От такива истории се пораждат легендите, които карат хиляди хора да поемат по пътя на търсачите на съкровища.
Норвежец, пълен аматьор в търсенето на артефакти, е открил ценни и много стари накити, които специалистите определят като "златното откритие на века в Норвегия", съобщават от Археологически музей в Ставангер.
При това 51-годишният Ерленд Боре се е сдобил с металотърсач по медицински съвет - лекарят му препоръчал да се движи повече.
Мъжът работи в офиса на хранителна компания и водел заседнал начин на живот. Лекарят изрично го посъветвал да се движи повече и Боре си избрал хоби за допълнително раздвижване - решил да си купи метален детектор, защото като дете искал да стане археолог.
И скоро открил златни медальони, висулки и перли от VI век.
Боре е от Сола, на югозападното крайбрежие на Норвегия, близо до град Ставангер.
На 7 юни излязъл за пръв път с новата си придобивка. В един ден в края на август пък отишъл на близкия остров Ренесьой и първо започнал да търси край брега. Единственото, което открил там, била тенекиена монета. След безплодни часове с металотърсача, накрая решил да тръгнал нагоре по скалите, и почти веднага чул звука, който всеки търсач на съкровища иска да чуе.
След като разровил земята, в ръката му се озовали предмети, които изглеждали като златни монети.
Първо Боре решил, че са шоколадови монети в златиста опаковка, но скоро установил, че е истинско злато и пулсът му скочил до небесата. След което се обадил на специалистите, които поели обекта.
Това, което открива, са 9 златни висулки, подобни на монети, 10 златни топчета, подобни на перли и 3 златни пръстена. Те са на 1500 години и тежат около 100 грама, а стойността им е огромна.
"Това е златното откритие на века в Норвегия. Да се намери толкова много злато едновременно е изключително необичайно", коментира директорът на Археологическия музей в Ставангер Уле Мадсен.
Според доц. Хокон Рейерсен от музея висулките датират от около 500-та година след Новата ера - т.нар. Период на миграцията в Норвегия. Те не са точно монети - известни са като брактеати - и са служели за украса.
Брактеатите и перлите са били част от огърлица, изработена от изкусни майстори и носена от хора от елита.
Изключително рядко е подобни висулки да бъдат намерени заедно, а в страната подобно откритие не е правено от XIX век. На тях е изобразен символ на кон, характерен за нордическата митология.
Досега в Скандинавия са открити около 1000 златни брактеати. Тези обаче са доста специфични и много редки заради конния си мотив. Обикновено изображенията на подобни артефакти са на бог Один, който изцерява болния кон на сина си Балдур. По време на миграцията, този мит е символизирал обновлението и възкресението и е целял да предпазва този, който носи подобно колие.
На новооткритите висулки обаче има само кон с провесен език, който изглежда като ранен, което изобразява болест, но и надежда за изцерение.
Боре обаче не може да задържи съкровището. По закон по принадлежи на държавата и трябва да бъде предадено по надлежния ред.
Все пак на златотърсача и собственика на земята, където е направено откритието, ще бъде изплатена награда, която да си поделят. Тя тепърва ще се определи.
От общината изрично благодариха на мъжа, който веднага се е обадил на властите по надлежния ред, обозначил мястото и спрял да търси.