващото или началото на по-следващото десетилетие.
До края на настоящето трябва да приключи проекта CHAPEA. Той включва още две мисии - една през 2025 г. и една през 2026 г. И двете ще продължат по една година и ще включват по четирима души екип.
NASA и друг път е провеждала или финансирала експерименти за изолация, включително симулирани пътувания през космоса от около 30 дни и подводни мисии, продължаващи до три седмици.
Един такъв подобен проект е HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation).
Той протича на 2400 метра надморска височина, в скалистата равнина на вулкана Мауна Лоа в Хаваите. Това е най-близката до Марс естествена среда, която може да се намери на Земята.
Повече от десетилетие насам там се провеждат различни експерименти с продължителност от четири месеца до една година, за да се намерят начини как да се поддържа здравословно състояние по време на дълъг космическия полет или при живот на Марс.
Преди това обаче трябва да се мине през Луната.
Създаването на постоянна изследователска станция там е непосредствена задача за НАСА, тъй като в по-дългосрочен план няма как да се говори за колонии в далечния Космос и хора на Марс, ако преди това не се натрупа технологичен и научен опит с най-близкия ни спътник.
Тук идва мястото на програмата "Артемида", чиято крайна фаза ще бъде изграждане на космическа станция в орбита около Луната и хабитат на нейната повърхност.
Ако всичко върви по план, през 2030 г. там ще има постоянно човешко присъствие.