Отечествен филм в 3D

Руското кино вече има своя първи 3D филм - това е военният епос „Сталинград". Както се подразбира от заглавието, историята се върти около чудовищната битка, която обръща хода на Втората световна война, и една забранена любов насред глада и разрушенията.

За руснаците Втората световна война и кървавата битка между Сталин и Хитлер е нещо повече - Великата отечествена война. Сега си имат и Отечествен филм за нея, който ще дебютира на големия екран в Русия на 10 октомври.

Премиерата на филма идва в момент, когато президентът Владимир Путин се опитва да се представя за патриот и родолюбец пред сънародниците си.

С бюджет от 30 милиона долара, част от които са осигурени от правителството, „Сталинград" е първият руски филм, заснет изцяло с 3D технологии. И едно от най-амбициозните заглавия на руската киноиндустрия.

Зрителите могат да видят в близък план как се разбиват самолети, избухват снаряди, бомби и пламъци, рухват сгради, докато над града се стелят облаци тъмен прах. За целта край Санкт Петербург е построена гигантска снимачна площадка, имитираща разрушените сгради в днешния Волгоград.

Фокусът на филма пада върху петима съветски военни - и приятели, които трябва да защитават стратегическа точка от града срещу доста по-добре въоръжените нацистки окупатори.

Драмата в лентата не е само военна - разказва се и за рускиня, която се влюбва в германски офицер (в ролята - Томас Кречман), който е представен в позитивна светлина. Историята е вдъхновена от исторически архиви и лични мемоари.

Необичайно е за руски филм, но в ролите на нацистите влизат германски актьори, чиито реплики след това са дублирани на руски.

„За нас е изключително важно да покажем германците не като анимационни герои. Просто създадохме баланс - все пак така е било. Не сме воювали с анимационни герои", казва режисьорът Фьодор Бондачук, наследник на филмова династия.

Сценарият е адаптиран по книгата "Живот и съдба" от Василий Гросман, който излиза в Русия след перестройката.

Битката за Сталинград започва през август 1942 г. и приключва през февруари 1943 г., като само руската страна дава 1 милион жертви. Преди това армията на Третия Райх подлага града на масирана обсада, която буквално принуждава местното население да умира от глад.

Сталинград е възстановен година след войната. През 1961 г. името му се променя на Волгоград - в чест на едноименната река, чийто западен бряг граничи с града. Идеята е на тогавашния съветски лидер Никита Хрушчов, който подема „десталинизация" в ССР.

Продуцентите замислят да покажат епоса в Европа и в САЩ, където „Сталинград" ще пристигне през януари или февруари догодина.

Филмът на Бондачук е руската кандидатура за наградите „Оскар". Баща му - Сергей Бондачук - спечели „Оскар" за чуждоезичен филм през 1969 г. за „Война и мир".

Новините

Най-четените