"Имаме черен мюсюлманин в Белия дом..."

Попзвездата Мадона нарече президента Барак Обама "черен мюсюлманин" на концерт във Вашингтон, а по-късно обясни, че се е пошегувала, предаде Ройтерс.

В клип, качен в YouTube от концерта във Вирайзън Сентър, 54-годишната певица произнася реч за свободата на словото. "Изненадващо и невероятно е, че имаме афроамериканец в Белия дом. Имаме черен мюсюлманин в Белия дом. Това означава, че има надежда в нашата страна. Обама се бори за гей правата. Затова трябва да подкрепите човека", казва Мадона. 

Известно е, че Обама, който се бори да бъде преизбран за втори мандат на 6 ноември, е практикуващ християнин, припомня Ройтерс. 

В отговор на видеото, предизвикало фурор в медиите, Мадона направи декларация чрез говорителката си, че изказването й за религията на Обама е било шеговито.

"Пошегувах се на сцената. Да, знам, че Обама не е мюсюлманин, но знам също, че много хора в нашата страна го смятат за такъв. А и да беше, какво от това? Исках да кажа, че добрият човек е добър човек, независимо на кого се моли. Не ме интересува каква е религията на Обама и никой в Америка не бива да го интересува", казва певицата, цитирана от Ройтерс.

Наскоро Мадона татуира името на Обама на гърба си.

С религията на Обама често се спекулира, тъй като баща му - Хюсеин Обама, студент от Кения, е изповядвал исляма. Преди време социологическо проучване установи, че в това вярват близо 20 на сто от американците. Но американският президент изповядва религията на майка си, протестантка от щата Канзас.

Междувременно бразилски съд в щата Сау Паулу нареди на компанията Google да премахне от сайта YouTube клип със сцени от филма "Невинността на мюсюлманите", който предизвика масови протести. В предварително решение съдията Жилсон Делгаду Миранда посочва, че ако до 10 дни YouTube не изпълни нареждането, за всеки ден просрочие компанията собственик Google ще трябва да плати по 10 000 реала глоба (около 4950 долара), предаде Франс прес.

Решението е взето във връзка с иск на бразилския Национален съюз на ислямските организации, подаден срещу Google. Според тях филмът нарушава бразилската конституция и по-специално свободата на вероизповедание. 

В Бразилия живеят постоянно от 30 до 50 хиляди мюсюлмани; над 70 на сто от 200-милионното население на най-голямата държава в Южна Америка обаче са християни католици.

Новините

Най-четените