"Полша е тук! Никой няма да ни принуди да мълчим!"
С тези думи лидерът на полската политическа опозиция Доналд Туск се обърна към хиляди в центъра на Варшава, събрали се на протест срещу намерението на правителството да въведе противоречив закон.
По различни оценки в неделя на протестното шествие е имало между 300 000 и 500 000 симпатизанти на опозиционни партии и различни граждански и неправителствени организации. Демонстрацията съвпадна и с Деня на демокрацията - 34 години от първите свободни и демократични избори в страната след падането на Желязната завеса.
"Ние сме хиляди. Хиляди хора, които носят Полша в сърцата си, а милиони полски жени и мъже са пред телевизорите. Те не се оставиха да бъдат пречупени, не се оставиха да бъдат сплашени", каза Туск, които бе редом до бившия президент Лех Валенса - носителят на Нобелова награда за мир и основател на движението "Солидарност" с основна заслуга за края на комунистическото управление в Полша.
Поводът за голямата демонстрация е законопроект на управляващата дясно-консервативна партия "Закон и справедливост"(ЗиС).
Предложението вече бе прието от парламента, а след това одобрено и от президента Анджей Дуда, като то проправя пътя за създаването на специална комисия за разследване на руска намеса в полската вътрешна политика за периода 2007 - 2022 г.
По-конкретно комисията ще се занимава с енергийни сделки с Москва, които според правителството, са поставили Полша в зависимо положение.
Общо деветима членове ще влязат в състава на разследващия орган, като те ще бъдат избрани от долната камара на парламента и вероятно в мнозинството си ще бъдат свързани със ЗиС. Очаква се първите резултати от разследването да бъдат публикувани в началото на септември.
И тук някъде се появява основният проблем.
Първите резултатите на комисията ще излязат броени седмици преди провеждането на парламентарните избори, а опозицията счита, че новият закон е удар срещу политическите свободи, тъй като предвижда сурови наказания, включително 10-годишна забрана за управление на публични средства, което би обезсмислило кандидатирането за изборни длъжности.
Сред потенциално най-засегнатите е точно Доналд Туск и по тази причина критиците на закона го наричат "Лекс Туск". През 2010 г. той е министър-председател на страната, а неговото правителство подписва енергийния сделка с руския газов гигант "Газпром".
От началото на войната в Украйна сегашното полско управление, начело с президента Анджей Дуда и министър-председателя Матеуш Моравецки - и двамата от ЗиС - се превърна в една от основните движещи сили на европейската солидарност с Украйна.
Полша досега е предоставила оръжия на украинската армия за стотици милиони долари, включително изтребители и танкове, и също така действа като логистичен хъб за доставки от останалите членове на НАТО.
В добавка към това страната подслонява над 1,6 милиона украински бежанци, а Варшава винаги подкрепя или инициира всякакъв възможен вид санкции срещу Русия.
Сам американският президент Джо Байдън оцени изключително високо важната роля на Полша в колективния отговор на Запада срещу агресията на Русия.
"Днес отново виждаме това, което народът на Полша и хората в цяла Европа виждат от десетилетия", каза Байдън по време на визитата си във Варшава през февруари. "Апетитите на един автократ не могат да бъдат задоволени. Трябва да им се противопоставим."
В смисъла на цялата тази логика поляците считат Русия за екзистенциална заплаха и изкореняването на всеки опит за намеса на Москва във вътрешните дела на Полша е нормална защита на националния интерес и сигурност.
В случая с "Лекс Туск" обаче ситуацията не изглежда съвсем така, а по-скоро прилича на разправа с политически противници и опозиция.
Преди началото на войната в Украйна и преди Полша да се превърне в стълб на съпротивата срещу руската агресия, последните две правителства на ЗиС от 2015 година насам непрекъснато търпят критики и санкции от Европейския съюз заради своите крайни, на моменти популистки и репресивни, политики, които нарушават върховенството на закона и принципа за разделение на властите.
Критиците на новия закон твърдят, че е противоконституционен, тъй като поставя основа за възможна политическа злоупотреба, създавайки разследваща комисия, която действа без контрол, в неясни граници, и с големи правомощия.
"Правомощията на комисията се равняват на възможност за символично обезглавяване на противници чрез абсолютно дискреционни оценка на информация и доказателства, смята Мирослав Вижиковски, бивш съдия от Конституционния съд. "За мен това е път към края на демокрацията в Полша."
Докато повечето наричат закона "Лекс Туск", Вижиковски предпочита да се обръща към него като "руската комисия", но не заради характера на разследването, а защото подобно законодателство може да бъде прието в авторитарни държави като Русия, Беларус или Северна Корея.
Сравнението на Вижиковски със сигурност изглежда малко пресилено, а и в крайна сметка президентът Дуда направи предложения да бъдат ограничени правомощията на комисията, така че тя да не може да налага наказания.
Въпреки това законът може да се превърне в опасен лост за оказване на решаващо влияние в изборите наесен и начин за разправа с опозицията
Неслучайно часове след приемането си новият закон беше посрещнат с остри критики от двете страни на Атлантика.
Правителството на САЩ призова Варшава да даде гаранции, че "Лекс Туск" "няма да бъде използван по начини, които биха могли да повлияят върху легитимността на изборите".
От своя страна еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс заяви, че в Брюксел имат "сериозни притеснения" относно ситуацията в Полша и "няма да има колебания да се предприемат мерки, ако е необходимо". Тоест ЕС има готовност да налага санкции на Полша.
В момента ЗиС са влезли в предизборен режим и се опитват в традиционен за тях стил да "яхнат" патриотичната вълна, като използват традиционните страхове в полското общество от руската заплаха заради исторически сложните отношения между двете държави.
Въпросът е дали този подход няма да има обратен ефект. В Полша не са много хората, които имат добри чувства към Русия, само че този път "руската карта" може да не сработи и всъщност да се окаже източник на обединение за опозицията.