Няколко милиона индуси вече се пречистват на свещеното място в Индия, където реките Ганг и Ямуна се сливат. Днес в страната започват честванията на фестивала "Кумбх Мела", като само за първия ден се очакват 10 милиона пилигрими.
Религиозният празник продължава 55 дни, като повече от 100 милиона вярващи ще нагазят в речните води, за да потърсят спасение. Индусите вярват, че ритуалното къпане има пречистваща сила и ги освобождава от греховете им.
Най-масовото събиране на хора в света се провежда веднъж на всеки 12 години. Рекордът е поставен през 2001 г., когато 40 милиона души се събират за началото на "Кумбх Мела" и правят ритуалното измиване.
То се провежда на терен от 20 кв. км близо до град Алахабад в Индия, който вече е претъпкан от поклонници от различните индийски касти. Празникът се е превърнал в огромна атракция в последните години. Във водите влизат слонове, крави и други свещени животни. Впечатление правят и отшелниците "садху", носещи цветни роби и грим.
Корените на "Кумбх Мела" се крият в митологията. Там е записано, че върху градовете Алахабад, Насик, Уджаин и Харидуар паднали няколко капки свещен нектар, когато боговете и демоните водили битка за стомна с плодовата течност. Борбата продължила 12 дни.
От векове фестивалът се провежда именно там, като първите свидетелства за провеждането му изникват от китайски хроники през VІ в. пр. Хр.