И така, купили сте на вуйчо си iPad. Решили сте, че той би могъл да прави с него неща от типа на отбелязване на посещенията при лекаря, или гледане на документални филми за Втората световна война. Вместо това, той го използва основно като 500-доларова табла за сутрешното си кафе.
Добре дошли в света на угризенията след покупката на коледни дарове. Има много причини, поради които най-актуалните джаджи се оказват несполучливи подаръци на сутринта след Коледа.
Връщането на подаръци съществува като вариант - макар да изисква доста усилия. В крайна сметка ще се наложи да сторите това, от което всеки пазаруващ се бои най-много - да изтърпите стоенето на дълга опашка за връщане на покупката, в компанията на безброй други недоволни клиенти.
Ако случайно сте си помислили да изчакате няколко месеца, за да избегнете тълпите около празниците, забравете за тази идея, тъй като времето за връщане на технологични подаръци традиционно е доста късо в сравнение с други продукти. Ако изобщо има такова.
Например в американския магазин Best Buy, потребителите имат само 14 дни, за да върнат нежеланите си компютри, монитори, проектори, видеокамери или таблети, в сравнение с обичайния срок от 30 дни. Другият голям "супермаркет" за технологии Walmart дава на купувачите 15 дни за технологични джаджи - със 75 дни по-малко от обичайните политики за връщане на покупки. При това става въпрос за 2 седмици след покупката, така че ако сте пазарували за Коледа отрано, може вече да сте изпуснали момента. В българските магазини обикновено сроковете са не по-дълги, или въобще не се приема връщане на закупени продукти, ако те са без видими повреди.
Покупката онлайн дава повече възможности за връщане на нежелан дар
Положението е малко по-добро ако сте поръчвали онлайн, например от Amazon. Сайтът ви дава 30 дни след доставката на така популярния по нашите ширини Kindle, за да върнете в замяна на сертификат за подарък, или да си получите парите обратно. Разбира се, това важи, ако нашенските митници не са забавили покупката ви отвъд този срок - тогава просто нямате късмет и можете буквално да забравите за връщането й.
Ако всичките тези усилия ви изглеждат ненужно голям труд, не сте единствени. Според проучване на Американската национална федерация на търговците, само 35 на сто от американците са върнали един или повече подаръци около предишната Коледа. Тоест или всички са били доволни от това, което са получили, или доста хора са преценили, че усилията по връщането на iPod Shuffle в замяна на по-желания iPod Touch просто не си заслужават разкарването.
Друг вариант да се отървете изгодно: продайте подаръка на онлайн търг
Ако сте получили нещо, което не ви е нужно, не се притеснявайте, че ще засегнете нечии чувства, когато го върнете. Цели 61.9% от купувачите на подаръци са споделили, че са оставили в пакета с подаръка и касовата бележка. Това е най-високата стойност за целия период на провеждане на проучването. Естествено, нашенската култура, където не е прието да се оставя дори надписът с цената върху подаръка, камо ли касовата бележка, прави мисията по връщането на подаръка малко по-затруднителна.
И все пак какво става, ако месец по-късно дядо ви все пак реши, че въпросният iPad не е за него, или капризното ви 7-годишно дете се откаже от своя заздравен детски таблет LeapPad в замяна на кутията, в която той е бил доставен?
За щастие има предостатъчно хора, които биха желали вашите технологични екстри. Черният iPad 2 с 64GB памет, Wi-Fi и 3G се продава основно в ценовия обхват от 700-800 долара в eBay и другите онлайн търгове, което не е голяма отстъпка от традиционната му магазинна цена от $830. Добре е обаче да действайте бързо; колкото по-близо сте до лансирането на нов продукт на същата компания, толкова по-малко можете да спечелите от продажбата на старата версия онлайн.
Преподаряването и благотворителността също ви избавят от ненужните дарове
Ако сте решили да му отпуснете края по празниците, може дори да решите да дарите вашия компютър или iPad за благотворителна кауза. Организации като Computers with Causes ще осигурят на вашия нежелан десктоп, лаптоп или iPad нов собственик в нужда, а фондации като Hollyrod са се посветили на каузата за даряване на iPad на деца с увреждания (аутизъм). Има и асоциации като Recycling for Charities, които реновират неработещи електронни джаджи и ги предоставят за благотворителност, или ги разграждат по природосъобразен начин. В български условия, естествено, има и по-лесен начин - да се организирате и да дарите ненужните джаджи на дом за деца в неравностойно положение.
Ако нито една от тези възможности не ви изглежда привлекателна, винаги има шанс лично да преподарите джаджата на някой друг. Само защото вие не харесвате вашия BlackBerry PlayBook, това не означава, че леля ви няма да му намери подходяща употреба - пък дори и той да й служи само за табла.
мда, на вучата купих по случайност, нещо се обърках... ipad за 2 бона... и не го ще, да го такоам у пергела... че му прата статията да го рециклира...