На пръв поглед пейзажът ще ви напомни на красива алпийска картина, която сякаш е извадена от някоя приказка.
Остри снежни върхове пробиват небето, солидни преспи сняг са затрупали природата наоколо, а по пистите се спускат някои от най-умелите скиори и сноубордисти.
Описаната панорама обаче не идва от Алпите, а от планините Качкар.
Разположени на границата между Турция и Грузия, Качкар стават терен на амбициите на турските власти да разширят обхвата на туризма си през зимата.
От няколко години районът се разработва като алтернативен ски център, който може да посрещне жадните за екстремни зимни спортове туристи, когато снежната покривка в конкурентните Франция и Швейцария не е достатъчна.
В началото на 2023 г. ски сезонът в Алпите бе изправен пред сериозна заплаха, след като през целия декември температурите в района не паднаха под нулата, което попречи на образуването на дебел снежен килим за пързаляне.
От предстоящия ски сезон и занапред обаче турският курорт ще е убежище в случай на такава снежна суша.
Изграждането му стартира официално през лятото на 2002 г. в опит за съживяване за изоставените села в областта.
На властите им хрумва, че уютът на планината може да се използва като предложение за спокойна почивка, а изкачването на връх Качкар би могло да се превърне в предизвикателство за туристите, които търсят адреналин.
През 2005 г. към проекта се присъединява швейцарската авиокомпания Air Zermatt, които предлагат по-мащабен размах за развитие на планинския регион - възможност за приземяване с хеликоптер директно на ски пистите.
"Осъзнаваме, че може да създадем канадски стил пързаляне със ски на прага на Европа. Още щом видяхме огромната планинска верига, това беше зелена светлина за нас да проверим всяка долина и всеки връх. Беше перфектно за хели ски", споделя Тиери Гасер от швейцарските авиолинии за CNN.
Хели ски е съкращение за приземяване до снежните писти посредством хеликоптер, каквото се прилага основно в Канада и САЩ.
Преживяването да се лети между билата на планините, преди да забодете щеките в дълбокия сняг, е колкото вълнуващо, толкова и екстремно.
Гасер е направил около 50 спускания от този тип, преди да стигне до заключението, че планините Качкар са идеални за практикуването на високоадреналиновия спорт.
На следващата 2006 г. стартира и работата по същество в развиването на мястото. Терен става полупразното село Айдер, където са поставени основите на първия в областта хотел, който да работи и през зимата.
През 2018 г. обаче начинанието удря на камък. Туристическият поток е обидно нисък и временно отворените хотели затварят врати.
Но на фона на тънката снежна покривка в Швейцарските и Френските Алпи през 2022 г. и 2023 г., курортът отново се върна на картата със ски дестинации.
През януари миналата година Оливър Евънс от лондонската агенция за туризъм Elemental Adventures организира посещението на няколко групи и казва, че интересът към турските планини и тази година е висок.
Обикновеният пакет почивка включва обиколка със снегоход край заснежените дървета на долината и поглед към ослепителната гледка, която се открива откъм Черно море.
Продължава се със сутрешно каране на ски, последвано от обилен обяд , включващ сандвичи, топла супа, шоколад, плодове, ядки, кафе и напитки.
Следобедът пак се отваря диапазон за каране на ски, а вечерта приключва с богата шведска маса и турска музика.
Обичайно за турските хотели, всички екстри са включени в предварителната цена.
"Повечето заявления, които получаваме, обикновено идват от Великобритания, Швейцария и Канада. Миналата година приехме 432 туристи, а за този сезон вече имаме направени над 400 резервации", казва Есра Алемдароглу, директор на центърът по туризъм в Анадола.
Пред Daily Sabbath тя отбелязва, че популярността на Качкарските планини стремително расте, което удължава и периодът на продължителност на ски сезона.
Първоначално зимният туризъм там е траел 12 седмици, миналата година е удължен до 13 седмици, а за 2024 г. планът е сезонът да се закрие след 14-та седмица.
На място са разположени малко над 500 писти за каране. Организиран е и транспортът от Истанбул до двата работещи курорта в региона - село Айдер и град Ризе.
"Тези, които са идвали, са ни споделяли, че нямат търпение да се върнат. Планините ни са много красиви и предлагат отлични възможности за хели ски. Това е шанс за Турция да покаже на туристическия пазар, че притежава нещо повече от летните си дестинации", споделя още Алемдароглу.