10 000 часа и още нещо

Правилото на 10-те хиляди часа, свързвано с автора на книги за популярна психология Малкълм Гладуел, може и да не е чак толкова валидно всъщност. Принципът гласи, че 10 000 часа "целенасочена практика" са необходими, за да станете много добри в която и да е област.

Когато психолозите говорят за целенасочена практика, те имат предвид упражняването на дадено занимание по начин, който повишава максимално според възможностите ви вашите умения.

В "Изключителните: история на успеха", Гладуел отстоява тезата, че ранният достъп до получаването на 10 000 часа практика е позволил на Beatles да станат най-великата група в историята (благодарение на свиренето по цяла нощ в Хамбург), както и поради същата причина Бил Гейтс е станал един от най-богатите хора на света (благодарение на употребата на компютър още от тийнейджърска възраст).

Ново изследване от Принстън обаче оборва тази теория

В мета-анализ на 88 изследвания на целенасочената практика, учените са установили, че практиката е довела само до 12% разлика в справянето на участниците в изследването в различни области.

Това, което е всъщност най-изненадващо, е до каква степен това зависи от областта: в игрите, практиката е довела до 26% разлика в резултата; в музиката, разликата е била 21%, в спорта - 18%, в образованието и обучението - само 4%, а в професионалната дейност - практически граничещите със статистическата грешка 1%.

Най-доброто обяснение за зависимостта от областта вероятно може да бъде открито в книгата на Франс Йохансон "Моментът на проблясък".

В нея, Йохансон твърди, че целенасочената практика може да предскаже успеха само в области, които имат изключително стабилна структура. Така е например в тениса, шаха и класическата музика, където правилата никога не се променят, така че може да се изучите и да станете най-добрите.

Но в по-малко стабилните области, като предприемачеството и рокендрола, правилата бързо могат да изчезнат или да се променят до неузнаваемост

Като перфектен пример за това се сочи кариерата на Ричард Брансън, която започва в звукозаписния бизнес, но бързо навлиза и в области отвъд музиката: Virgin Group в момента е съставена от 400 компании и се занимава и с космически полети.

Не по-малко доказателство на същия принцип е група като Sex Pistols, която превзема света с гръм и трясък, въпреки че Сид Вишъс почти не умее да свири на бас.

Така че очевидно майсторството е нещо повече от просто определен брой часове и практика.

"Няма съмнение, че целенасочената практика е важна, и от статистическа, и от теоретична гледна точка. Тя просто е по-маловажна, отколкото се е твърдяло до този момент," казва водещият автор на изследването, Брук Макнамара. "За учените важният въпрос сега е: какво друго още има значение?"

Новините

Най-четените