От началото на годината ситуацията в Казахстан стана сред най-актуалните теми в медийното пространство. В рамките на малко повече от две седмици страната стана арена на масови безредици, горящи правителствени сгради и общо 225 загинали.
Казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев представи пред света безредиците като резултат от външна намеса с цел да бъде направен държавен преврат и обяви положението за критично, призовавайки за военна помощ съюзниците от Организацията по договора за колективна сигурност.
Само ден след пристигането на първите миротворци, начело с Русия, "критичната" ситуация започна да се овладява, а хилядите организирани и екипирани "терористи" сякаш се изпаряват. Днес всичко изглежда относително спокойно.
И докато Токаев използва определението "тероризъм", за да може да разчисти по-лесно улиците, в същото време той явно направи и нещо много повече - укрепи властта си и се отърва влиянието на бившия президент Нурсултан Назарбаев.
Той управлява страната в продължение на три десетилетия, установявайки типична централноазиатска автокрация, където той и най-приближените около него държат абсолютната власт в страната и натрупват несметни богатства.
Все пак през 2019 г. решава официално да се оттегли от поста президент и тъй като няма син, който да го наследи, избира за тази цел своето протеже - 67-годишният Токаев.
До началото на тази година двамата практически управляват в тандем като Назарбаев запази достатъчно лостове за оказване на икономическо и политическо влияние през поста председател на Съвета за сигурност, чрез който може не само да определя стратегическия курс, но и да налага вето на много от решенията на своя приемник.
Избухналите социални протести заради цените на горивата и ниския стандарт на живот все пак промениха този баланс, а Токаев се възползва от ситуацията, за да разбие опорните стълбове на Назарбаев.
Първо си замина правителството на Аскар Мамин, един от най-важните кадри от ерата на Назарбаев и негов близък приближен. След това Токаев сам пое ръководството на Съвета за сигурност, отстранявайки предшественика си.
Следващ се оказа Карим Мисимов, началник на казахстанската разузнавателна служба, както и неговият заместник Самат Абиш.
Последният е важен не само, защото е племенник на Назарбаев, но и защото бе отговорен за специалните части "Арастан", действащи под шапката на разузнаването и с приоритет контратерористична дейност.
Абиш обаче не е единственият, засегнат от клана на Назарбаев. Практически всички от най-близкото му обкръжение губят позициите си.
Най-голямата му дъщеря Дарига влиза в конфликт с Токаев още през пролетта на миналата година, когато той я отстранява от поста председател на парламента и тогава започва да се говори за възможна борба за влияние между казахстанските политически елити.
В същото време върви и скандал покрай разследване на британския съд за имоти в Лондон на стойност 103 милиона долара, собственост на Дарига Назарбаева и синът ѝ Нурали Алиев. Според британските власти става въпрос за две луксозни имения и апартамент, придобити най-вероятно посредством незаконни средства от офшорни зони в Панама и Кюрасао.
На всичкото отгоре на преден план излиза и другият син на Назарбаева - Аисултан Алиев, който е потърсил политическо убежище във Великобритания, и оттам започва да оправя публични обвинения за корупция сред високите етажи на властта в Казахстан, както и че всъщност негов баща е собствения му дядо.
Той твърди също така, че е бил заложник в продължение на една година, въпреки че по-вероятно е това време той да е прекарал в клиника за лечение на зависимостта си към наркотиците.
В крайна сметка 30-годишният Алиев е намерен мъртъв в Лондон през август 2020 г., като официалната причина за смъртта му е сърдечен арест.
Така Назарбаева, считана за най-влиятелната дама в страната, по една или друга причина се оказва извън политиката и бизнеса. Същото се случва и с нейния партньор Кайрат Шарипбаев, който през миналата седмица е освободен като изпълнителен директор на държавния оператор на газопреносната мрежа КаракГаз.
Друг от зетьовете на Назарбаев - Димаш Досанов - също губи позицията си като директор на държавната компания за транспорт на петрол КазТрансОйл. Той е съпруг на най-малката от сестрите Назарбаеви - Алия, чиято фирма за рециклиране на автомобили се оказа под санкции и е на път да бъде одържавена.
Не му се разминава и на последният зет в клана.
Миналата седмица милиардерът Тимур Кулибаев (женен за Динара Назарбаева) е освободен от поста председател на Националната камара на предприемачите, най-влиятелната бизнес асоциация в страната.
Той е смятан за една от сериозните фигури в казахстанската икономика и през цялата си кариера е заемал ключови ръководни длъжности във важни държавни предприятия, които управляват природните ресурси на Казахстан.
Състоянието му се оценява в милиарди, а оценки на Financial Times показват, че в следствие на размириците в страната, състоянието му е намаляло с най-малко 200 милиона долара в рамките на дни.
Така погледнато по всичко изглежда, че Казахстан ще бъде осъществен един преход от система с център Назарбаев към система, обединена около Токаев.
А всички ние всъщност видяхме края на една ера