Тази планина далеч не е най-високата в света, нито пък масово посетена или дори известна. Но е сред най-екстремните и ужасяващи.
Връх Тор е по-нисък дори от Черни връх на Витоша - издига се на едва 1675 метра над морското равнище, но единият от склоновете му е толкова стръмен, че ако човек скочи от върха, ще прекара 26 ужасяващи секунди във въздуха преди да достигне земята.
Защото ще пада цели 1250 метра - колкото е вертикалният отвес на скалата от западната ѝ стена.
Това е и върхът с най-високия вертикален склон на света, който е толкова екстремно стръмен, че върхът се накланя навътре и е надвесен над основата. Под среден ъгъл от 105 градуса.
••• Още адреналин, макар и не на такъв макс:
Името също е подобаващо - върхът е кръстен на скандинавския бог на гръмотевиците Тор заради внушителния си, стихиен вид.
Този природен феномен се намира в Канада, на отдалечения и разположен в Арктика остров Бафинова земя. Част е от планинската верига Арктически Кордилери и Националния парк Ауйюитук - инуитско име, което значи "земя, която никога не се топи".
Паркът е пълен с фиорди и впечатляващи върхове. От друг - връх Асгард, Джеймс Бонд(или по-точно каскадьор) скача с парашут във филма от 1977 г. The Spy Who Loved Me.
Връх Тор е в източния край на т.нар. Канадски щит - огромен участък от открита земна кора. Това е и едно от най-старите и големи геоложки образувания на Земята. Скалите там са на поне 1 млрд. години.
Върхът е гранитен и е формиран от ледници, които да се отдръпвали и нараствали многократно. В резултат на ерозията се е получила специфичната форма на западната стена на върха.
Мястото е отдалечено, но стръмният склон привлича алпинисти от много години. Първият успешен опит за катерене на отвеса е чак от 1985 година и е отнел 33 дни.
В района е разрешено къмпингуване, както и катеренето на върха, но не и скоковете или параглайдинг отгоре. Те са забранени, тъй като заради отдалечеността спасителните екипи достигат трудно при спешни ситуации.
••• Това пък е далеч по-известна планина с тръпка от друг характер: