На герба на Малайзия има два тигъра. Това величествено животно е символ на страната, част от наследството и идентичността на азиатската нация.
Става дума за малайския тигър - вид, който е критично застрашен с под 150 останали животни в дивата природа в горите на континенталната част на Малайзия. Затова и не е чудно, че всеки смъртен случай на тигри се приема много сериозно.
А те зачестяват в последните месеци, включително и няколко случаи на пътни инциденти, при които умират тигри. Това отново поставя въпроса за оцеляването на тези котки, а природозащитниците предупреждават, че страната може напълно да загуби тези тигри.
Според Природното общество на Малайзия има под 150 тигри - при 3000 през 50-те години на миналия век.
Оттам смятат, че видът може да изчезне напълно в рамките на десетилетие, ако не се предприемат драстични мерки за намаляване загубата на местообитанията им.
Тигрите имат нужда от големи пространства, за да скитат и търсят плячка. Когато хабитатът им се ограничава, това намалява и източниците на прехрана и животните се принудени да търсят препитание извън територията си, поясняват от организацията. Резултатът е, че те се появяват в обитавани от хората земи и се стига до инциденти по пътищата.
Сериозен проблем в Малайзия е и строителството на пътища, които минават през местообитанията на тигрите.
От ноември м.г. до май 2024 г. 4 животни са станали жертва на удари с превозни средства, а в началото на юли имаше инцидент с още една дива котка, убита от кола на магистрала.
От Природното общество на Малайзия предлагат първата мярка да са предупредителни табели по пътищата, където е най-вероятно да се появят тигри. От известна полза може да се окажат и виадукти и издигане на пътищата над земята.
Допълнителен проблем, според друга организация - Обществото за опазване на дивата природа, е и намаляването на популациите диви свине и сърни - основната плячка на тигрите. При първите основният проблем са болести, а при вторите - бракониерство. Съответно според експертите е необходимо да се вземат мерки и за увеличаването на популациите на тези животни. В противен случай конфликтите с хора ще нарастват.
От малайзийския клон на WWF също смятат, че от основно значение е увеличението на популацията на животните, които тигрите ловуват, и на местообитанията им.
Природозащитните настояват и за по-ефективни мерки срещу бракониерите, които са другата основна заплаха за дивите животни.
"Ситуацията с малайските тигри е национална криза, която изисква пълното внимание и отдаденост на всички хора в страната", коментира пред "Си Ен Ен" Хенри Чан от WWF-Малайзия.
Според него е необходимо да се увеличат патрулите в хабитатите на тигрите, а за проследяване и наблюдение на животните да се използват най-новите технологии като фотокапани и дронове.
"Тези величествени създания продължават да са на ръба на изчезването", предупреждава той.
Ситуацията е толкова критична, че загубата на дори едно животно приближава целия вид до изчезването. Затова и животът на всеки тигър е изключително важен и за целия вид.
Малайският тигър е обявен за отделен подвид през 2004 г. Отличителното за него е, че е по-малък от суматранския и бенгалския тигър и стига до около 2,5 метра дължина и тегло до 130 кг. Козината му е малко по-тъмна.
През 2020 г. властите в Малайзия обявиха 8-годишен план за опазване на тигрите. Явно обаче мерките в него не са достатъчни.